Голова парламентського податкового комітету, нардеп Данило Гетманцев хоче змусити інтернет-провайдерів платити податки, як в Європі, що просто знищить галузь, хоча український інтернет на сьогодні якісніше і дешевше європейського в рази, це показало дослідження
Виявляється, що український інтернет кращий за європейський. Це показують численні дослідження. Він швидкісний, якісний і висококонкурентний за рахунок великої кількості провайдерів. Тому ціни – найнижчі в Європі. Проте, це не влаштовує голову податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева. Він пропонує в сім разів збільшити податки для провайдерів, маніпулятивно прикриваючись європейськими нормами. Якщо ви хочете запобігти такому розвитку подій, підпишіть петицію, розташовану на сайті Кабінету Міністрів України.
Український ринок інтернет-провайдерів є висококонкурентним і це дозволяє тримати найнижчі ціни для споживачів у порівнянні, наприклад, з тією ж Європою. Чи варто тут зауважувати, що збільшення податків в 7 разів, що пропонує Гетманцев, виб’є з інтернет-ринку переважну більшість компаній, а постраждають від цього українці. Рівень конкуренції зменшиться, затрати – збільшаться, а покривати все будуть за рахунок українців.
Отже, про ціни в світі та Європі і ціни в Україні. Наприкінці 2023 року аналітики Picodi Україна перевірили цінники 364 інтернет-провайдерів у 85 країнах світу та склали рейтинг країн з найдешевшим і найдорожчим доступом до інтернету.
За останніми даними Speedtest.net, середня швидкість інтернету в світі становить 85 Мбіт/с. Згідно з зібраними Picodi Україна даними, найпопулярнішим серед доступних інтернет-підключень є 100 Мбіт/с. За комфортні 100 Мбіт/с найбільше платять:
А ось Україна зайняла друге місце в рейтингу за дешевизною — за 100 Мбіт/с ми платимо близько 223 гривень на місяць. Щодо швидкості інтернету в 1 Гбіт/с, то найменше за тариф зі швидкістю 1 Гбіт/с платять в Україні (8,2 $/міс.) і Румунії (9,2 $/міс.).
«В Україні сформувався набагато кращий (порівняно з країнами ЄС) ринок надання населенню інтернет-послуг. І жоден Уряд ніколи не проектував зробити його кращим на континенті. Таким його зробили самі українські підприємці, що зайняті в цій індустрії. В ЄС домашній інтернет коштує від 20 до 50 євро на сімʼю в місяць. І має швидкість 10-50 Мегабіт/с. В Україні інтернет коштує від 5 до 20 евро на місяць та має швидкість від 100 Мегабіт до 1 Гегабіта в секунду. Розвитку цієї індустрії сприяла проста та зрозуміла система видачі дозволів, а також можливість використовувати систему оподаткування з обороту, що позбавляло галузь зайвих питань з боку податкової», - зауважив експерт, головний економіст Ukraine Economic Outlook, Михайло Кухар.
За словами Михайла Кухара, останні ініціативи податкового комітету Ради, очолюваного Гетманцевим, на думку учасників галузевої Асоціації спрямовані на ускладнення дозвільної системи, підвищення ставок податків та ускладнення системи їх сплати. Все це призведе до зменшення кількості гравців на ринку, падіння якості та зростанню ціни інтернет послуг в Україні, каже експерт.
«Галузь є висококонкурентною з величезною кількістю гравців, в тому числі самозайнятих осіб, що десятиліттями забезпечували зростання рівня якості сервісу та збереження оптимального співвідношення ціни та якості. Особливо важливою конкурентна перевага стала під час війни, коли не дивлячись на обстріли та відключення електроенергії, українські роздрібні інтернет-провайдери самі інвестували в генератори та інші системи забезпечення надійності звʼязку. Досі завдяки їм міні інтернет бездоганно працює навіть у прифронтових територіях», - зауважив Кухар.
Він додає, що українці в разі збільшення податків втратять одну з не багатьох міжнародних конкурентних переваг. Данило Гетманцев пропонує руйнівне рішення. Не всі середні та дрібні оператори витримають кратне підвищення податків - наприклад, з 21% до 56% від обороту, частина закриється. Значна кількість абонентів може залишитися без послуг Інтернету або чекатиме місяцями до моменту, коли великі провайдери нарешті зможуть надати їм якісь послуги. І, як наслідок, податків буде менше, а інтернет для українців стане набагато дорожчим. І не факт, що якісним.
На думку народного депутата Данила Гетманцева, інтернет-провайдери платять замало податків. Він хоче їх змусити платити так, як у Європі. Нардеп написав колонку, в якій стверджує, що постачальники інтернету ніби-то “ухиляються від сплати податків”. Голова податкового комітету Верховної Ради зазначає, що загальні доходи від надання послуг фіксованого зв’язку у 2023 році склали 21,2 млрд грн. Це зростання порівняно з попереднім роком на 33,3%. Для порівняння: доходи операторів мобільного зв’язку склали 61,7 млрд грн (лише +9,8% до попереднього року). І звісно, побачивши чужі гроші, у профільного політика виникає бажання “общипати гуся” та здерти більше податків.
Гетманцев вважає, що саме на тих операторах інтернет-зв’язку, хто працює за спрощеною системою, держава втрачає близько 3 млрд грн на рік, які могла б отримати, якби податки були більшими для провайдерів. Тобто депутат хоче збільшення оплати від провайдерів ще на 35% від обороту для тих, хто на спрощеній системі (порівняно з тим, що вони платять зараз). При цьому він забуває, що окремі великі провайдери можуть всього платити по 2% від прибутку в бюджет (бо витрачають кошти на інші послуги), що значно менше за тих, хто користується спрощеною системою.
Теорію Гетманцева розбивають представники галузі телекомунікацій з реальними фактами та цифрами. Наприклад, згідно з даними директора інтернет-провайдера Еліт-Лайн з Краматорська Миколи Кучерука, податкове навантаження на інтернет-провайдерів насправді більше. Бо платники єдиного податку платять не тільки 5% від обороту, як рахує Гетманцев. Вони так само сплачують ПДФО зі співробітників, військовий збір, єдиний соціальний внесок, страхові та всі інші виплати. А ще вони вкладають у ремонт та закупівлю обладнання (у т.ч. джерела резервного живлення).
При цьому, найбільше абонентів з послугою PON мають саме невеликі інтернет-оператори. І саме їх можуть придушити податковими інноваціями, а виграють від цього ті, хто є лідерами на ринку - Київстар, Укртелеком та інші. Зникнення значної кількості конкурентів зробить якість послуг ще нижче.
Якщо Гетманцеву б вдалося викорчувати значну частину провайдерів, то значна частина користувачів інтернету, насамперед у невеликих населених пунктах, на тривалий час залишилася б без кабельного інтернету. А кому це вигідно? Операторам мобільного зв’язку, насамперед Київстару, які можуть запропонувати мобільний інтернет, втім працюватиме він гірше, ніж, наприклад, в обласному центрі. Отже, в ініціативах Гетманцева - не покращення послуг для українців "як в Європі", а банальне лобіювання інтересів великих компаній.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.