Історичне рішення: Україна виграла справу проти Росії щодо Криму в Європейському суді з прав людини

В ЄСПЛ назвали статті Європейської конвенції з прав людини, які порушила Росія в Криму

Крим
ЄСПЛ задовольнив позов України проти країни-агресора Росії щодо Криму

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі у вівторок, 25 червня, виніс остаточне рішення у позові України проти РФ щодо Криму. Суд визнав численні порушення Росією прав людини на окупованому півострові. Зокрема, в суді довели незаконні затримання українців та кримських татар в Криму.

Про це повідомляє "Радіо Свобода". Зазначається, що ЄСПЛ постановив, що Росія порушила статті Європейської конвенції з прав людини, які стосуються:

  • права на життя;
  • заборони нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження;
  • права на свободу і недоторканність;
  • права на справедливий суд;
  • відсутності покарання без закону;
  • права на повагу до приватного і сімейного життя;
  • свободи віросповідання;
  • свободи вираження поглядів;
  • свободи зібрань;
  • заборони дискримінації;
  • обмеження використання обмежень прав.

Суд зазначив, що мав достатні докази, зокрема звіти міжурядових і неурядових організацій, підтверджені даними свідків й іншими матеріалами, щодо того, що інциденти були достатньо численними й взаємопов’язаними для визнання їх системними. Суд встановив, що "існувала схема судового переслідування у відповідь і зловживання кримінальним законодавством, а також загальне придушення політичної опозиції російській політиці в Криму, яка була розроблена і публічно пропагована видними представниками російської влади".

"Суд одноголосно постановив, що Росія повинна якомога швидше вжити заходів для безпечного повернення відповідних ув’язнених, переведених із Криму до пенітенціарних установ, розташованих на території Російської Федерації", - йдеться у постанові суду.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець вже відреагував на поді, він назвав це рішення історичним. Лубінець заявив, що це один із кроків на шляху притягнення винних до відповідальності та відновлення справедливості.

"Це тягнулося ще з 2014 року, тоді Україна подала першу скаргу. Друга та третя були у 2015 та 2018 роках відповідно. Ця перемога означає, що наша держава довела існування системних порушень прав людини на ТОТ Криму з 2014 року. Йдеться про: незаконні затримання українців та кримських татар на півострові; примусову паспортизацію наших громадян; заборону мирних зібрань та протестів; дискримінацію кримських татар; порушення прав політвʼязнів, жорстокого поводження з ними та інші", - написав омбудсмен.

Суд проти Росії щодо Криму в ЄСПЛ: деталі

Першу скаргу в цій справі до ЄСПЛ Україна подала 13 березня 2014 року - через три тижні після початку захоплення Росією півострова. Додаткові скарги були подані в серпні 2015 і 2018 років. Уряд України просив ЄСПЛ визнати Росію відповідальною за порушення прав людини, гарантованих Конвенцією, що розглядаються у цій міждержавній справі.

Зокрема, Україна наполягала, що в анексованому Криму існує системна адміністративна практика порушення прав людини з боку Росії. Особливо проти етнічних і релігійних меншин, проукраїнських активістів і журналістів, а також військовослужбовців ЗСУ.

Україна нагадувала під час судових слухань у грудні 2023 року, що 27 лютого 2014 року Росія силою взяла під контроль територію Криму. З того часу вона зберігає фізичний контроль над півостровом, але Крим був і залишається суверенною територією України. Жодних переговорів із нинішнім керівництвом держави-агресора по території Криму бути не може, адже будь-які поступки незаконному військовому експансіонізму Росії завжди будуть означати умиротворення агресора.

Нагадаємо, у РФ після ударів по Криму почали лякати Україну часовими рамками ультиматуму Путіна. А в ГУР пояснили, чи можуть ракети ATACMS знищити Кримський міст, і яка в цьому стратегічна цінність.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube