Кабмін виставив на продаж Укрбуд та Сумихімпром: скільки вони коштують

25 березня на засіданні Уряду міністри вирішили почати приватизацію двох державних компаній

Денс Шмигаль, Укрбуд
Денс Шмигаль, Укрбуд

25 березня Кабінет міністрів України затвердив стартову ціну та умови продажу державних пакетів акцій 2 підприємств. Завдяки приватизації "Укрбуду" та "Сумихімпрому" в Уряді планують залучити до бюджту майже 1,5 млрд грн. У 2024 році приватизація державного майна вже принесла дещо менше за 6,5 млрд грн. 

Обидва активи входять до переліку великої приватизації. Їх продаж відбудеться через електронний аукціон у системі «Прозорро.Продаж». Стартова ціна продажу державного пакету акцій "Укрбуду" - 262 млн 646 тис. грн. Для "Сумихімпрому" - 1 млрд 158 млн 50 тис. 202 грн.

«Ми послідовно рухаємось у напрямку зменшення ролі держави в економіці й продовжуємо велику приватизацію. Найближчим часом два великі державні активи — «Укрбуд» та «Сумихімпром» — можуть отримати ефективних приватних власників. Це означає нові можливості для їхнього розвитку, залучення інвестицій та зростання економіки. Так, згідно з умовами приватизації, затвердженими Урядом, новий власник «Сумихімпрому» буде зобов’язаний інвестувати щонайменше 150 мільйонів гривень у модернізацію та технічне переоснащення підприємства», — наголосив Перший заступник Міністра економіки України Олексій Соболев. 

Точної дати, коли компанії будуть виствавлені на продаж на аукціоні, у Кабміні не називають. Це стане зрозуміло, коли активи з'являться на сайті ProZorro.Sale з повними умовами для купівлі. Відповідно до затверджених умов, нові власники пакетів акцій Укрбуду та Сумихімпрому, повинні: 

  • зберегти профіль діяльності підприємств;
  • упродовж 6 місяців погасити борги із заробітної плати та перед бюджетом; ліквідувати заборгованість “Сумихімпрому” перед Пенсійним фондом України;
  • погасити прострочену кредиторську заборгованість;
  • гарантувати дотримання трудових прав працівників та не допустити їх звільнення протягом перших шести місяців;
  • спрямувати дивіденди до державного бюджету за результатами діяльності у 2024 році та до моменту продажу в 2025 році.

«Будівельна компанія «Укрбуд» займається проектуванням об’єктів промислового та цивільного призначення, виконує будівельно-монтажні роботи, здійснює підготовку та перепідготовку робітничих кадрів для потреб будівельної галузі. До складу товариства входить 10 дочірніх підприємств, серед яких проектні інститути та навчально-курсові комбінати.

Цікаво, що на початку вересня 2024 року Уряд вже оголошував приватизацію "Укрбуду". Аукціон мали провести у грудні. А компанію оцінювали в 266,6 млн грн. Більше, ніж буде стартова ціна на аукціоні зараз.

«Сумихімпром» — підприємство хімічної галузі України, яке працює з 1953 року. Основна продукція: мінеральні добрива, діоксид титану, неорганічна хімія. Продукція компанії забезпечує аграрний сектор добривами, а також використовується в багатьох галузях промисловості.

Трохи історії

Раніше "Економічна правда" писала, що будівельна компанія «Укрбуд» є однією з компаній, пов’язаних з іншою юридичною особою – «Українською державною будівельною корпорацією «Укрбуд». Під час керівництва компанією протягом 2010-2016 років Максимом Микитасем девелоперським бізнесом «Укрбуду» насправді займалася приватна компанія «Укрбуд девелопмент», яка працювала під «оболонкою» державного бренду, але ніякого стосунку до держави не мала. Мова йшла про те, що приватна компанія використовувала державний бренд, а бізнес будувала приватна компанія.

У 2019 році компанія почала переносити терміни введення в експлуатацію будинків на рік й більше. У листопаді 2019 року інвестори «Укрбуду» зареєстрували петицію на сайті президента, у якій закликали Володимира Зеленського розібратися в критичній ситуації навколо «Укрбуду», а в грудні влаштували мітинг під стінами Офісу президента. У компанії «Укрбуд девелопмент» на стадії будівництва залишилося 26 обʼєктів, 25 з них – житлові комплекси, один – бізнес-центр. Згодом обʼєкти «Укрбуду» передали для добудови іншому столичному будівельному гіганту – компанії «Київміськбуд».

На початку 2023 року Фонд держмайна отримав в управління «Укрбуд», як актив, що не підлягає приватизації. У жовтні 2023 року «Укрбуд» оголосила про відновлення роботи. У планах компанії були реформи й ребрендинг.

У 2024 році торги з великої приватизації принесли бюджету України майже 6,5 млрд грн. Найкоштовнішим проданим активом стала "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК), за яку виручили 3,9 млрд грн: її придбало ТОВ "Цемін Україна", що належить громадянину Азербайджану Насібу Хасанову, який також є акціонером оператора зв'язку "Vodafone Україна".

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube