По Україні котиться хвиля протестів вірян, після яких вони вирішують перейти з УПЦ (МП) до ПЦУ. Якщо з тим, під чиєю юрисдикцією перебувати кожна громада вирішує самостійно, то з майном – церквами є складнощі
Українці все активніше виступають проти московського патріархату. В Офісі президента почули «глас народу» та зареєстрували законопроєкт щодо заборони УПЦ (МП), але поки у нардепів до нього не дійшли руки. Проте віряни УПЦ назбирали понад 25 тисяч голосів, щоб залишити все як є.
Вранці 2 квітня у Хмельницькому сталася сутичка між військовим та представниками УПЦ (Московського патріархату). Відео з побиттям в одному з храмів розмістив у соцмережі депутат Хмельницької обласної ради Віктор Бурлик.
Подія відбулася у Свято-Покровському кафедральному соборі, куди в неділю вранці прийшов військовий Артур Ананьєв та запитав: «Скільки людей ще має загинути, щоб ви перестали ходити до московського патріархату?». Начебто після цих слів сталася бійка між ним та церковниками московського патріархату.
На місце події викликали поліцію, яка відкрила провадження щодо хуліганства.
«Чоловік під час проведення молитовної літургії, скинув зі столу на підлогу книгу "Євангелія", вчинив словесний конфлікт відносно священника, який читав молитовну літургію. Свідки цієї події викликали працівників поліції. На даний час вирішується питання про притягнення громадянина, до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП», - прокоментували сутичку в патрульній поліції.
Після побиття військового у соцмережі з’явилися заклики щодо зборів біля собору.
«Інстинкт самозбереження заставив московських попів відати ключі від собору! Хмельничани одноголосно прийняли рішення про перехід собору в Православна Церква України. Сьогодні в соборі пролунає вперше українська молитва, за українських воїнів - захисників держави!», - написав у соцмережі 2 квітня депутат Хмельницької обласної ради Віктор Бурлик.
Закінчилося все тим, що активісти проголосували за перехід з УПЦ (МП) до ПЦУ, а ключі від храму передали ревізійній комісії. Її очолює ще один депутат Хмельницької облради Юрій Смаль.
Міський голова Хмельницького Олександр Симчишин заявив, що історія у Хмельницькому має стати аргументом для Верховної Ради аби «проголосувати законопроєкт про заборону: раз і назавжди заборонити це фсбешне кубло».
«Московська фсбешна агентура у вигляді УПЦ МП має бути заборонена по всій країні, - заявив Олександр Симчишин. - На позачерговій сесії ми припинимо користування усіма земельними ділянками на території громади. Ініціюємо також рішення обласної та районної рад».
На противагу цьому, перший заступник начальника ОВА Сергій Тюрін закликав знизити градус напруги та вирішувати конфлікт у правовому полі.
«Ми живемо в європейській цивілізованій країні, де панує верховенство права. Ми не московити і не будемо уподібнюватися їхнім шляхам вирішення конфліктних ситуацій. Як і личить цивілізованим людям, ми будем будь-які конфлікти розв’язувати у правовий і законний спосіб», - заявив Сергій Тюрін.
Крапки над «і» поставила голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк. Вона підписала розпорядження про скликання позачергової сесії Хмельницької обласної ради на 4 квітня.
На зустрічі депутати можуть попросити президента та уряд припинити договори оренди та користування майном тим церковникам, які «не виконують вимог закону України».
За інформацією сайту Ukrainer, у березні 2022 року з’явилась спрощена інструкція, як громада може змінити підпорядкування з УПЦ на ПЦУ.
Загалом ця процедура виглядає так:
«Якщо священник вашої релігійної громади з якихось причин проти переходу в ПЦУ, ви можете зробити це без нього. Головне, щоб рішення підтримали більшість прихожан. Ті ж, хто незгодні, можуть зареєструвати нову релігійну громаду», - йдеться у матеріалі.
У Хмельницькому за перехід до ПЦУ проголосувало 2/3 вірян, значить таке рішення було прийнято законно.
«Якщо в законний спосіб було прийнято рішення релігійної громади про зміну керівництва, а попереднє керівництво відмовляється передати оригінали установчих документів новообраному керівнику, слід звернутися з заявами до: правоохоронних органів (повідомити про відсутність доступу до документів), до органу реєстрації, який здійснював реєстрацію чинної редакції статуту (положення) з проханням надати належним чином засвідчену копію статуту (положення), належним чином засвідчену копію свідоцтва або його дублікат. У разі такого звернення мають бути подані документи, що засвідчують належність заявника до саме цієї релігійної громади», - вважає адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов.
Якщо з приналежністю релігійної громади все більш-менш зрозуміло, то з тим, хто буде керувати у храмі – складніше. Саме щодо того, хто матиме ключі від будівлі церкви виникають бійки та протести.
Яскравий приклад – суперечка навколо Будинку органної та камерної музики у Дніпрі. Ця будівля була майном Дніпропетровської обласної ради, яку фактично «подарували» УПЦ (МП).
Її передали за мировою угодою між облрадою та представниками московського патріархату, хоча по закону мало пройти голосування в облраді. Останнє, що відомо про цю історію – церковники виставили за двері музикантів, а доля 12-тонного органу фірми Sauer з Франкфурта-на-Одері невідома.
«Згідно зі ст. 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» самовільне захоплення культових будівель чи привласнення культового майна не допускається, - зазначив адвокат Віталій Погосян. - Законний алгоритм повинен бути таким: спочатку Верховна Рада має прийняти закон проти УПЦ, а потім місцеві влади мають прийняти рішення розірвати договори, за якими будівлі передавали УПЦ (МП)».
Нагадаємо, що в січні 2023 року голова уряду Денис Шмигаль зареєстрував на сайті ВР законопроєкт про заборону московського патріархату в Україні. Проте його ще не розглядали.
Водночас той же Шмигаль 31 березня відповів на петицію, якою віряни УПЦ МП просили не забороняти їх релігійну організацію. Це звернення підтримали понад 25 тисяч осіб. Як заявив голова уряду, відповідь віряни мають отримати від Державної служби з етнополітики та свободи совісті.
Щоб залишитися легітимною УПЦ начебто заявляла про самостійність та незалежність від москви, але водночас, не відмовлялася від єдності з російською православною церквою. Але це більше схоже на хитрість – навіщо щось змінювати, якщо церква нібито немає відношення до окупанта. Проте «диявол криється в деталях» і ризик ворожої пропаганди через богослужіння УПЦ досі залишається.
Інформатор писав, що на Житомирщині священник Московського патріархату вдарив 12-річного хлопчика, який тримав прапор України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.