Ескалація конфлікту між Ізраїлем та Іраном загрожує великою війною з непередбачуваними наслідками, однак є шанс, що Україна отримає із цього вигоду
Удар ізраїльської ракети по консульству Ірану в Дамаску загрожує перерости у велику війну з неконтрольованими наслідками. Тегеран готується завдати масованого удару по Ізраїлю, верховний лідер Ірану Алі Хаменеї зі снайперською гвинтівкою у руках пообіцяв помститися за удар по консульству в Сирії, а в Тель-Авіві скасовують авіарейси.
Вирішальний вплив на подальший розвиток подій матиме рішення прем’єр-міністра країни Беньяміна Нетаньяху щодо підвищення ескалації та готовність Сполучених Штатів підтримати свого головного союзника поза НАТО. Іран має балістичні ракети, які потенційно можуть пробити протиповітряний захист Ізраїлю, однак удар у відповідь, до якого безумовно вдасться Єрусалим, може призвести до прямого зіткнення держав. Україна в цій ситуації ризикує втратити увагу Заходу, але, якщо дійде до ескалації, може навпаки здобути більш рішучу підтримку США.
Удар Ірану у відповідь на атаку по посольству в Дамаску може мати набагато важчі наслідки, ніж оцінювали раніше, повідомляють спецслужби Сполучених Штатів та Ізраїлю. Згідно з розвідданими, Тегеран завдасть масштабних ударів високоточними ракетами та безпілотниками по військових та урядових об’єктах в Ізраїлі. І це лише питання часу.
Міністр закордонних справ Ізраїлю Ізраель Кац погрожує завдавати ударів вглиб Ірану, якщо до цього дійде. Президент США Джо Байден та держсекретар Ентоні Блінкен обіцяють допомогти Єрусалиму відбити всі атаки. Повідомляють, що Білий дім розглядає можливість надіслати свої збройні сили на допомогу Ізраїлю, якщо Єрусалим у відповідь вирішить покарати Іран чи його проксі з "вісі опору". Разом із тим Вашингтон залучає союзників на Близькому Сході, аби вони спонукали Тегеран деескалувати конфлікт.
Директор Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос каже, що ситуація справді загрозлива. Але якщо Ізраїль, судячи з усього, готовий до такого розвитку подій, то Тегеран звик покладатися на гібридну стратегію, а Байден напередодні виборів не хоче ув’язуватися у війну з іранцями.
"Ця історія небезпечна тим, що цей конфлікт може справді перетворитися на глобальний, при чому з абсолютно незрозумілими наслідками для американців… Для Байдена це дуже неприємна ситуація. Я думаю, що багато хто з демократів вважає, що такий розвиток подій вкрай негативно відіб’ється на перспективах Байдена… Але американцям не залишиться нічого іншого, окрім як або долучатися, або остаточно втратити обличчя. Мені здається, вразі чого, вони таки підуть на конфлікт з Іраном", — каже експерт.
Пан Ігор додає, що для внутрішньополітичних інтересів Байдена це програшний варіант, оскільки критика Ізраїлю та Нетаньяху за війну в Газі просто шалена. Тому, якщо дійде до того, що Єрусалиму знадобиться підтримка від США, Ізраїлю доведеться йти на поступки в "палестинському питанні". Тоді це радикально змінить ставлення Саудівської Аравії й ситуацію із сусідами.
Чинний прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху вкрай непопулярний. Він зібрав на себе весь негатив за "проспану" атаку ХАМАСу 7 жовтня та не дуже вдалу війну в Газі. Сім’ї ізраїльських заручників звинувачують його в небажанні йти на поступки палестинським бойовикам. 71 % опитаних громадян Ізраїлю переконані, що Нетаньяху повинен піти у відставку або негайно, або одразу після війни. Про це свідчать дані національного мовника Kan. При тому більшість респондентів вважають, що вибори мають відбутися впродовж найближчих кількох місяців.
У зв’язку із цим поширюється думка, що ізраїльський прем’єр використовує загострення задля класичної технології "збору біля прапора". Ігор Семиволос каже, що не здивувався б, якби це було так, але ще питання, як далеко готовий зайти Байден. Президент США вже здійснював спроби дистанціюватися від ізраїльського прем'єра, адже підтримка бойових дій в Газі коштувала йому втрати авторитету. Втім, може виникнути ситуація, коли американці не матимуть вибору.
"Ключовим у цій історії залишатиметься Ізраїль. Якщо Ізраїлю вдасться відбитися, тобто після завдання удару Ірану полетять ракети у відповідь, а далі Тегеран піде на погашення конфлікту, а таке вже було,… тоді американці не втручаються. Але якщо після удару Ірану ізраїльтяни свідомо обирають курс на ескалацію — знищують представників політичного керівництва, склади, інші вразливі місця — тоді ймовірність великої війни зростає в рази. Американцям треба буде приймати рішення", — каже пан Ігор.
Інтереси Беньяміна Нетаньяху зіштовхуються з внутрішньополітичними цілями Джо Байдена. І наразі ізраїльський прем’єр найбільше впливає на подальший перебіг подій.
Напівофіційне іранське інформаційне агентство ISNA в неділю, 7 квітня, опублікувало інформацію з описом дев’яти балістичних ракет з арсеналу Ірану, які здатні досягти Ізраїлю. Їхня загальна кількість невідома, оскільки Іран не публікує дані про свої ракетні арсенали, але припускають, що від однієї до трьох тисяч ракет різних видів. Йдеться про:
Є також широка лінійка безпілотників, які здатні сягнути території Ізраїлю з Ірану, але можуть запускатися силами проксі із сусідніх територій. Збройні сили Ірану налічують 587 тисяч осіб, з яких сили Корпусу вартових Ісламської революції складають 210 тисяч. Але мобілізаційний ресурс 89-мільйонної країни величезний.
Ізраїль може протиставити цьому одну з найкращих у світі сил ППО. На озброєнні в IMDO (Організація протиракетної оборони Ізраїлю) перебувають системи "Залізний купол" для боротьби з ракетами малої дальності дії. На середній та великій дистанції цілі перехоплюються найновішою "Пращею Давида". ЗРК Arrow -2 та Arrow -3 створені для знищення засобів ураження великої дальності. От тільки як себе покаже це ППО проти іранських ракет — невідомо. Під час масових атак саморобними "кассамами" бойовиків ХАМАСу, деякі ракети долітали до ізраїльських міст.
Якщо ж дійде до повномасштабної війни, в стислі терміни ЦАХАЛ може зібрати приблизно 600 тисяч резервістів. Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив, що ізраїльська армія готова до будь-якого сценарію. Каже, що провів "оцінку оперативної ситуації" зі старшими військовими. А ще Галлант додає, що Єрусалим може покладатися на допомогу міжнародних партнерів.
Окрім баз у Катарі, Бахрейні та Об’єднаних Арабських Еміратах, США в регіоні Близького Сходу мають додатково 4000 військових у Йорданії, 2500 в Іраку та 900 у Сирії. Цього малувато для сухопутної війни з Іраном, до прикладу, під час операції проти Іраку в часи Саддама Хусейна залучили 160 тисяч вояків. Але на перших порах вистачить. Тим більше, що поблизу вод Ізраїлю знаходяться кораблі десантної групи Bataan, а в Червоному морі є два авіаносці. Зараз вони воюють з хуситами та бойовиками різноманітних іранських проксі, але швидко можуть долучитися до ЦАХАЛу, якщо буде політична воля.
Напротивагу голосам про те, що велика війна на Близькому Сході стане катастрофою для України й відтіснить на другий план російсько-українське протистояння, Ігор Семиволос вважає, що відбудеться все якраз навпаки. На його переконання, це припинить хитання в Сполучених Штатах.
"Ми тут не програємо, скажу відверто. Одна справа коли американці не вступають у велику війну, і коли вони не потребують інших, до прикладу, тих же самих європейців, і з ними можуть розмовляти "через губу"… А інша справа, коли американці уже потрапляють у халепу. Їм буде потрібна допомога всіх… Усі повинні будуть визначатися — це динаміка, а нам динаміка потрібна, нам болото не потрібне", — каже Семиволос.
Він додає, що в ситуації, яка складається, в Ірану немає виграшних варіантів і це теж добре для України, оскільки ослаблює союзника Москви. Досі вся стратегія Тегерану по боротьбі із Заходом ґрунтувалася на уникненні прямого зіткнення, а тепер він опиниться на першій лінії. Він не зможе перемогти Ізраїль. У найкращому для Тегерану варіанті війна закінчиться з нульовим результатом.
"На першому етапі війна точно консолідує іранців. Далі вже ситуація може розвиватися по-іншому, (США та Ізраїль - ред.) можуть підтримувати частину опозиції, чи вдаватися до подібних дій. Я думаю, що запустять вони деструктивний сценарій руйнування Ірану, але це складно реалізувати й вимагає часу", — каже Ігор Семиволос.
Як би не закінчилася війна, в ході обміну ударами Ірану завдадуть серйозної шкоди, що призведе до економічних та політичних зрушень. Можливо, це зрештою спричинить до зміни влади в країні, чого давно чекає весь цивілізований світ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.