Київ без Пушкіна та інших росіян: зʼявився проект рішення про демонтаж памʼятників в столиці

Читать на русском

В документі йде мова не тільки про знесення обʼєктів, але й про часткову зміну їх вигляду. Наприклад з обеліску на Галицькій площі хочуть прибрати зображення Леніна.

Читать на русском
Обеліск та памʼятник Пушкіну в Києві
Обеліск в центрі Києва зазнає певних змін

В документі йде мова не тільки про знесення обʼєктів, але й про часткову зміну їх вигляду. Наприклад з обеліску на Галицькій площі хочуть прибрати зображення Леніна.

Депутатам Київської міської ради пропонують ухвалити рішення про демонтувати або змінити з вулиць столиці ряд обʼєктів, повʼязаних з культурою росії та СРСР. Серед них обеліск на Галицькій площі та памʼятники Олександру Пушкіну.

Про це свідчить проект рішення міськради, опублікований на сайті 24 травня.

Документ станом на 26 травня знаходиться на розгляді профільних комісій міської ради, але ознайомитися з потенційним переліком обʼєктів, що підлягають демонтажу чи зміні, можна вже зараз. Наприклад, це:

  • обеліск "Місто-герой Київ" на Галицькій площі;

    Обеліск місту-герою Києву

Пропонується прибрати з обеліску зображення Леніна, антоаційну дошку російською мовою: "Проспект Победы назван в ознаменование 40-летия победы советского народа в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг", змінити рік початку великої вітчизняної війни на рік початку Другої світової (з 1941 на 1939).

  • памʼятники та бюсти Пушкіну у Голосієвському, Шевченківському, Оболонському, Печерському районах;

    Памʼятник Пушкіну в Києві
  • дошки Дмитру Карбишеву;

    Дошка Карбишеву
  • дошки Пилипу Жмаченку;

    Дошка Жмаченку

  • памʼятник Чкалову на вул. Олеся Гончара;

    Памʼятник Чкалову

  • гергієвську стрічку, емблеми сухопутних військ СРСР та іншу радянську символіку на станції метро "Героїв Дніпра";

    Станція Героїв Дніпра

  • зображення серпа та молота на мосту Патона (з встановленням нових елементів).

    Мост Патона

Усього в проекті рішення Київської міської ради містяться 62 обʼєкти.

"З метою захисту культурного простору столиці України від радянських та російських історичних та пропагандистських наративів, що містять пам’ятні об’єкти колоніальної спадщини, існує необхідність у проведенні демонтажу (переміщення) таких об’єктів до спеціально визначених місць зберігання", - йдеться у пояснювальній записці.

Так коли знесуть Пушкіна?

Депутатка Київради Ксенія Семенова заявляла, що знесення або зміна памʼятників та інших обʼєктів може відбутися не раніше 27 липня. Це зумовлено тим, що закон, що отримав назву "АнтиПушкін", який дозволяє міським радам позбавляти обʼєкти охоронного статусу, набуде чинності саме з цієї дати. Втім, за словами Семенової, це не заважає міськраді розглянути проекти рішень, що стосуються демонтажу, у травні або в червні.

Нагадаємо, в травні у мобільному застосунку "Київ Цифровий" почалося опитування щодо заміни чотирьох бюстів - Пушкіна, Горького, Ломоносова та Менделеєва - на станції метро "Університет".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.