Як в Україні зараховуватимуть дітей до перших класів

Читать на русском

Освітній омбудсмен розповів, як поводитися батькам у разі відмови школи прийняти заяву про зарахування дитини до першого класу

Читать на русском
Як в Україні зараховуватимуть дітей до перших класів

Освітній омбудсмен розповів, як поводитися батькам у разі відмови школи прийняти заяву про зарахування дитини до першого класу

Журналіст і освітній омбудсмен України Сергій Горбачов розповів, що конкурсу для зарахування до першого класу в Україні немає. Всі діти мають право навчатися за місцем свого проживання. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на прес-конференцію з Горбачовим. 


    

 

Омбудсмен нагадав, що конкурси для надходження першокласників до школи в нашій країні скасували три роки тому. 

"Чинний закон про освіту, стаття 13, гарантує право кожної дитини навчатися у першому класі школи за місцем проживання, але не забороняє надавати будь-яку кількість заяв і звернень щодо зарахування до інших освітніх установ", - підкреслив Горбачов. 

Таким чином, батьки подають заяву до школи, де їхні діти гарантовано можуть вчитися, але якщо у батьків є думки або плани  щодо інших шкіл, вони можуть подавати заяви і туди. Після відбуваються зарахування на вільні місця в разі їхньої наявності. 

За словами омбудсмена, процедура розпочинається з того, що в січні - лютому кожного року органи місцевого самоврядування визначають території обслуговування шкіл, тобто, на якій території повинна проживати сім'я з дітьми, щоб останні мали першочергове право потрапити до тої чи іншої школи. Після видається указ місцевого департаменту освіти про початок прийому заяв.

 

Як в Україні зараховуватимуть дітей до перших класів 1

Заява приймаються, як правило, з середини квітня і до кінця травня. 1 червня має бути виданий указ про зарахування дітей, які мають таке першочергове право. 

Є момент, який слід врахувати, підкреслює омбудсмен. Через пандемію і карантин на деяких територіях термін подачі заяв продовжили, наприклад, у Києві до 7 червня. 

На що школи не мають права

Серед складнощів, з якими зіткнувся омбудсмен і батьки деяких дітей, довільна і незаконна відмова шкіл у прийнятті заяв. Таку ситуацію Горбачов назвав неприпустимою.

"Щоб школа не говорила батькам, що немає місць, що ви не з нашого мікрорайону все це немає жодного значення. Існує закон України про звернення громадян, який регулює, зокрема, такі ось звернення", - говорить освітній омбудсмен.

Будь-яку заяву повинні прийняти, а батьки повинні отримати копію з реєстраційним номером. Якщо цього не трапляється, школа порушує документообіг, який визначає законодавство України, тобто, порушує Закон.

Що робити батькам у разі порушень

"Перше, що ви можете зробити в разі відмови, так це спокійно і ввічливо пояснити чиновникові, що він порушує ваші права, визначені законом України про звернення громадян. Якщо вас відмовилися слухати - викликайте поліцію і в присутності силовиків подавайте заяву, фіксуючи цей факт ", - радить омбудсмен Сергій Горбачов. 

Він надав рекомендації школам, як реагувати на батьківський запит.Фінально омбудсмен нагадав, що якщо батьки хочуть, щоб усі заяви були розглянуті, вкрай важливо писати їх письмово і вимагати реєстрації. Він також рекомендував ознайомитися із Законом про звернення громадян.Адже важливо, щоб заява була грамотно оформленою. 

 

Як в Україні зараховуватимуть дітей до перших класів 2

Які знадобляться документи

При вступі дитини до першого класу потрібно підтвердити факт її проживання в тому чи іншому районі. Це може бути район, де проживає сама дитина або один з її батьків, де є нотаріально посвідчений договір оренди, де є запис в реєстрі про проживання сім'ї або дитини. Це може бути свідоцтво на право володіння житлом за вказаною адресою одного з батьків.

Як відбувається зарахування

Термін подачі заяви до 31 травня не має значення. Після закінчення цього терміну школа визначає дітей, які зараховані першочергово. У серпні їх розподіляють на класи. При розподілі дітей за класами зазвичай бажання батьків враховується. Рідні діти можуть навчатися разом. 

1 червня школа видає наказ про першочергове зарахування дітей. Якщо їхня кількість не перевищує кількість, яку школа може прийняти, розпочинається розгляд заяв, поданих на вільні місця. Якщо місць вистачає, всі діти зараховуються без жеребкування.

Якщо місць не вистачає для дітей, що претендують на вступ до школи в другу чергу - жеребкування обов'язкове. Його проводять так: тридцять заклеєних конвертів кидають до лототрону, звідки батьки будуть тягнути конвертики з порядковим номером всередині. 

Чим батьки повинні забезпечити школярів 

Сергій Горбачов нагадав, що особисті речі дитини, як то ручки, олівці, зошити і ранці купують батьки. Як правило, школи, за його словами, оприлюднять список таких речей. Сьогодні список поповнився і масками. Школа придбає індивідуальні засоби захисту (антисептики і маски) для вчителів. 

Що стосується збору грошей на ремонт, якщо про це зайшла мова, батьки мають право попросити директора школи показати запит на ремонт до Управління освіти.

"Якщо він існує і вам його покажуть, а в ньому школі відмовлено в коштах на ремонт в силу їх відсутності, тоді батьки можуть за власним бажанням зібрати гроші на ремонт. Але є нюанс, самостійно батьки не мають права робити ремонт, не погодивши його з управлінням , адже це безпека дітей", - підкреслив омбудсмен. 

Будь-який примус з боку школи на адресу батьків кваліфікується згідно зі статтею 189 Кримінального кодексу України, як вимагання, нагадав він. Те ж, за його словами стосується і тиску з боку інших батьків. 

 

Як в Україні зараховуватимуть дітей до перших класів 3

Раніше Інформатор повідомляв, що освітній омбудсмен пояснив, чому батьки мають право подавати заяви на прийом дітей навіть до переповнених класів.

Крім того повідомлялося, чи повинні батьки здавати гроші до фонду школи і що робити, якщо їх вимагають.

Також ми писали, освітній омбудсмен заявляв про існування небезпеки скасування ЗНО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.