Іран може за один-два тижні розробити матеріал для ядерної зброї - Блінкен

США попереджають про зростаючі ядерні можливості Ірану

Ентоні Блінкен, аятола, іранська балістична ракета
За даними Блінкена, саму ядерну зброя Іран ще не розробив, але до отримання сировини для неї залишилося один-два тижні

США попереджають світ про зростаючі ядерні можливості Ірану і про те, що терміни, коли, за прогнозами, країна мала отримати ядерну бомбу, сильно зрушили. Іран значно прискорив свою ядерну програму. Він здатний за один-два тижні розробити матеріал для виробництва ядерної зброї.

Відповідну заяву зробив державний секретар США Ентоні Блінкен на форумі Aspen Security Forum у Колорадо. За його словами, після зриву ядерної угоди Тегеран активно взявся за розвиток потенціалу своєї ядерної програми. 

Блінкен звинувачує адміністрацію президента США Дональда Трампа за вихід із ядерної угоди з Іраном у 2018 році, що дозволило Ірану прискоритися. За його словами, Іран поки не створив саму зброю, але це питання часу, бо складові вже є.

"Ви з'єднуєте ці речі разом: матеріал, що розщеплюється, вибуховий пристрій, і у вас є ядерна зброя", - пояснив Блінкен.

США дуже уважно стежать за будь-якими ознаками того, що Іран працює над створенням бомби, і роблять дипломатичні зусилля, щоб стримати Тегеран, заявив Блінкен. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван додав до слів Блінкена, що якщо Іран "почне рухатися цим шляхом", то натрапить на "справжню проблему зі Сполученими Штатами".

Розробка ядерної зброї Іраном: Захід впевнений, сама країна заперечує

Ядерна програма Ірану включає кілька дослідницьких об'єктів, два уранових рудники, дослідний реактор і об'єкти з перероблювання урану, які включають три відомі заводи зі збагачення урану. Країна не оголошувала про те, що програма працює у військових цілях Водночас на адресу Ірану постійно надходили та надходять звинувачення у розробці ядерної зброї. Іран заперечує наявність таких амбіцій.

В рамках угоди 2015 року Іран обмежив свою ядерну програму в обмін на полегшення економічних санкцій. У травні 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить із ядерної угоди з Іраном. Трамп заявив про «безсумнівні докази» того, що Іран, всупереч запевненням, розробляв ядерну зброю. Після цього США неодноразово розширювали санкції проти Ірану.

Після виходу США з ядерної угоди Іран поступово відмовлявся від своїх зобов’язань. Переговори про відновлення угоди, які почалися навесні 2021 року, зайшли в глухий кут.

У грудні 2023 року в МАГАТЕ повідомляли, що Іран знову почав збільшувати виробництво високозбагаченого урану, необхідного для виробництва ядерної зброї. 29 грудня Франція, Німеччина, Велика Британія і США висловили засудження з приводу збільшення Іраном обсягів виробництва високозбагаченого урану до 60% чистоти, що наближається до рівня, використовуваного для ядерної зброї.

У МАГАТЕ заявляли, що станом на 18 січня в Ірану достатньо високозбагаченого урану для створення кількох атомних боєголовок. У квітні 2024 року гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі казав, що Іран близький до створення атомної бомби - "у неділях", однак агентство не має «необхідного рівня доступу» до цієї діяльності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube