Гетманцев вважає бізнес «гусаками, який треба обскубувати». І хоче стати прем’єром?

Гетманцев вважає бізнес «гусаками, який треба обскубувати». І хоче стати прем’єром?

Читать на русском

Гетманцев останнім часом проявляє величезну медійну активність

Читать на русском
Гетманцев вважає бізнес «гусаками, який треба обскубувати». І хоче стати прем’єром?

Гетманцев останнім часом проявляє величезну медійну активність

Українські підприємці називають його «послідовним противником економічної свободи, прихильником жорсткішого державного регулювання та придушення підприємницької ініціативи». Усе це про нардепа від «Слуги народу», голову фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева. Тисячі представників малого та середнього бізнесу уже зверталися до Президента України з листом із проханням позбавити Гетманцева усіх займаним ним посад. Складається враження, що цей депутат ледве не керує податковою і вважає, що саме він має визначати економічну політику країни. Нервово реагує, коли економічні питання коментує хтось з уряду, веде активну піар-кампанію. І, цілком можливо, мітить на крісло прем’єр-міністра. 

Складні стосунки з підприємцями 

Схоже, він і правда «дістав» людей, які намагаються підіймати українську економіку і створювати робочі місця. Вони скаржаться, що цей персонаж, як вони пишуть у зверненні, «робить їх діяльність неможливою». Стверджують, що через нього багато представників бізнесу вже відмовились від інвестиційних проєктів в Україні й переносять їх в європейські країни. 16 травня низка впливових бізнес-спільнот України опублікувала відкритий лист до президента Володимира Зеленського з проханням змістити Данила Гетманцева з посади Секретаря Національної Ради Відновлення та голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та призначити на ці посади людей, які розуміють, що безпека держави – це ефективна економіка. На сьогодні лист підписали тисячі підприємців

Автори листа звертають увагу Президента на те, що Україна посідає 130-те місце в рейтингу економічної свободи, що є ілюстрацією непривабливості країни для ведення бізнесу. Сплата податків в Україні потребує у 1,5 раза більше часу, ніж у середньому у світі. Процвітає контрабанда, яка неможлива без кришування, а впровадження цифрової митниці дивним чином провалюється. Тим часом Спілка українських підприємців заявляє, що вже зібрала понад 16 тисяч підписів за відставку Гетманцева з посади голови фінансового комітету парламенту. 

«Ми вважаємо, що саме він винний у низьких темпах зростання української економіки та її неготовності до повномасштабної війни, а нині — у неможливості негайно розпочати швидке відновлення», - стверджують у Спілці українських підприємців.

У Спілці також кажуть, що ухилення від податків, контрабанда, різноманітні «схеми» існують передусім тому, що умови для цього створені недосконалим законодавством, неякісною роботою Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, яку очолює Гетманцев. При цьому сам він дозволяє собі зневажливе ставлення до представників малого та середнього бізнесу. В одному із своїх інтерв’ю нардеп назвав їх «гусаками, яких потрібно обскубувати» - у сенсі збирати з них якомога більше податків. 

Гетманцев хоче стати прем'єром? 

До речі, Гетманцев останнім часом проявляє величезну медійну активність. Його великі розлогі інтерв’ю постійно з’являються у ЗМІ. Лише за останній місяць “Інформатор” нарахував більше півсотні його виступів та коментарів у друкованих та електронних ЗМІ. Він постійний гість на телебаченні у прямому ефірі Національного марафону та на стрімах на Ютубі.  І це – не випадково. Деякі вважають, що Гетманцев мітить на посаду прем’єр-міністра України. Про те, що найближчим часом  в уряді можливі кадрові зміни - ЗМІ пишуть усе частіше. Так, “Українська правда” повідомляє: “є ймовірність, що восени у відставку може піти або весь Кабмін на чолі з прем'єром, або кілька найбільш неефективних міністрів”. Видання посилається на співрозмовника з оточення Президента. 

Цілком імовірно, що цією ситуацією хоче скористатися Гетманцев. І тому активно рекламує своє “успіхи”. Одним з найбільших називає те, що в країні більше податків стали збирати. Ось що він, наприклад, розповідає у своєму інтерв’ю ресурсу http://finbalance.com.ua:

"За сім місяців за всіма показниками ми маємо приріст. Тобто податкова служба перевиконала мирний план, який верстався ще восени...За січень-липень 2022 року до загального фонду державного бюджету надійшло 413,9 млрд грн, тобто індикативні показники виконано на 103,5%", – каже Гетманцев.

Але тут нюанс. Як розповіли Інформатору підприємці на умовах анонімності, податкова інколи збирає податки з підприємств наперед – так би мовити, авансом. У кращих традиціях Азарова. Але ж треба розуміти, що потім цих же податків надходитиме до бюджету менше – бо підприємці скажуть – ми вже заплатили, пам’ятаєте? 

Податкового комітету замало?  

Складається враження, що Гетманцев вже ледве не керує податковою. Ось що він розповідає у своїх численних інтерв’ю:

"Десь ми змінили кадровий склад керівництва Податкової: і на рівні областей, і на рівні країни загалом", – каже Гетманцев виданню finbalance.com.ua.

Ось тільки чому нардеп Гетманцев впливає на кадрові зміни в податковій? Вона підпорядкована Мінфіну. Та Гетманцев чомусь нервово реагує навіть на те, коли хтось з уряду коментує економічні питання. 

Так, в інтерв’ю Судово-юридичній газеті від 2 серпня 2022 року, Данило Гетманцев розкритикував позицію міністра економіки Юлії Свириденко: «Переконаний, що перший віцепрем'єр має достатньо повноважень та підтримку від всіх нас для реалізації оголошеної програми діями, а не гучними заявами».

Річ у тому, що на думку Юлії Свириденко, перший крок до економічного зростання – досягнення оптимального розміру держави та ліберальні реформи.

«Я вже коментував нещодавно цей дивний пасаж міністра… Переконаний, що поки ми перебуваємо на посадах, ми маємо право тільки на відповідальні заяви. В іншому випадку, вони дискредитують не тільки нас особисто, але й всю команду. Не думаю, що над цією пропозицією шанована міністерка попрацювала достатньо глибоко з точки зору ситуації, в якій країна перебуває, та структури витрат державного бюджету, які хочеш не хочеш є набагато вищими 30% ВВП”, - заявив Гетманцев.

Також нещодавно Міністр фінансів озвучив плани змінити пільговий режим оподаткування, запроваджений для найбільшого бізнесу після початку широкомасштабної війни. Гетманцев відразу виступив проти цього

Таке враження, що він вважає, нібито саме він формує економічну політику держави. І не лише економічну. Данило Гетманцев пише великі пости у соцмережах про те, як треба організовувати опалювальний сезон. Скільки котелень готові, скільки мереж відремонтовано. Скільки газу на сховищах і вугілля на складах.  

Триває робота з підвищення енергоефективності, переходу на альтернативні види палива та інші заходи, спрямовані на скорочення споживання”, - пише у своєму Телеграм Гетманцев. 

Ось тільки який це все має до нього стосунок? Він депутат із фінансового комітету. Видно замало йому цього. Прем'єрське крісло не дає спокою. Однак що на це скажуть підприємці? Приблизно ось це:

«Гетманцев є уособленням регресивного, популістського соціалістичного підходу. Він є послідовним противником економічної свободи, прихильником жорсткішого державного регулювання та придушення підприємницької ініціативи», - це також з звернення підприємців до Президента.

Мітинг підприємців під Верховною радою
Мітинг підприємців під Верховною радою

Гетманцев вже не раз збирав багатотисячні мітинги підприємців, які вимагали його відставки. І цілком можливо, ці протести ми ще побачимо.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ігор Сірченко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.