Європейська країна запропонувала створити спецфонд і наповнити його за рахунок заморожених у Європі російських активів у розмірі $227 млрд
Іспанія хоче створити фонд із використанням коштів із заморожених активів Центробанку РФ. Таку пропозицію виніс міністр економіки країни Карлос Куерпо. За його словами, цими коштами можна буде профінансувати масштабні європейські оборонні проєкти і військову допомогу Україні.
Про це повідомляє Bloomberg. Ткае питання, пов'язане із переозброєнням Європи, обговорювалося у суботу, 12 квітня, під час зустрічі керівників фінансових відомств країн Євросоюзу у Варшаві.
"Настав час для європейської солідарності у справі підтримки України та країн біля східного кордону Європи", - наголосив Куерто.
За словами міністра, європейські країни мають разом інвестувати в оборону, яка є справжнім суспільним благом. Це, як він зазначив, "приносить користь нашим громадянам і зміцнює нашу економічну безпеку".
Зазначається, що наповнення такого фонду може відбуватися за рахунок заморожених у Європі російських активів у розмірі $227 млрд. Здебільшого ці кошти зберігаються у депозитарії Euroclear в Брюсселі. Ними можуть профінансувати оборонну допомогу Україні.
Водночас видання пише, що ЄС повинен знайти додаткові варіанти для того, щоб покрити багаторічне недофінансування оборони. Проти ідеї використання заморожених російських активів наполегливо виступають деякі країни - зокрема, Німеччина та Бельгія.
Європейський союз відмовився конфіскувати заморожені російські активи. Таке рішення винесли на саміті Євроради 20 березня. Зазначається, що ці активи мають залишатися знерухомленими, доки РФ не припинить свою війну проти України і не компенсує завдані їй збитки.
Ще раніше питання конфіскації активів РФ в адміністрації Дональда Трампа розглядали як один з важелів тиску на Росію у питанні переговорів щодо завершення війни в Україні. У США пропонували, щоб Росія могла отримати до них доступ лише у випадку укладення вигідної для України мирної угоди. Втім Євросоюз заявляв, що це буде порушення міжнародного права.
Нещодавно про заморожені активи висказався колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Коментуючи скандальні заяви Трампа, він сказав, що таким чином той хоче змусити Європу діяти. Джонсон закликав ЄС допомогти президенту США завершити війну.
Найбільші держави Європи вивчають можливість конфіскації понад 200 млрд євро заморожених російських активів у рамках плану угоди про припинення вогню в Україні. Загрозу конфіскації активів Росії хочуть використати як гарантію безпеки для Києва. Ця пропозиція була схвалена союзниками Франції в Європі, проте сторони ще далекі від узгодження юридичного документа.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.