Між компанією Роснафта та індійським приватним нафтопереробником Reliance укладено угоду на 10 років
Російська державна нафтова компанія "Роснефть" домовилася про постачання майже 500 000 барелів нафти на добу індійської приватної нафтопереробної компанії Reliance. Угода укладена на 10 років із можливістю продовження. Це найбільша в історії енергетична угода між двома країнами, повідомляє 12 грудня Reuters з посиланням на власні джерела.
Угода оцінюється приблизно у 13 мільярдів доларів на рік (за сьогоднішніми цінами). Це ще більше зміцнить енергетичні відносини між Індією та Росією, яка перебуває під жорсткими західними санкціями через вторгнення в Україну.
Згідно з умовами угоди, "Роснефть" щомісяця постачатиме 20-21 вантаж судами типу "Афрамакс" (80 - 100 тис. метричних тонн) різних сортів російської нафти та три вантажі мазуту загальною вагою близько 100 тис. тонн кожен. Постачання будуть проводитися для найбільшого у світі нафтопереробного комплексу Reliance у Джамнагарі в західному штаті Гуджарат.
Reliance та "Роснефть" щорічно переглядатимуть ціни та обсяги поставок у рамках угоди, щоб врахувати динаміку нафтових ринків. Очікується, що постачання розпочнеться з січня 2025 року та триватиме протягом 10 років з можливістю продовження угоди ще на 10 років.
За словами одного з джерел Reuters, на нову угоду припадає приблизно половина морського експорту нафти "Роснефти" з російських портів, що залишає не так багато пропозицій для інших трейдерів та посередників. Угода між Reliance та "Роснефтью" стане черговим викликом для конкурентів, включаючи Саудівську Аравію. Конкуренція між постачальниками нафти за частку індійського ринку гостра, оскільки це один із найбільш швидко зростаючих енергетичних ринків, пише видання.
Російська нафта, за оцінкою Reuters, становить понад третину енергетичного імпорту Нью-Делі. Індія стала найбільшим імпортером російської нафти після того, як Європейський Союз, який раніше був найбільшим покупцем, ввів санкції на потоки палива з РФ у відповідь на вторгнення Москви в Україну у 2022 році.
Індія не вводила санкцій проти РФ і тамтешні нафтопереробники використовують знижки на російські нафтові потоки. Санкції зробили російську нафту дешевше за інші "конкурентні" сорти щонайменше на 3-4 долари за барель.
Індія та Росія нарощують взаємовигідну співпрацю на тлі санкцій, які проти економіки РФ запровадили інші країни світу. Наприклад, Індія вийшла на друге місце за обсягом постачання критичних підсанкційних технологій до Росії. Вона постачає мікрочіпи, мікросхеми та верстати. Експорт цих товарів з Індії перевищив 60 мільйонів доларів у квітні та травні, що вдвічі більше, ніж у попередні місяці, і зріс до 95 мільйонів доларів у липні. Лише Китай випереджає Індію за цим показником.
Згідно з даними компанії Kpler, у квітні Індія поставила в ЄС більше пального, ніж будь-коли раніше. Російська нафта продовжує надходити до ЄС, незважаючи на ембарго, через посередників у третіх країнах, особливо з Індії. Про це писав у травні 2023 року Spiegel.
За даними видання, щодня до портів Індії прибуває щодня щонайменше два танкери з російською нафтою, це 70 танкерів на місяць. Через певний час частина цієї нафти потрапляє до ЄС в переробленому вигляді.
Світові перевезення перебудувалися після запровадження санкцій: танкери з російською нафтою на борту тепер прямують не до західних країн, а до східних: Туреччини, Саудівської Аравії та насамперед Індії. На західному узбережжі Індії розташовано кілька нафтопереробних заводів, зокрема найбільший у світі.
Там російську нафту переробляють на бензин і дизельне пальне. І, схоже, в такому вигляді вона потрапляє назад до Європи. При цьому подальше постачання до Європи не вважається незаконним і не порушує санкцій, оскільки продукти перероблення є вже індійським, а не російським експортом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.