Харків'янка вимагає компенсацію у розмірі 1 мільйон грн через проблеми з оформленням субсидії - що вирішив суд

До звернення до суду жінка протягом 4 місяців намагалась розв'язати питання шляхом звернень, а після звернення до суду 22.02.2016 року багато часу витратила на відвідування судових засідань, ознайомлення з матеріалами справи, очікування судових засідань, оскарження судових рішень, очікування реорганізації судів

Суд
Жінка вимагає компенсацію у розмірі 1 мільйон гривень через бездіяльність соцзахисту

Жінка отримала відмову в наданні субсидії на період зими 2015-2016 року. Вона тривалий час розбиралась з соцзахистом, що призвело до погіршення здоров'я, тому вимагає компенсацію у розмірі 1 мільйона гривень. Про це йдеться у рішенні Орджонікідзевського районного суду Харкова, опублікованому 21 квітня 2025 року. 

Жінці та її сім'ї відмовили в наданні субсидії на період зими 2015-2016 року, у зв'язку із чим вона була вимушена звертатись до суду за захистом своїх прав і інтересів. За результатом звернення до суду була відкрита справа №644/1907/16-а, провадження №2-а/645/5/20, по якій 10.09.2020 року було винесено судове рішення, яке набрало законної сили, відповідне рішення не оскаржувалось Управлінням соціального захисту населення. В цьому рішенні Фрунзенський районний суд Харкова визнав протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району ХМР та було встановлено вину. З вини УСЗН є потреба в лікуванні глибоких моральних і психологічних травм, відновлення здоров'я і поліпшення морального і психологічного стану. Підтвердженням її фізичних і моральних страждань є матеріали справи №644/1907/16-а, аркуші з 14 по 32 в другому томі. Сама справа нараховує 5 томів. До звернення до суду вона протягом 4 місяців намагалась розв'язати питання шляхом звернень, а після звернення до суду 22.02.2016 року багато часу витратила на відвідування судових засідань, ознайомлення з матеріалами справи, очікування судових засідань, оскарження судових рішень, очікування реорганізації судів. Всі докази її моральних страждань знаходяться в матеріалах справи, що перебувала у Фрунзенському районному суді Харкова. Під час розгляду справи з відновлення своїх прав багато хворіла, зверталась за медичною допомогою, про це свідчать дані в медичній картці, яка знаходиться у неї на руках та буде пред'явлена в засіданні суду. Погіршення здоров'я та загострення хронічних хвороб, її морального спустошення, втрату віри в соціальну справедливість при винесенні несправедливих рішень і здійснення несправедливих дій стосовно неї, нічим не можна відшкодувати, тому вважала, що сума в розмірі 1 мільйона гривень є справедливою, відповідною всім її стражданням та хоч якоюсь мірою допоможе їй у відновленні і підтриманні втраченого здоров'я фізичного і морального.

"Рішенням Фрунзенського районного суду Харкова від 10.09.2020 року по справі № 644/1907/16-а частково задоволені позовні вимоги позивача та визнано протиправною бездіяльність Управління, яка виразилася у порушенні строків розгляду заяви від 14 травня 2015 року про призначення субсидії, у задоволенні решти вимог позову відмовлено. Позивачем жодним чином не доведені обставини, які підлягають доведенню, не зрозуміло, в чому саме полягають душевні страждання, який причинний зв'язок між душевними стражданнями позивача та діяльністю (бездіяльністю) відповідача, з яких складових елементів складається зазначений позивачем розмір такої шкоди. Лише наявність судового рішення про визнання протиправною бездіяльності Управління, яка виразилася у порушенні строків розгляду заяви від 14 травня 2015 року про призначення субсидії, не може бути достатньою підставою для висновку про завдання моральної шкоди позивачу, оскільки даним рішенням в адміністративній справі не встановлювалась наявність усіх обов'язкових складових цивільно-правової відповідальності через заподіяння моральної шкоди, оскільки питання, які вирішуються судом при розгляді адміністративної справи про визнання дій протиправними відрізняють від кола питань, які вирішуються при розгляді цивільного спору про стягнення моральної шкоди", - заявили в УСЗН. 

Розгляд справи 

Суд з'ясував, що жінка у 2015 році зверталась до Управління соціального захисту з метою отримання субсидії, як малозабезпечена родина. Вона посилається на те, що протягом тривалого часу, внаслідок вчиненої бездіяльності УСЗН була вимушена здійснювати свій захист порушених прав, спочатку шляхом звернень до УСЗН, потім до вищої інстанції, а лише згодом до суду. В ході розгляду справи у Фрунзенському районному суді Харкова було визнано бездіяльність УСЗН.

Також, за її клопотанням, в судовому засіданні було допитано свідка, яка повідомляла, що давно знайома із родиною громадянки, їй відомо, що у 2014 році вона отримала субсидію від держави, а у 2015 році в листопаді їй припинили виплачувати субсидію, вони спільно відвідували різні інстанції, з метою її підтримки, оскільки кожного разу після відвідування нею органів влади, де до скаржників ставляться негативно, у неї підіймався тиск, їй ставало зле та вона допомагала їй дістатись оселі. Діти не могли надати їй допомогу, син навчався, а донька у 2013 році народила дитину.

Яким було рішення суду?

Суд частково задовольнив позов жінки. З державного бюджету України на її користь стягнуть як компенсацію моральної шкоди в сумі 5 тисяч гривень.

"З урахування досліджених судом обставин в ході розгляду справи доведено факт бездіяльності, а також факт завдання моральної шкоди, причинний зв'язок меж бездіяльністю та завданням шкоди. В цьому випадку, суд враховує тривалість порушення права позивачки бездіяльністю відповідача, час який нею був витрачений на відновлення свого права, ставлення позивачки до бездіяльності, її соціальний статус, посилання на відчуття незахищеності, безпорадності, наполягання позивачки на тому, що саме внаслідок такого психологічного пригнічення вона відчувала погіршення стану здоров'я, потрапляла до лікарні, дані витягу з медичної картки позивача щодо перебування на диспансерному обліку, переліку захворювань, потреби в постійній підтримуючій терапії. З урахуванням принципів розумності, справедливості та співмірності, сатисфакцію відповідним рішенням, відновлення виплати субсидії, суд вважає за необхідне визначити розмір моральної шкоди, що підлягає компенсації в сумі 5 тисяч гривень. Тобто, позовні вимоги щодо компенсації моральної шкоди підлягають частковому задоволенню", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube