Іспанія передає Україні комплекси ППО HAWK, здатні збивати гіперзвукові ракети і дрони-камікадзе: що про них відомо

Читать на русском

HAWK хоча і належить до минулого покоління ЗРК, свого часу був основним зенітним комплексом США та країн НАТО

Читать на русском
Іспанія передає Україні комплекси ППО HAWK, здатні збивати гіперзвукові ракети і дрони-камікадзе: що про них відомо

HAWK хоча і належить до минулого покоління ЗРК, свого часу був основним зенітним комплексом США та країн НАТО

Серед країн, які об’єднались в коаліцію під умовною назвою «Закриємо небо над Україною!», опинилася й Іспанія. Для посилення нашої протиповітряної оборони Мадрид найближчим часом надішле чотири зенітно-ракетних комплекси HAWK. Ще декілька таких комплексів, за словами міністра оборони України Олексія Резнікова, надійде в Україну згодом. Інформатор зібрав інформацію про це озброєння.

Старий, але модернізований

ЗРК з’явився на світ в Америці наприкінці 50-х років минулого століття. Хоча назва системи вочевидь походить від англійського слова «яструб» (hawk), вона ще й розшифровується як Homing All the Way Killer.

З самого початку HAWK активно використовувався американськими морськими піхотинцями і зазнав серії модернізацій, які сприяли підвищенню його вогневої потужності, надійності та ремонтопридатності.

"MIM-23 HAWK хоча і належить до минулого покоління ЗРК, свого часу був основним зенітним комплексом США та країн НАТО протягом ледь не всієї Холодної війни, розійшовся величезним «тиражем», знаходився на озброєнні багатьох країн", – зазначають аналітики військового порталу Defens Express.

У США цей ЗРК зняли з експлуатації ще у 1994 році, але він залишається у строю ще в понад двох десятках країн. На сьогодні цей комплекс є в збройних силах багатьох європейських країн, а також в Єгипті, Ізраїлі, Ірані, Саудівській Аравії, Південній Кореї, Японії та інших.

На озброєнні армії Іспанії стоїть Improved HAWK – модернізована версія MIM-23 HAWK із значно кращими бойовими характеристиками. За даними каталогу Jane’s, якщо у старої версії HAWK ймовірність враження цілі однією ракетою складала 56%, то у модифікації Improved HAWK цей показник збільшився до 85 %.

На що здатний Improved HAWK

За даними щорічного огляду військових потенціалів збройних сил країн світу Military Balance 2021, на озброєнні Іспанії перебуває 38 одиниць Improved HAWK Phase III. Ця версія є передостанньою модифікацією ЗРК HAWK. Остання програма його модернізації – HAWK XXI – стартувала в Іспанії у 2021 році.

Вона передбачає повну цифровізацію та введення сучасної РЛС AN/MPQ-64 Sentinel, яка використовується в американській системі NASAMS. Саме комплекс HAWK XXI стоїть сьогодні на озброєнні турецької армії. Однак іспанці навряд чи встигли завершити програму модернізації своїх ЗРК. Відповідно, в Україну, вважають експерти, будуть доставлені комплекси версії Improved HAWK.

Особливістю цього ЗРК, яка була закладена ще на етапі розробки, стала його можливість вражати цілі на малій висоті. Під час першого випробування комплекс показав свою ефективність у знищенні повітряних цілей на висотах менш як 30 метрів.

Інші особливості ракет комплексу Improved HAWK стосуються їхнього методу наведення – напівактивного радарного способу. Ним обумовлена і конструкція комплексу, що складається не тільки з пускової установки та командного пункту, а ще й з трьох радарів – радару цілевказання, маловисотного радару та радару підсвічування цілей. Імовірність знищення захопленої ракетами цілі становить, як вже зазначалося, 85%. Дальність виявлення цілей сягає 100 км, а дальність знищення – від одного до 40 км. Improved HAWK здатний вражати надзвукові повітряні цілі і вести стрільбу в складних умовах та при застосуванні перешкод проти нього.

Основною вогневою одиницею комплексу Improved HAWK є зенітна батарея двовзводного складу (так звана стандартна) або тривзводного (посилена). При цьому перша батарея складається з основного та передового вогневих взводів, а друга – з основного та двох передових.
До комплексу Improved HAWK входять:

  • командний пункт;
  • оглядова РЛС;
  • маловисотна РЛС;
  • радар підсвітки цілі;
  • пускова установка з трьома ракетами.

Основною ракетою ЗРК є MIM-23В. Це боєприпас класу «земля-повітря», призначений для протидії ворожим ракетам та безпілотним літальним апаратам на низьких і середніх висотах. Це ракети з Х-подібним розташуванням аеродинамічних поверхонь з осколково-фугасною бойовою частиною. Дальність знищення цілей становить до 45-50 км та до 20 км за висотою, швидкість ракети 2,4 Маха.

Основні характеристики ракет MIM-23В:

  • вага: 590−630 кг;
  • маса боєголовки: 54−74 кг;
  • довжина: 5,08 м;
  • діаметр: 0,37 м;
  • розмах крил: 1,19 м.


Переваги та недоліки «Яструбів»

Саме у тому, що ракет MIM-23B було вироблено понад 40 тисяч, і криється найголовніша перевага цього комплексу: їх доволі багато, що знімає питання їхнього можливого дефіциту на далеку перспективу.

Також у якості вагомої переваги комплексу Improved HAWK експерти відзначають наявність в нього радарів підсвічування, адже це безпосередньо пов’язано з кількістю цілей, які він одночасно може знищити. Стандартною схемою є використання двох радарів AN/MPQ-61, кожен з яких обслуговує три пускові установки М192 із трьома зенітними ракетами на кожній.

А та обставина, що HAWK понад 30 років був основним зенітним комплексом США та країн НАТО, означає, що комплекс адаптовний для протидії радянським ракетам, які активно використовує рф в Україні.

Єдиним недоліком HAWK є його мала мобільність. Час розгортання ЗРК за нормативом становить 45 хвилин, переведення у похідний режим – 30 хвилин.

Загалом, якщо мова йде про перехоплення таких цілей, як крилаті ракети та дрони-камікадзе, а не використання цього ЗРК у прифронтовій зоні, то Improved HAWK цілком може справитись з цією задачею, вважають експерти з Defens Express.

Що цьому передувало

Захист українського неба став топ-темою шостої зустрічі коаліції міністрів оборони НАТО на базі Рамштайн, яка відбулась одразу після масованої ракетної атаки рф по енергетичній інфраструктурі України. Питання, яке до цього обговорювалося місяцями, було вирішено з блискавичною швидкістю. Допомагати Україні закрити небо взявся майже весь світ.

  • США пообіцяли прискорити постачання зенітно-ракетних комплексів NASAMS, перші з яких мають прибути вже у жовтні. «Комплекси ППО будуть передавати так швидко, наскільки це можливо фізично», – запевнив голова Пентагону Ллойд Остін.
  • Великобританія почала готувати до відправлення в Україну ракети AMRAAM, сумісні з NASAMS.
  • Нідерланди також зобов’язалися передати ракети для ППО на 15 млн. євро, правда, не уточнюючи, які саме.
  • Німеччина відвантажила обіцяний ще до початку зустрічі ЗРК IRIS-T. Щонайменше три таких комплекси мають прибути до України згодом.
  • Поставити найближчими тижнями засоби ППО до України пообіцяла і Франція. За даними Sky News, йдеться про Crotale.
  • Іспанія ще наприкінці серпня виявила готовність передати Україні батарею ЗРК Skyguard Aspide, яка придатна для використання з українськими зенітними артсистемами для ефективного нищення цілей на низькій висоті – наприклад, іранських Shahed-136.
  • Польща вже поставила комплекси ППО, з яких радянськими ракетами збивають іранські дрони-камікадзе.
  • Для боротьби з безпілотниками НАТО відправить до України ще сотні глушників.


Втім, західні партнери не лише активізували зусилля з постачання Україні зенітно-ракетних комплексів. Вони заявили про намір побудувати в нашій країні цілісну систему протиповітряної оборони. Це важливо, тому що іноземні ЗРК погано інтегруються в ту ППО, яка вже існує в країні. А будучи включеними в єдиний контур, вони діятимуть набагато ефективніше.

Марк Міллі заявив,що України потрібно побудувати ешеловану систему ППО

Марк Міллі заявив,що України потрібно побудувати ешеловану систему ППО

Про це було оголошено на спільній прес-конференцїї голови Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі та міністра оборони Ллойда Остіна після зустрічі у форматі «Ромштайн».

Марк Міллі розповів, що ППО, яка буде побудована в Україні зусиллями західних країн, буде ешелонованою і допоможе обороняти з повітря важливі об’єкти.

«Завдання буде полягати в тому, щоб зібрати їх разом, розгорнути, навчити персонал. Тому що всі ці системи – різні. Потрібно переконатися, що вони можуть бути з’єднані з командними системами та системами зв’язку, що радари можуть обмінюватися даними один з одним, щоб вони могли виявляти цілі на зустрічних курсах. Тож це досить складно з технічної точки зору. Але цього можна досягти, і це те, чого ми прагнемо», – заявив Міллі.

Як раніше повідомляв Інформатор, Іран збирається озброїти рф своїми ракетами. Також ми писали про те, що Франція проведе навчання для українських воїнів.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.