Google створив додаток, який може прогнозувати погоду краще, ніж суперкомп'ютери

Читать на русском

Метеорологи вже роблять прогноз погоди за допомогою інструменту DeepMind на основі штучного інтелекту.

Читать на русском
ШІ, Штучний інтелект, прогноз погоди
Дослідники виявили, що GraphCast дає точніші прогнози.

Метеорологи вже роблять прогноз погоди за допомогою інструменту DeepMind на основі штучного інтелекту.

Новий інструмент DeepMind на основі штучного інтелекту від Google може робити прогнози погоди краще, ніж поточні методи прогнозування на суперкомп'ютерах, обіцяють його творці. Цей алгоритм може працювати на робочому столі та потребує менше хвилини, аби зробити прогноз.

Зокрема новий ШІ DeepMind може допомогти синоптикам давати кращі завчасні попередження про тропічні шторми. Проте найближчим часом це навряд замінить традиційні прогнози, пише Livescience з посиланням на Science. Регулярні прогнози все ще потрібні для перевірки та встановлення вихідних даних, бо алгоритми ШІ здатні до так званих "галюцинацій", тобто помилок.

В Google тим часом вже назвали DeepMind "золотим стандартом".
В Google тим часом вже назвали DeepMind "золотим стандартом".

Розробники впевнені, що система GraphCast принесе користь мільярдам людей у всьому світі. Її вже використовують деякі метеорологічні агенції.

"GraphCast: модель штучного інтелекту для швидшого та точнішого глобального прогнозу погоди", - йдеться на сайті інструменту, що є у вільному доступі. 

Як все працює 

Модель Google, яка отримала назву GraphCast, створила більш точний 10-денний прогноз, ніж система прогнозу високої роздільної здатності (HRES), керована Європейським центром середньострокових прогнозів погоди (ECMWF).

Сучасне прогнозування ґрунтується на підключенні даних до складних фізичних моделей і використанні суперкомп’ютерів для моделювання, вони ж є енергоємними та дорогими в експлуатації.

Але моделі на основі ШІ можуть працювати дешевше, оскільки потребують менше обчислювальної потужності та працюють швидше. Для нової моделі штучного інтелекту дослідники "вчили" GraphCast на глобальних показниках погоди - за 38 років - до 2017 року. Алгоритм встановив закономірності між такими змінними, як тиск повітря, температура, вітер і вологість.

В результаті, дослідники виявили, що GraphCast дає точність прогнозу 99%. Він може передбачати екстремальні погодні явища, такі як:

  • хвилі спеки,
  • похолодання,
  • тропічні шторми,
  • урагани.

Досягнення ШІ в прогнозуванні погоди 

У вересні чат-бот GraphCast за дев’ять днів наперед передбачив, що ураган "Лі" обрушиться на Нову Шотландію. Натомість традиційні прогнози відрізнялися більшою мінливістю щодо того, де і коли відбудеться ураган. Крім того, вони були сформовані на три дні пізніше - тобто за шість днів до події. 

Розробники стверджують, що моделі штучного інтелекту можуть доповнювати інші методи прогнозування та генерувати швидші прогнози. Вони також здатні допомогти вченим побачити зміни в кліматичних моделях з часом і отримати чіткіше уявлення про ширшу кліматичну картину.

"Використання ШІ для прогнозування погоди принесе користь мільярдам людей. Його ширші дослідження стосуються не лише передбачення погоди, а й розуміння загальних моделей клімату. Сподіваємося, це допоможе світовій спільноті вирішити найбільші екологічні проблеми", - пояснили автори проэкту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.