До виборів залишилося чотири місяці й картвели сподіваються, що влада не встигне скористатися перевагами закону про іноагентів
У Брюсселі шість провідних опозиційних партій Грузії підписали декларацію про спільні дії заради євроінтеграції країни. Вони домовилися співпрацювати під час загальнонаціональних виборів у жовтні, щоби повалити проросійську партію «Грузинська мрія». Опозиція, яку утворюють партії різного політичного спектра, бере на себе зобов’язання напрацювати спільну стратегію та узгодити кандидатів, аби уникнути конкуренції між собою. Вони також домовилися підтримати кандидатуру президентки Саломе Зурабішвілі.
Як повідомляє Politico, до загалу досі не доєдналися деякі менші опозиційні партії, зокрема «За Грузію» та «Європейські соціалісти». «Декларація Єдності» передбачає співпрацю як до, так і після парламентських виборів. Вона також закликає Захід сприяти забезпеченню вільних та чесних виборів.
«Ми стурбовані нещодавніми атаками "Грузинської мрії" на чолі з олігархом Бідзіною Іванішвілі, а також діями уряду, який підкоряється тому ж олігарху та ігнорує основні цінності демократії та свідомо перешкоджає прагненням Грузії приєднатися до Європейського Союзу та НАТО», — йдеться в тексті документа.
Опозиція сподівається, що співпраця допоможе повернути проєвропейський курс Сакартвело. У грудні Грузія здобула статус кандидата в ЄС, але після запровадження владою «Закону про прозорість іноземного впливу», процес фактично заморожено.
Уряд Бідзіни Іванішвілі звинувачує опозицію в роботі на західну «партію війни», яка хоче «українізувати» Грузію. Водночас «Грузинська мрія» стверджує, що зберігає курс на інтеграцію в ЄС.
Влада Грузії двічі, у 2023-му та 2024-му роках, намагалася запровадити «закон про іноагентів» — кальку на аналогічний російський закон. Він обмежує свободу слова, тому кожного разу це спричиняло масштабні акції непокори. Але якщо торік громаді вдалося змусити владу скасувати його, цього разу проросійські політсили прийняли закон у всіх трьох читаннях та подолали вето президентки Саломе Зурабішвілі.
Опозиція сподівається, що зможе отримати реванш на виборах, однак опитування показують, що близько третини виборців знову проголосують за владну партію. Це перетворить проросійських політиків на найбільшу силу парламенту. Втім, у 2020 році «Грузинську мрію» підтримало аж 48 % населення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.