Війна в Секторі Гази: Ізраїль пішов на поступки, щоб укласти перемир'я з ХАМАС

Єрусалим погодився відмовитися від своїх більш максималістських вимог щодо масштабів часткового виведення військ із Гази

сектор гази
Наслідки ізраїльського бомбардування в місті Газа, 15 липня 2025. Фото: Getty images

Ізраїль може погодитися на мирну угоду щодо Сектору Гази вже найближчими днями. Країна припинила наполягати на збереженні контролю над кількома районами анклаву. Однак перемовини щодо перемир'я ще тривають, обговорюються інші питання, зокрема, обмін заручниками та гуманітарна допомога.

Про це пише The Times of Israel. За словами ізраїльського чиновника, угода між Ізраїлем і ХАМАС "швидше ймовірна, ніж ні". Ще два джерела, які брали участь у посередницьких зусиллях, сказали, що вікно для досягнення угоди найближчими днями відкрилося після того, як Ізраїль погодився значно скоротити свою військову присутність в анклаві на час обговорюваного 60-денного перемир'я.

"Я вважаю, що угода досяжна. Це непросто. Переговори з ХАМАС - справа непроста, і я не можу назвати точні терміни, але це цілком досяжно", - сказав ізраїльський чиновник.

Його коментарі прозвучали з деяким оптимізмом. Зі свого боку президент США Дональд Трамп мав прийняти в середу прем'єр-міністра Катару, де ведуться переговори, а також провести з ним вечерю, щоб просунутися до угоди. За кілька годин до вечері Трамп заявив у Білому домі про хороші новини щодо Гази, але не став вдаватися в подробиці. Спецпредставник Трампа з Близького Сходу Стів Віткофф, який теж був присутній на заході в Білому домі, повідомив журналістам, що переговори в Досі йдуть успішно.

Тим часом два джерела повідомили виданню, що Ізраїль погодився відмовитися від своїх більш максималістських вимог щодо масштабів часткового виведення військ із Гази. Вони кажуть, що саме завдяки тиску Віткоффа нові карти, які представив Ізраїль, більше не показують присутність ЦАХАЛу в "коридорі" Мораг, що розділяє міста Рафах і Хан-Юніс на півдні анклаву.

Також Ізраїль погодився скоротити масштаби своєї присутності в Рафасі, де, за заявою країни, вона має намір створити суперечливе "гуманітарне місто", куди буде переселено населення Гази. Причому там очікувалася перевірка під час в'їзду і заборона виїжджати.

Арабський дипломат заявив, що оновлена пропозиція Ізраїлю про виведення військ із Гази, найімовірніше, ускладнить реалізацію ізраїльського плану "гуманітарного міста". За словами джерела, яке брало участь у переговорах, наразі посередники зустрічаються з представниками ХАМАС у досі для огляду останніх ізраїльських карт. Як повідомляється, вони загалом відповідають попередній вимозі ХАМАС про відведення ЦАХАЛу на позиції, які він займав до того, як 2 березня почав руйнуватися попередній режим припинення вогню.

Тим часом ХАМАС дав зрозуміти, що готовий піти на компроміс у питанні про вимогу Ізраїлю взяти на себе зобов'язання щодо постійного припинення вогню в обмін на особисті запевнення Трампа в тому, що перемир'я діятиме доти, доки сторони не досягнуть угоди. Посередники вважають, що завдяки компромісу з боку ХАМАС із питання постійного припинення вогню і компромісу з боку Ізраїлю з питання масштабів виведення військ - найскладніші перешкоди на переговорах у Досі було подолано.

Однак арабський дипломат заявив, що сторонам ще належить досягти угод щодо механізмів розподілу гуманітарної допомоги, а також щодо кількості та особистостей палестинських в'язнів, яких буде звільнено протягом двомісячного перемир'я в обмін на 10 живих ізраїльських заручників і тіла 18 убитих. Наразі ХАМАС утримує 50 заручників, включно з тілами щонайменше 28 загиблих, загибель яких підтверджено Армією оборони Ізраїлю.

Ситуація в Секторі Гази

Війна у секторі Газа триває з 7 жовтня 2023 року, коли у результаті нападу бойовиків ХАМАС на південь Ізраїлю загинуло близько 1200 осіб та було викрадено 251.

Зараз міжнародні організації заявляють, що гуманітарна ситуація у секторі Газа є найгіршою з початку війни. 

На тлі загострення гуманітарної кризи у секторі Гази Європейський Союз навіть розглядає варіанти тиску на Ізраїль. Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас отримала доручення від лідерів 27 держав-членів визначити подальші кроки у відповідь на дії Тель-Авіва. Йдеться, зокрема, про перспективу запровадження санкцій, якщо становище цивільного населення у секторі Гази не покращиться.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube