Українські військові відбивають штурми ворога і контратакують
Російські війська станом на 4 травня розгорнули наступ одразу на кількох напрямках фронту. Ворог штурмує на Лиманській, Сіверській, Новопавлівській, Курахівській ділянках фронту. Українські сили оборони стримують наступ, а на багатьох напрямках перейшли до контратак.
Детальніше про те, яка ситуація на ключових ділянках фронту, повідомили в Інституту вивчення війни (ISW). аналітики також оприлюднили карти, де зафіксована поточна ситуація у російсько-українській війні.
Обмежені бойові дії тривали в Курській області 2 та 3 травня, у той час як російські війська продовжували спроби витіснити українські сили з цього регіону РФ. Ні українські, ні російські джерела не повідомляли про наземні атаки в північно-західній частині Бєлгородської області 3 травня.
Російські війська 3 травня продовжували наступальні дії на півночі Сумської області, але без просування. Бої тривали на північ від міста Суми, поблизу населених пунктів Біловоди та Водолаги, а також на північний схід від Сум — поблизу Локні.
Російські війська 3 травня продовжували наступальні дії на Харківському напрямку, однак не досягли просування. 2 та 3 травня російські сили здійснили атаки на північний схід від Харкова, поблизу Вовчанська.
Куп'янський напрямок. 3 травня російські сили вели наступальні дії на північний схід від Куп’янська, поблизу міжнародного кордону в районі Кам’янки. Без успіхів.
Напрямок Борова. Останнім часом російські війська досягли просування на напрямку Борова. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 3 травня, свідчать, що російські сили нещодавно просунулися на захід від Макіївки (на південний захід від Борової). 2 та 3 травня російські сили здійснювали наступальні дії на північний схід від Борової в районах Загірцевого, Колісниківки та Нової Кругляківки; на схід від Борової — поблизу Сергіївки та Копанок; і на південний схід від Борової — поблизу Греківки.
Один з російських воєнкорів стверджує, що російські війська відновили контроль над Першотравневим (на схід від Борової).
Лиманський напрямок. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 3 травня, свідчать, що російські сили нещодавно просунулися на північ від Торського (на схід від Лимана). Російські воєнкори стверджують, що російські війська просунулися до східної частини Мирного (на північний схід від Лимана), утім в ISW не змогли підтвердити цієї інформації.
2 та 3 травня російські війська здійснювали наступальні дії на північний схід від Лимана — поблизу Рідкодуба, Ямполівки, Колодязів, Нового, Зеленої Долини та Мирного, а також на схід від Лимана — в районі Торського.
Сіверський напрямок. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 2 травня, свідчать, що російські сили нещодавно просунулися в північно-східній частині Григорівки (північно-східніше Сіверська). 2 та 3 травня російські війська атакували на північний схід від Сіверська — поблизу Григорівки та Білогорівки.
Російські війська продовжували наступальні дії поблизу Часового Яру 3 травня, але не просунулись. Російські сили атакували безпосередньо біля Часового Яру; на північ від Часового Яру — у напрямку Новомаркове та Майського; і на південь від Часового Яру — у напрямку Білої Гори 2 та 3 травня. Російські воєнні блогери заявили, що українські сили безуспішно контратакували поблизу Ступочок (на південь від Часового Яру).
Також російські війська продовжували наступ у напрямку Торецька, але підтвердженого просування не зафіксовано. Один із російських воєнних блогерів заявив, що підрозділи 20-ї мотострілецької дивізії (8-ма загальновійськова армія, Південний військовий округ) увійшли в центральну частину Олександрополя (південний захід від Торецька), але в ISW не змогли підтвердити цих заяв.
Інші російські блогери стверджують, що російські війська просунулися далі на півночі Новоленівки (північний захід від Олександрополя), на південь від Романівки (схід від Олександрополя), на півдні Старої Миколаївки (південний схід від Олександрополя) та на схід від Зеленого Поля (південь від Олександрополя).
Кілька блогерів заявляли, що 2 травня російські війська захопили перехрестя траси Т-0504 Покровськ — Костянтинівка на схід від Малинівки (південний захід від Торецька) та просунулись поблизу Нової Полтавки (північний схід від Малинівки), проте наразі не утримують позицій у цьому населеному пункті.
Один із блогерів заявив, що російські сили зайняли позиції на південно-східній околиці Нової Полтавки. Інший — що війська просунулися від Кримського (північний схід від Торецька) до шахти Новоторецька поблизу траси Т-0516 Торецьк — Костянтинівка (на північний захід від Торецька).
Російські війська продовжували наступальні дії біля самого Торецька; на північний схід від Торецька поблизу Кримського і Дружби; і на південний захід від Торецька — в районах Сухої Балки, Старої Миколаївки, Зеленого Поля, Водяного Другого, Єлизаветівки та в напрямку Нової Полтавки 2 та 3 травня.
Один із воєнних блогерів заявив, що підрозділи 242-го мотострілецького полку (20-та мотострілецька дивізія) атакують Стару Миколаївку (південний захід від Торецька).
Російські війська продовжували наступальні дії в напрямку Покровська 3 травня, але не просунулись. Російські воєнні блогери стверджують, що війська просунулись у північно-східній частині Звірового (на південь від Покровська) і продовжують просування на захід від Лисівки (південний схід від Покровська), на північний схід від Шевченка (південь від Покровська) і поблизу Котлиного (південний захід від Покровська), але ISW це не підтверджує.
Один із блогерів стверджує, що російські сили захопили Михайлівку і Лисівку (обидва — південний схід від Покровська), а також більшу частину Миролюбівки (північний схід від Покровська), за винятком промислової зони в східній частині населеного пункту.
Російські сили продовжили штурми на північний схід від Покровська — поблизу Миролюбівки та Новоторецького; на південний схід — поблизу Лисівки; на південь — поблизу Новоукраїнки, Чунишиного, Шевченка, Даченського; та на південний захід — поблизу Котлиного та Удачного 2 і 3 травня.
Старший офіцер зв'язку української бригади, яка діє на Покровському напрямку, заявив 3 травня, що російські сили зазнають в середньому 150 втрат на добу на цій ділянці фронту і намагаються прорватися до Дніпропетровської області до 9 травня. Офіцер повідомив, що Росія нещодавно підсилила свої сили в цьому напрямку або перекиданням військ з Уурського напрямку, або новобранцями.
Російські війська нещодавно просунулися в напрямку Новопавлівки. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 3 травня, свідчать, що російські війська нещодавно просунулися на схід від Котлярівки (північний схід від Новопавлівки).
Російські воєнні блогери стверджували, що підрозділи 27-ї мотострілецької дивізії РФ (2-а загальновійськова армія, Центральний військовий округ) захопили Новоолександрівку (північний схід від Новопавлівки). Один з російських мілблогерів заявив, що російські війська просунулися між Новоолександрівкою та Надіївкою (на південь від Новоолександрівки), на захід від Надіївки, до східної частини Новосергіївки (північний схід від Новопавлівки) та до околиць Котлярівки (схід від Новопавлівки). ISW не змогли цього підтвердити.
Російські війська проводили наступальні дії на північний схід від Новопавлівки біля Новосергіївки та Новоолександрівки; на схід від Новопавлівки біля Надіївки, Котлярівки, Троїцького та Преображенки; і на південний схід від Новопавлівки біля Богданівки 2 та 3 травня.
Російський воєнний блогер стверджував, що українські війська утримують позиції в Богданівці.
Російські війська нещодавно просунулися в напрямку Курахового. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 3 травня, свідчать, що російські війська нещодавно просунулися в південно-східній частині Багатиря (на захід від Курахового).
Непідтверджені заяви: Російські воєнні блогери заявляли, що російські війська увійшли до Олексіївки (на захід від Курахового) та просунулися на південний захід від Одрадного (південний захід від Курахового).
Російські війська проводили наступальні дії на захід від Курахового біля Костянтинополя, Одрадного, Олексіївки, Андріївки та Багатиря, а також на південний захід від Курахового поблизу Розлива 2 та 3 травня. Російські воєнні блогери заявляли, що українські сили здійснюють контратаки в Багатирі.
Російські війська нещодавно просунулися в напрямку Великої Новосілки. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 3 травня, свідчать, що російські війська нещодавно просунулися на південь від Вільного Поля (північний захід від Великої Новосілки).
Російський воєнний блогер заявив, що російські війська просунулися поблизу Федорівки (північний захід від Великої Новосілки). В ISW наразі цього не підтверджують.
Російські війська проводили наступальні дії 2 та 3 травня:
Один із російських воєнних блогерів стверджував, що українські сили здійснили контратаку поблизу Вільного Поля та Шевченка.
Російські війська здійснювали обмежені наступальні дії на схід від Гуляйполя поблизу Високого (колишнє Червоне) 2 та 3 травня, але не досягли просування. Російські війська продовжували наступальні дії в західній частині Запорізької області 3 травня, однак без просування.
Південне оперативне командування України повідомило 3 травня, що українські сили вразили російську зенітно-ракетну систему "Бук-М3" у неназваному місці на півдні України.
Ні українські, ні російські джерела не повідомляли про наземну активність у Херсонському напрямку 3 травня. Оператори дронів 61-ї бригади морської піхоти Росії (Північний флот) нібито діють у Херсонському напрямку.
Російський правитель Володимир Путін і далі тримає темп наступальних дій в Україні. Утім, результати вже не ті — що тільки підкреслює, що він все ще намагається здобути щось на полі бою, щоб тиснути на Україну у переговорах про перемир’я чи мир. Ймовірно, він вперше за війну думає про зміну військових цілей, хоча просування росіян на фронті в Україні вказує на протилежне.
Адміністрація президента Дональда Трампа фактично ставить російського правителя Володимира Путіна на коліна у війні Росії проти України. Вашингтон висунув Москві ультиматум: або Кремль погоджується на мир, або США запроваджують 500% мита для країн, які купують російські нафту, газ, уран. Новий законопроєкт доб'є і без того крихку економіку РФ.