Батько хотів підірвати будинок, маму позбавляли прав на дітей. Що відомо про Аню Науменко та інших маріупольських дітей з "Лужників"

Російська пропаганда цинічно використала вкрай важку ситуацію, у якій опинилися діти зі зруйнованого окупантами міста

Батько хотів підірвати будинок, маму позбавляли прав на дітей. Що відомо про Аню Науменко та інших маріупольських дітей з "Лужників"
Анна Науменко та "дядя Юра" на шабаші у "Лужниках"

Російська пропаганда не втомлюється просувати свої наративи про "російський світ", "звільнення" та "нацистський режим в Україні". У деяких випадках пропагандисти не гребують нічим – навіть використовувати дітей. Ті з них, що потрапили на путінське збіговисько у "Лужниках", мали важку долю, чим не проминула скористалася пропагандистька машина рф.

Історія сім'ї Анни Науменко з Маріуполя

У Росії на концерті-мітингу на підтримку війни в Україні стався курйозний випадок - на сцену вивели дівчинку-підлітка з Маріуполя – Аню Науменко, яка за задумом пропагандистів мала подякувати російському військовому за «визволення». Проте дівчинка забула текст і мала необережність сказати про це у мікрофон.

Перед її виступом на сцену московських «Лужників» запросили військового з позивним "Ангел" (справжнє ім'я - Юрій Гагарін - ред.), який нібито врятував дітей у Маріуполі, як подає ця пропаганда. На екранах глядачам показали кадри, нібито евакуації дітей російськими солдатами на момент боїв за місто.

"Дякую дядькові Юрі за те, що він мене, мою сестру та сотні тисяч дітей врятував із Маріуполя", - сказала Анна Науменко.

Далі вона почала запинатися, і сказала: "Я трохи забула", після чого ведучі її одразу перебили, наказали не нервувати і запропонували обійняти військового.

У соцмережах маріупольці одразу ж упізнали дівчинку – вона справді Анна Науменко, дочка Ольги Науменко, яка позиціонувала себе блогером. Жінка загинула під час чергового обстрілу міста.

Ольга, мама Анни Науменко, та її троє дітей
Ольга, мама Анни Науменко, та її троє дітей

«Оля – племінниця моєї однокласниці, – розповіла одна з місцевих мешканок, яка мешкає на території, підконтрольній Україні. – З дитинства була проблемною дитиною. Народила трьох дітей, мала кілька співмешканців».

В одній з маріупольських груп пишуть:

«У неблагополучній родині росло троє дітей: Аня старша, Кароліна – трохи молодша та наймолодший Данило. Проживали на вулиці Українського козацтва, 52. Аня навчалася у 10 школі у Мауріуполі. До війни мама дітей жила з вітчимом Артуром. Сім'я перебувала на обліку, батьки вживали наркотики та спиртне. Маму Ольгу багато разів позбавляли батьківських прав та забирали дітей, але вона йшла на виправлення та дітей повертали. Раз на два тижні до них стабільно викликали поліцію – були бійки та п'янки. У 2018 році про них навіть у місцевій пресі писали – чоловік закрився у квартирі з трьома дітьми та погрожував, що підірве у будинку гранату. Тоді весь будинок зранку розбудили і вивели надвір, щоб уникнути вибуху. Тоді Артура забрали до поліції, а маму знову позбавили батьківських прав. Десь рік вона була на виправленні, а потім дітей їй повернули. Весь цей час Аня із сестрою та братом перебували в інтернаті", - пишуть сусіди Науменків.

Що писали про сім'ю у соцмережах
Що писали про сім'ю у соцмережах

Війна внесла свої корективи у життя сім'ї. Незадовго до війни вітчим дітей пішов. А матері з дітьми довелося переживати війну у підвалі.

"Я перебувала з ними у підвалі у Маріуполі у ДК біля ранкового ринку, а потім у райвиконкомі. Дівчинка Аня разом із чоловіками під бомбардуваннями бігала до АТБ за продуктами. За дітьми стежили всі, окрім мами. Вже наприкінці березня мама Оля побігла здобути собі цигарок і була смертельно поранена. Як не крути, це жахливо, що російські тварюки вбили матір, а тепер змушують дівчинку зі сцени дякувати за це!", - пишуть маріупольці.

Деякі з них наголошують, що після смерті матері її дітей вивезли до Донецька, але тепер про них нічого не відомо, крім того, що Аня Науменко з'явилася на шабаші в "Лужниках".

Цікаво й те, що дівчинка «подякувала» окупантові за порятунок себе та сестри, а ось що трапилося в братом – історія замовчує.

Детальніше про історію дівчинки Ані Науменко Інформатор писав раніше.

Робили з дітей героїв цинічних сюжетів. Що відомо про іншу дитину з "Лужників"

Також в одній із дівчат, які були присутні в «Лужниках», у соцмережах упізнали Софію Суньову. Російський пропагандисти раніше зняли окремий "новорічний" ролик про сім'ю Суньових.

Діти з Маріуполя у "Лужниках"
Діти з Маріуполя у "Лужниках"
Про Софію Суньову, одну з дівчат у "Лужниках", виходив сюжет на росТБ
Про Софію Суньову, одну з дівчат у "Лужниках", виходив сюжет на росТБ

"У Маріуполі Денис, Соня та Артем Суньови 31 грудня не готувалися до свята. Вони були у морзі, прощалися з мамою. Розповідати про це без сліз діти не можуть та просять вимкнути камеру. Тепер хлопці – сироти, і головою сім'ї став 19-річний Артем. Він дуже старається: працює, збирає молодших до школи, готує їжу. Ось тільки у напівзруйнованому Маріуполі роботи майже немає, і грошей вистачає лише на "пусті макарони". Але найстрашніше - думки про те, що дітей розлучать, тобто не дадуть Артему опікунство", - так описують свій сюжет кремлівські пропагандисти.

Проте в самому міні-фільмі немає жодного слова про те, що в напівзруйнованому місті немає медикаментів, від чого, найімовірніше, і померла жінка. Немає й відповіді на запитання, чому діти продовжують залишатися у Маріуполі та їсти "пусті макарони". Натомість російська пропаганда встигла зняти, як Суньовим привозять гуманітарку та тушонку.

З особливим цинізмом у фільмі показані кадри, де діти відвідують могилу матері – братське поховання, де є лише таблички з номерами.

Цинічні кадри відвідування дітьми з Маріуполя "могили" матері
Цинічні кадри відвідування дітьми з Маріуполя "могили" матері

Пропаганда і не хоче приховувати, що діти дуже боятися опинитися в дитбудинку, хоч і живуть надголодь. Так стає більш зрозуміло, як Софія опинилася в Лужниках в обіймах "дядька-м'ясника".

З Херсона дітей вивозили до дитбудинку-"освенцима"

Тим дітям, кого вивезли – не позаздриш. За зайвий шматок хліба можна не лише "рятівнику" дяді Юрі дякувати. Адже російські дитбудинки – це окремий вид тортур, як би не хизувалися окупанти. Наприклад, щонайменше 14 дітей-сиріт від 2 до 5 років, вивезених росіянами з Херсона, розмістили у сімферопольський дитячий будинок "Елочка" в окупованому Криму. Встановити це вдалося завдяки фотографіям та листам Діду Морозу, які опублікували на сайті "Усиновлення в Московській області".

Листівки були підписані вихователями і в кожній із них згадувалося, що дитина приїхала з Херсона. У деяких вказувалося, що дитина приїхала до Сімферополя.

У самому окупованому Криму дитбудинок "Елочка" став синонімом дитячого Освенциму. Декілька років тому кримські волонтери повідомили, що у них попросила допомоги багатодітна мама Ольга Крамна, яка всиновила хлопчика з "Елочки".

Крамна розповіла та показала жахливе фото, у якому стані вона забрала дитину з цього будинку дитини.

До такого стану доводили дітей у дитбудинку "Елочка"
До такого стану доводили дітей у дитбудинку "Елочка"

Місцева окупаційна "влада" провела перевірку, знайшли недоліки і справу спустили на гальмах.

Як росіяни крадуть українських дітей

Загалом же вчені Єльського в рамках проекту Conflict Observatory у лютому-2023 розповідали, що в росії та окупованому Криму діють 43 табори та установи, в яких діти з України піддаються ідеологічній обробці. Маленьких українців також поміщають у психіатричні клініки та дитбудинки.

Українських дітей на окупованій території досить часто вивозять до Росії, дуже часто ця процедура відбувається проти волі їхніх законних представників чи держави, громадянство якої має дитина. Українська влада ніколи не дала своєї згоди на таке вивезення.

Місцеперебування дітей потім приховується, а батьки, волонтери та представники українського уряду, які шукають дітей, не завжди можуть виявити їх.Забрати ж вдається лише в окремих випадках. Така практика порушує міжнародні зобов'язання Росії, закони України та всякі моральні та етичні норми, кажуть експерти.

Нещодавно радниця-уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук заявила, що Україні вдалося ідентифікувати вже 16 226 дітей, які були вивезені з окупованих територій. За її словами, реальна кількість примусово вивезених до Росії дітей становить сотні тисяч. Повернути до України вдалося 307 дітей. Окрім того, з початку війни загарбники вбили 461 дитину в Україні, а поранили понад 920 малюків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube