F-16 для України: хто дасть винищувачі замість Байдена і як це змінить ситуацію на полі бою

Читать на русском

Українська влада неодноразово наголошувала на важливості отримання американських літаків, але Вашингтон каже, що це питання не є актуальним на даний момент.

Читать на русском
F-16
В Європі вже казали про готовність надати F-16 Україні

Українська влада неодноразово наголошувала на важливості отримання американських літаків, але Вашингтон каже, що це питання не є актуальним на даний момент.

Сполучені Штати дозволили своїм союзникам передавати винищувачі F-16 Україні. В той же час в Європі почала формуватися коаліція держав для забезпечення Києва літаками, а експерти визначили оптимальний час, необхідний для тренування українських пілотів.

Інформатор розбирався, чим F-16 допоможуть Україні, чому Вашингтон не хоче надіслати винищувачі самостійно і які країни готові підтримати Київ у цьому питанні.

Чому США не передають Україні F-16

Одна з причин, з яких американські партнери відмовляються поставити українським військам винищувачі - їхня вартість. Як пише видання New York Times, цього тижня високопоставлений американський чиновник заявив, що витрати на відправку F-16 поглинуть значну частину фінансування США на війну, яке і так вже скорочується. Натомість, як вважають у Вашингтоні, гроші, виділені на військову допомогу Україні, можна використати більш ефективно.

Минулого місяця на слуханнях у Палаті представників помічниця міністра оборони США Селеста А. Валландер заявила, що адміністрація президента Байдена зосереджена на "практичних речах". За її словами, сучасні західні реактивні винищувачі, такі як F-16, є "приблизно восьмими у списку" пріоритетів в контексті допомоги Україні.

В публікації CNN йдеться, що Білий дім зазнає все більше тиску з боку членів Конгресу щодо військової допомоги.

"Як двопартійна група законодавців, ми вважаємо передачу винищувачів F-16 Україні необхідною для надання Києву можливостей повітряної підтримки, необхідної для повного захисту своєї країни (...) А також для того, щоб (досягти) територіальних здобутків", — написала група законодавців-республіканців і демократів у листі до президента Джо Байдена в середу.

На тлі цього адміністрація Байдена за останні тижні сигналізувала європейським союзникам, що США дозволять їм експортувати винищувачі F-16 в Україну, пише видання. Однак офіційні особи адміністрації поки не отримували інформації щодо офіційних запитів будь-яких союзників щодо передачі винишувачів.

Хто готовий дати Україні F-16

З пʼятниці 19 травня до неділі 21 травня лідери країн "Групи семи" (G7) можуть обговорити збільшення військової підтримки України, включаючи винищувачі F-16.

"Що стосується військової підтримки України, сьогодні ми маємо нагоду обговорити цю тему разом з Джо Байденом та іншими членами G7", – зазначив президент Європейської ради Шарль Мішель.

Очікується, що питання поставок винищувачів Україні також стане предметом обговорення на наступному саміті НАТО у Вільнюсі у липні.

Після зустрічі між прем’єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком і прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте у вівторок, 16 травня, Лондон оголосив про початок створення коаліції країн, які почнуть працювати над відправкою літаків в Україну. 

Сполучене Королівство не використовує F-16, але, за даними ЗМІ, готове розпочати навчання українських пілотів більш досконалим тактикам "повітря-повітря", які необхідні для використання винищувачів 4-го покоління. В той же час Сунак сказав, що Британія готова підтримати будь-яку країну, яка бажає надіслати літаки.

Нідерланди мають 24 F-16 в експлуатації до середини 2024 року, коли їх замінять на F-35. У держави також є 18 неробочих F-16, 12 з яких були продані.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив у середу, що країна не має ані можливостей для навчання, ані необхідного обладнання, щоб активно сприяти ініціативі допомоги Україні у постачанні винищувачів. У лютому Данія заявила, що "відкрита" до ідеї відправлення винищувачів в Україну. Наразі в Данії експлуатується близько 30 F-16.

В свою чергу президент Польщі Анджей Дуда у вівторок повторив, що Польща має занадто мало літаків F-16, щоб мати можливість надати їх Україні.

Тренування пілотів

У березні цього року США прийняли двох українських пілотів на військовій базі в Тусоні, штат Арізона, щоб оцінити їхні навички за допомогою авіасимуляторів і оцінити, скільки часу їм знадобиться, щоб навчитися керувати різними військовими літаками США, включаючи F-16. За результатами цієї програми виявилося, що США можуть навчити українських пілотів літати на F-16 за чотири місяці замість 18-ти, як вважалося раніше.

В публікації Yahoo News йде мова про те, що Україна відправила двох пілотів - винищувачів МіГ-29 та Су-27. До цього вони не проходили навчання на F-16, лише коротке ознайомлення. Обох пілотів оцінювали чотири досвідчені інструктори ВПС США, кожен з яких налітав тисячі годин на F-16. Вони зробили висновок, що українці змогли виконати низку технічних маневрів, а також імітаційні атаки.

Основною проблемою інструктори вважають складну авіоніку F-16 англійською мовою. Проте, за їхніми словами, протягом двох тижнів обидва пілоти мали "помітне покращення володіння англійською мовою".

Наприкінці звіту зазначено, що "через набір навичок, які продемонстрували військово-повітряні сили України", чотири місяці для оволодіння літаками F-16 — це цілком реалістичний термін навчання.

Але на даний момент США не планують розширювати цю підготовку, сказав представник оборонного відомства CNN, незважаючи на те, що Конгрес виділив гроші в бюджеті на 2023 рік для такої програми. Ймовірно, союзники США з F-16 могли б проводити навчання українських пілотів винищувачів, або виробник літака Lockheed Martin міг би забезпечити таку можливість як приватний підрядник.

F-16: навіщо потрібні Україні

Відомо, що F-16 має як наступальну, так і оборонну здатність. У короткостроковій перспективі, як кажуть українські чиновники, F-16 та інші передові західні винищувачі потрібні для посилення протиповітряної оборони, оскільки існуючі системи наземного базування Києва виснажені частими обстрілами російських ракет, пише New York Times. Реактивні літаки можуть бути запущені за лічені хвилини та обладнані для збивання наближаючихся ракет і літаків противника.

Без сучасних винищувачів "жодна система протиповітряної оборони не буде ідеальною", заявив президент Володимир Зеленський європейським лідерам, які зібралися цього тижня на саміті в ісландському Рейк’явіку.

Міністр іноземних справ Дмитро Кулеба навів 5 причин, з яких Україні потрібні американські винищувачі 4-го покоління.

  1. Близько 25% російських ракет досягають цілей. Сучасні реактивні літаки, на його думку, зміцнять протиповітряну та протиракетну оборону, що врятує життя та захистить мирне населення від ворожих атак.
  2. Згідно з військовим доктринам США та НАТО, для успішних наступальних дій захисників потрібна перевага в повітрі. F-16 збільшать шанси українських пілотів виживати у повітряних боях, чого не можна сказати про радянські літаки. Це пов’язано із застарілими боєприпасами та радарами винищувачів МіГ.
  3. Сучасна авіація допоможе зробити чорноморський зерновий коридор безпечним. Ескадрилья добре оснащених F-16 дозволить утримувати ворожі кораблі та авіацію якомога далі від морського шляху коридору.
  4. Українські льотчики поділяться досвідом польотів на F-16 для боротьби з окупантами, що значно модернізує ВПС США.
  5. Наявність F-16 на озброєнні в України стримуватиме Кремль від майбутніх спроб "перекроїти кордони в Європі".

Окрім нинішньої війни, багато офіційних осіб у Європі та Сполучених Штатах вважають, що F-16 може стати ключовим фактором стримування майбутньої агресії проти України з боку значно переважаючих Військово-повітряних сил РФ.

F-16: основні характеристики

F-16 може летіти вдвічі швидше за швидкість звуку, здатен знаходити цілі за будь-яких погодних умов і виявляти літаки, що летять низько, серед радіолокаційних перешкод. F-16 здатен здійснювати пуски з надзвичайною точністю, захищатися від ворожих літаків і швидко повернутися до початкової точки. Системи авіоніки включають високоточні покращені системи глобального позиціонування та навігацію, у якій комп’ютери надають всю необхідну пілоту інформацію. За словами американського виробника Lockheed Martin, понад 3000 F-16 знаходяться на озброєнні в 25 країнах.

Радянські МіГ-29, які зараз є на озброєнні України, оснащені застарілим радаром, який може супроводжувати до 10 цілей, але одночасно атакувати лише одну. В той же ча модифікація F-16 Block 25 1984 року була оснащена радаром AN/APG-68, який мав близькі характеристики — могла відстежувати 10 цілей (на землі або в повітрі) і атакувати одну. Але за рахунок наявності ракет з активним наведенням радіолокації, американський винищувач міг відразу після пострілу переключиться на іншу ціль або почати активно маневрувати, щоб убезпечити себе. Тоді як пілот Міг-29 повинен весь час підсвічувати ціль своїх радарів.

Сучасні версії F-16 оснащені радаром AN/APG-83, який може відстежувати одночасно до 35 цілей і обстрілювати 8 з них. Причому цілі можуть бути як повітряними, так і наземними, перемикати режими не потрібно.

Загальні характеристики F-16:

  • Маса: 8 936 кг
  • Розмах крил: 9,8 метра
  • Довжина: 14,8 метра
  • Висота: 4,8 метра
  • Максимальна злітна вага: 16 875 кілограмів
  • Місткість паливного баку: 3175 кілограмів; типова місткість, 12 000 фунтів з двома зовнішніми резервуарами 5443 кілограми
  • Корисне навантаження: дві 900 кг бомби, два AIM-9, два AIM-120 і два зовнішні паливні баки по 1100 кг.
  • Швидкість: 2400 км/год (2 Маха на висоті)
  • Радіус дії: понад 3200 км (1740 морських миль)
  • Стеля: 15 кілометрів
  • Озброєння: одна 20-мм багатоствольна гармата М-61А1 на 500 снарядів; зовнішні станції можуть нести до шести ракет класу "повітря-повітря", звичайні боєприпаси класу "повітря-повітря" і "повітря-земля" та блоки електронної протидії
  • Екіпаж: F-16C, один; F-16D, один або два
  • Вартість одиниці: близько 33 млн доларів залежно від моделі

Нагадаємо, раніше міністр оборони України Олексій Резніков запросив іноземних пілотів F-16 на війну з Росією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.