Громадяни України з простроченими документами зможуть і далі проживати в Естонії, але не зможуть подорожувати в інші країни
Естонська влада гарантувала, що не депортуватиме українських чоловіків призовного віку, які можуть бути мобілізовані, назад на батьківщину. Українці, чиї документи перебування в Естонії прострочені, зможуть продовжувати проживати в країні, але їм буде заборонено подорожувати в інші країни. Важливо зазначити, що наявна процедура дає змогу встановлювати або підтверджувати особу громадян і на підставі інших документів.
Про це заявила радниця відділу політики громадянства та міграції МВС Аннелі Вікс, пише ERR. За її словами, у Міністерства внутрішніх справ немає плану примусової репатріації на територію України громадян України, які законно проживають в Естонії і втекли через війну. Це стосується і чоловіків призовного віку, які на батьківщині можуть бути мобілізовані.
"Мобілізація - це питання, що стосується держави та її громадян. У Міністерства внутрішніх справ немає плану примусової репатріації громадян України, які законно проживають в Естонії і втекли через війну, зокрема громадян України, які належать до цільової групи можливої української мобілізації", - повідомила радниця.
За словами Аннелі Вікс, якщо громадяни України мобілізаційного віку більше не зможуть обміняти свої протерміновані паспорти на нові в посольстві України, то вони втратять можливість подорожувати.
"Відсутність чинного проїзного документа не обмежує можливості подачі заяви на отримання або продовження посвідки на тимчасове проживання (у тому числі на підставі тимчасового захисту). Чинний порядок також допускає ідентифікацію або підтвердження особи на підставі інших доказів. Однак іноземець не може звернутися за візою за відсутності дійсного проїзного документа", - повідомила Вікс.
Станом на 26 квітня посвідку на проживання в Естонії на підставі тимчасового захисту мали 6500 українських чоловіків віком 18-60 років.
В свою чергу Литва, на відміну від Естонії, допустила, що може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку. Таку заяву зробив міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас. Утім питання повернення українців потребує ретельного дослідження та консультацій у ЄС. Наразі не існує жодного правового механізму, за яким повернення українців для мобілізації стало б можливим.
Раніше Польща також заявляла, що готова допомогти Україні повернути додому чоловіків призовного віку у разі, якщо це буде необхідно. Ці люди зможуть стати до лав Збройних сил України. Проте пізніше міністр МВС Польщі заявив, що його країна буде охороняти права біженців. Тобто, ті хто не матимуть паспортів будуть підлягати тимчасовому захисту. Польща буде охороняти їх права і нікому не передасть їх приватних даних, в тому числі Україні"
Нагадаємо, що з 23 квітня консульства України тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Відтепер отримання внутрішнього та закордонного документу чоловіками призовного віку здійснюється виключно на території України в органі чи підрозділі Державної міграційної служби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.