Ізраїль вимагає від палестинців залишити центральні райони Гази

Паралельно з військовими діями, гуманітарна ситуація в Газі продовжує стрімко погіршуватися

Ізраїль вимагає від палестинців залишити центральні райони Гази
Ізраїль вимагає від палестинців залишити центральні райони Гази. Фото - Getty images, колаж - Інформатор

ЦАХАЛ віддав наказ про негайну евакуацію мешканців центральних районів Гази, де досі не велись активні бойові дії. Ймовірно, це є передвісником великої військової операції в районі Дейр-ель-Балаха. Ця новина викликала глибоке занепокоєння серед родин ізраїльських заручників, які побоюються, що їхні близькі утримуються саме в цих районах і можуть постраждати під час військових дій.

Як пише ВВС, родичі заручників звернулися до ізраїльської влади з категоричною вимогою: "терміново пояснити ізраїльським громадянам та родинам, який план бойових дій і як саме він захищає викрадених, які все ще перебувають у Газі". Це підкреслює їхню тривогу за долі близьких та потребу в чіткій інформації від уряду.

Ізраїльські військові скинули з повітря листівки, закликаючи сотні тисяч переміщених жителів Гази, що знайшли прихисток у Дейр-ель-Баласі (особливо в його південно-західних районах), залишити свої домівки та рухатися далі на південь. Речник ізраїльської армії Авіхай Адраї у своєму дописі в соцмережі X написав, що Ізраїль "розширює свою діяльність" навколо Дейр-ель-Балаха, зокрема "в районі, де він раніше не проводив операцій". Він закликав палестинців "переміститися на південь, у район аль-Мавасі" на узбережжі Середземного моря задля їхньої безпеки. У заяві ЦАХАЛ також йдеться: "Сили оборони (Ізраїлю) продовжують діяти з великою силою, щоб знищити потенціал ворога та терористичну інфраструктуру в цьому районі".

Ізраїльські джерела зазначають, що армія досі не заходила в ці райони, оскільки підозрювала, що ХАМАС може утримувати там заручників. Вважається, що щонайменше 20 із 50 заручників, які залишаються в полоні в Газі, досі живі. ЦАХАЛ також повідомив, що ізраїльські війська активізували наземні операції в районі Джабалія на півночі Гази, вбивши "десятки терористів" та ліквідувавши "сотні об'єктів терористичної інфраструктури". Повідомляється про виявлення та ліквідацію "підземних терористичних тунелів" протяжністю 2,7 кілометра на глибині близько 20 метрів.

Гуманітарна криза у Газі загострюється

Паралельно з військовими діями, гуманітарна ситуація в Газі продовжує стрімко погіршуватися. За даними місцевих медиків, у неділю внаслідок окремих обстрілів та авіаударів Ізраїлю по Газі загинуло 45 осіб. Медичні працівники лікарні "Аль-Шифа" на півночі Гази повідомили, що щонайменше 30 палестинців було вбито та десятки поранено внаслідок ізраїльського обстрілу, коли люди зібралися в очікуванні прибуття вантажівок з гуманітарною допомогою ООН. Ізраїльські військові заявили, що перевіряють цю інформацію.

Місцеві жителі повідомляють про критичну нестачу продуктів першої необхідності, таких як борошно. За інформацією підконтрольного ХАМАС міністерства охорони здоров'я Гази, за час війни від недоїдання померла щонайменше 71 дитина, а ще 60 000 дітей страждають від симптомів недоїдання. Ціни на продукти харчування зросли значно вище того, що може дозволити собі більшість з понад двох мільйонів жителів сектора.

Кілька осіб, з якими агентству Reuters вдалося зв'язатися через месенджери, розповіли, що за останню добу вони їли лише один раз або взагалі не їли. Агентство ООН у справах палестинських біженців (БАПОР) закликало Ізраїль пропустити більше вантажівок з гуманітарною допомогою до Гази, заявляючи, що має продовольство, якого вистачить на понад три місяці для всього населення, але Ізраїль не пропускає його до сектора.

"Ізраїльська влада морить голодом мирних жителів у Газі. Серед них 1 мільйон дітей. Зніміть блокаду: дозвольте БАПОР ввезти продовольство та медикаменти", — йдеться у заяві організації в X.

Ізраїль, зі свого боку, відкидає звинувачення в тому, що він перешкоджає доставці допомоги до Гази, і звинувачує ХАМАС у крадіжці продовольства, що угруповання заперечує. Ізраїльська влада також заявляє, що агентства ООН не забрали гуманітарну допомогу, готову до відправки в Газу.

Тим часом, непрямі переговори між делегаціями Ізраїлю та ХАМАС щодо 60-денного припинення вогню в Газі та звільнення 10 живих заручників, що тривали протягом останніх двох тижнів, не принесли значних результатів.

Війна у секторі Газа триває з 7 жовтня 2023 року, коли у результаті нападу бойовиків ХАМАС на південь Ізраїлю загинуло близько 1200 осіб та було викрадено 251.

Зараз міжнародні організації заявляють, що гуманітарна ситуація у секторі Газа є найгіршою з початку війни. 

На тлі загострення гуманітарної кризи у секторі Гази Європейський Союз навіть розглядає варіанти тиску на Ізраїль. Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас отримала доручення від лідерів 27 держав-членів визначити подальші кроки у відповідь на дії Тель-Авіва. Йдеться, зокрема, про перспективу запровадження санкцій, якщо становище цивільного населення у секторі Гази не покращиться.

Читайте нас у Facebook

Image
Оперативні новини: Україна, світ, війна. Підпишись 👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити