Як працює українська система ППО, якій немає аналогів у світі

Читать на русском

Для посилення наявної схеми захисту Україні потрібно більше сучасних зенітно-ракетних комплексів

Читать на русском
Як працює українська система ППО, якій немає аналогів у світі

Для посилення наявної схеми захисту Україні потрібно більше сучасних зенітно-ракетних комплексів

За час повномасштабної війни українські військові створили унікальну систему протиповітряної оборони. Це стало можливим завдяки вдалому комбінуванню наявного озброєння, зокрема ще радянського, різних тактичних прийомів та роботі авіації. 

Деталі про це в інтерв'ю РБК-Україна розкрив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. 

Що відомо про українську систему протиповітряної оборони

Україну посилено засобами протиповітряної оборони малого радіуса дії, мова йде про ПЗРК різних типів як радянського, так і закордонного виробництва. Ці засоби ППО мають дальність від 4,5-7 кілометрів. Тому ворог відчув загрозу і вирішив не залітати на територію, підконтрольну нашим силам ППО. Він застосовує безпілотники, які можуть залітати навіть вглиб нашої країни й проводити розвідку. Їх збивають майже щодня. Ворожа авіація працює ближче до переднього краю, де завдає ракетно-бомбових ударів по позиціях військ, техніки.

За словами Ігната, в Україні створили унікальну систему ППО, якої немає у світі.

"Ми фактично створили унікальну систему протиповітряної оборони, якої немає ніде в світі. Ми воюємо старими радянськими засобами, використовуючи різноманітні тактичні прийоми. Розробили систему оповіщень. Протидіємо ракетам завдяки ЗРК, винищувачам і плюс ПЗРК – по всій країні розставлені люди з переносними зенітно-ракетними комплексами, які теж мають реагувати та перехоплювати ракети. Є візуальні пости спостереження", - акцентував Ігнат.

Речник додав, що українську ППО необхідно посилювати новими сучасними засобами. Мова йде про NASAMS та IRIS-T.

"Що треба робити? Посилювати нашу систему ППО новими сучасними засобами, які йдуть нам на озброєння. Це зокрема NASAMS та IRIS-T. Але, на жаль, тої кількості, яку нам поки планують передати, буде мало. Хоча це буде перший крок, коли партнери передадуть нам важкі комплекси ППО західного зразка", - резюмував Ігнат.

За даними Пентагону, росія випустила по Україні понад 3 тисячі ракет. Також є дані Міністерства оборони – там менша кількість. Противник використовує проти нашої країни майже всі типи та класи ракет, які в нього є. За словами Юрія Ігната, Україна де-факто стала полігоном для випробування цього озброєння. Саме тому й ускладнюється підрахунок.

Які ракети використовує росія у війні проти України

"У будь-якому випадку мова йде про тисячі ракет різних типів. Серед них крилаті ракети різного базування – наземного, повітряного і морського. На кораблях – це "Калібри". Повітряного базування – це ракети типу "Х" різних типів, як сучасні (Х-101, Х-555), так і радянські. Є ще "Іскандер-К" – це крилата ракета, яка фактично дуже і дуже низько летить до землі, що сильно ускладнює її збиття. Хоча у неї приблизно така ж швидкість, як у "Калібрів" та Х-101. Але випадки її збиття в нас в Україні є", - заявив Ігнат.

За його словами, є також ракети оперативно-тактичного комплексу "Іскандер-М". Також "Точка-У", його дальність 120 кілометрів, вони є і в нас на озброєнні. Крім того, в них є ракети берегових комплексів "Бастіон" – "Онікс", і береговий комплекс "Бал" з протикорабельною ракетою Х-35. Також ворог обстрілює наші населені пункти з РСЗВ – "Град", "Смерч", "Ураган", "Торнадо-С". Вони випускають реактивні снаряди, які нам неможливо нічим знищити. 

"Ще один тип ракет, якими противник почав вести обстріли нашої території – це ракети зенітних ракетних комплексів С-300. Вони є і в нас на озброєнні. Ці ракети – це фактично наше основне ППО разом з БУК-М1. Зараз ворог почав масово застосовувати їх по наземних цілях", - говорить Ігнат.

Він наголосив, що ракети комплексів C-300 призначені для ведення протиповітряного бою. Тобто для збивання повітряних цілей різних типів – літаків, вертольотів, безпілотників, крилатих ракет. В його бойовій частині – спеціальні вражаючі елементи, які повинні вразити саме фюзеляж літака. Водночас цей комплекс може також працювати по наземних цілях і завдавати значні руйнування.

"Буде вибухова хвиля, шрапнель розлітається на сотні метрів, і може дуже постраждати саме цивільне населення від такого типу озброєння. Але незважаючи на це окупанти його застосовують саме по густо населених містах. Чому вони це роблять? Імовірно, в противника закінчуються високоточні ракети – "Іскандер", Х-101, "Калібр". Це дуже дорогі ракети, одна коштує в середньому 5 мільйонів доларів. Зрозуміло, що для них суть не стільки в грошах, а в тому, щоб окупанти могли продовжити виробництво цих ракет. В умовах санкційного тиску на Росію це буде доволі складно зробити. Тому й противник все частіше вдається до нестандартних дій із застосуванням зенітних ракет С-300, а також і радянських ракет – Х-59, Х-22", - розповів Ігнат.

NASAMS та IRIS-T — чому ці комплекси потрібні Україні 

NASAMS дослівно розшифровується як «Норвезька удосконалена система “поверхня-повітря”». Це зенітний ракетний комплекс, спроєктований під вимоги збройних сил Норвегії спільними зусиллями місцевої фірми «Конгсберг» і американського концерну «Рейтеон». NASAMS використовує американські ракети АІМ-120А AMRAAM. Діапазон ураження в зенітному варіанті становить по дальності 2,5-25 км, а по висоті – 0,03-16 км.

IRIS-T — це німецький комплекс протиповітряної оборони.  Дальність пуску сягає 25 км, а його модифікації IRIS-T SLM — до 40 км. Пускова установка має пакет з восьми контейнерів з ракетами, який для пуску переводиться у вертикальне положення. ПУ є цілком автономною і в бойовому положенні не потребує обслуговування. 

Про купівлю Україною одного комплексу стало відомо 1 червня 2022 р. Його комплектація (кількість ПУ, кількість ракет, які закупляються) поки не оголошувалась.

Нагадаємо, ЗСУ звільнили населений пункт у Донецькій області та ще два — на півдні України. Крім того, російські військові намагаються йти у штурм на кількох напрямках, але без успіху

Також Інформатор писав, у росії продовжується агонія через вторгнення в Україну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.