Ініціатива Німеччини щодо посилення ППО України провалюється: в Politico назвали причину

Читать на русском

Німеччина вимагає від союзників виконати свої зобов’язання передати Україні батареї протиповітряної та протиракетної оборони Patriot, але інші держави не поспішають з цим з декількох причин

Читать на русском
ППО для України
Однією з причин небажання відправляти Україні Patriot є те, що вони дорогі

Німеччина вимагає від союзників виконати свої зобов’язання передати Україні батареї протиповітряної та протиракетної оборони Patriot, але інші держави не поспішають з цим з декількох причин

Німеччина відповіла на заклик України посилити протиповітряну оборону, пообіцявши надіслати деякі власні системи й залучити допомогу від інших союзників. Але приклад Берліна більше майже ніхто не наслідує. Інші держави неохоче жертвують своїми системами ППО через високу вартість, побоювання послабити власну оборону та тривалий час очікування на заміну.

Про це пише Politico. Видання нагадало, що наразі Берлін пообіцяв поставити три з 11 своїх батарей Patriot виробництва США, а також понад 50 систем протиповітряної оборони меншого радіусу дії Gepard й ракет класу "повітря-повітря", здатних протистояти граду балістичних ракет, бомб і безпілотників, що завдають шкоди містам України та критичній інфраструктурі.

Протягом кількох тижнів високопоставлені німецькі політики, зокрема міністерка закордонних справ Анналена Бербок і міністр оборони Борис Пісторіус, вимагали від союзників виконати свої зобов’язання передати Україні батареї протиповітряної та протиракетної оборони Patriot. Надіслати більше є "абсолютним пріоритетом", заявила Бербок під час поїздки до Києва. За її словами, Берлін допоміг зібрати 1 мільярд євро для підтримки повітряного захисту України. Але реакція з боку інших країн була невдалою.

Німеччина витратила останній місяць на обговорення своєї ініціативи "Негайні дії щодо протиповітряної оборони". Але країни-партнери не бажають відправляти вкрай необхідні батареї Україні.

Хоча німецька ініціатива також охоплює такі альтернативи, як SAMP/T, NASAMS, HAWK, IRIS-T або системи протиповітряної оборони С-300, саме розроблені Raytheon, Patriot все ж залишаються найбільш ефективними проти атак. Переваги цього озброєння очевидні, оскільки українські війська вже навчені використовувати пускову систему, встановлену на вантажівках, разом із радарами та перехоплювачами.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг чітко заявляв, що "є системи, які можуть передати Україні". Але узгодити, як вони потраплять до рук українських військових, нелегко.

"Немає європейського лідерства та єдності між головними дійовими особами. Відчуття невідкладності не зросло, тепер відчувається більше полегшення, коли американці знову виконують завдання", - сказав Ніко Ланге, колишній керівник апарату міністерства оборони Німеччини, а нині співробітник аналітичного центру CEPA.

Однією з причин небажання відправляти Patriot є те, що вони дорогі - близько 1 мільярда доларів за одиницю. А кожна ракета-перехоплювач, яку вони запускають, теж коштує мільйони. Щобільше, як сказав Фабіан Гоффманн, дослідник ракетних технологій в Університеті Осло, країни не бажають прийняти удар по власній протиповітряній обороні, необхідній для забезпечення поставок в Україну.

"Через підтримку Києва у Німеччини з'являється величезна прогалина в можливостях. Замовлення на батареї Patriot дедалі більше затягуються", - сказав Хоффман.

З інших європейських країн, які мають батареї Patriot, Іспанія та Греція поки що відмовилися передислокувати свої системи, хоча Мадрид надсилає ракети. Польща, важливий канал постачання зброї в Україну, також відмовилася пожертвувати один зі своїх підрозділів, оскільки прем’єр-міністр Дональд Туск наполягає на тому, що резервного варіанту немає.

Нейтральна Швейцарія замовляє п’ять батарей Patriot , але поки що не сигналізує про готовність відправити свої системи, які незабаром будуть зняті з експлуатації, до України. Проблема полягає в тому, що країни повільно подають замовлення на заміну, в результаті чого, за деякими оцінками, відставання становить понад два роки.

"Вони хочуть заміни один на один від держав НАТО", - сказав Хоффманн.

Він назвав одне з потенційних рішень. За його словами, воно може полягати в тому, щоб ті країни, у яких є Patriot, поступилися місцем у черзі очікування країнам, які бажають пожертвувати свої існуючі системи Україні.

Ефективність ППО України знизилася

Як пише The Wall Street Journal, ефективність роботи протиповітряної оборони України за останній час значно знизилася. Зазначається, що зараз ППО збиває значно менше російських ракет, ніж за попереднє півріччя, коли українські зенітники збивали в середньому 46% ракет. Ще пів роком раніше цей показник сягав 73%.

Журналісти WSJ дійшли цих висновків, проаналізувавши дані, оприлюднені командуванням Повітряних сил ЗСУ. Зниження ефективності ППО не стосується дронів, які легше збивати. Тут показник майже не змінився, знизившись лише на 1% до 82% за останні пів року.

У ЗСУ закінчуються боєприпаси для систем Patriot, які були їх найкращим захистом від ракетних атак. За оцінками джерела WSJ у європейській військовій розвідці, українським військовим потрібно протриматися близько двох місяців, доки не прибудуть нові боєприпаси та системи ППО.

Нагадаємо, Німеччина може вже найближчим часом передати Україні нову систему ППО IRIS-T. А якби Польща закрила частину українського неба, це б дозволило Україні перемістити установки та ракети, які й так в дефіциті, в інші регіони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.