Ексрадник Трампа шокований мирним планом нового президента для України

Політик переконаний, що мирна угода призведе до капітуляції, ослабивши сили України та ЄС

Джон Болтон, мирна угода
Ексрадник Трампа шокований мирним планом нового президента для України

Колишній радник з національної безпеки Дональда Трампа Джон Болтон шокований запропонованою президентом США угодою щодо припинення війни в Україні. Він вважає, що вона лише "наближає до капітуляції" перед цілями російського правителя Володимира Путіна.  Політик застеріг, що цей процес може призвести до виходу США з НАТО. Щобільше — Болтон різко відкинув ідею з розміщення миротворців в Україні. На його думку, стабільна присутність іноземних військ фактично означатиме поділ України.

Джон Болтон працював у Білому домі під час першої каденції Трампа з 2018 по 2019 рік, але залишив цю посаду через розбіжності в зовнішній політиці. У подкасті Power Play Politico він заявив, що будь-яка така угода послабить як Україну, так і безпеку Європи. В інтерв’ю ведучій Power Play Енн МакЕлвой Болтон спрогнозував, що поспішне завершення війни в Україні може швидко відкрити шлях до виходу США з НАТО.

"Я вважав, що Трамп виведе США з НАТО, і поки що він цього не зробив, але можна почути, як починає грати ця музика. Буде встановлено режим припинення вогню, створена демілітаризована зона, розпочнуться переговори, а Україна погодиться не вступати до НАТО — і це угода, яку цілком могли б написати в Кремлі", — заявив Болтон. 

Обережно: миротворці

Поки європейські лідери цього тижня гарячково намагалися відреагувати на пропозиції щодо припинення війни без участі України, а президент Трамп посилював критику українського керівництва, Болтон застеріг, що такі політики, як прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, ризикують ухвалити хибні рішення, вважаючи, що угода між Трампом і Путіним неминуча й варто готуватися до її наслідків. Коментуючи заяву Стармера про готовність розглянути можливість розміщення британських військ в Україні для контролю за дотриманням режиму припинення вогню, Болтон висловився різко негативно.

"Я проти введення миротворчого контингенту. Досвід ООН показав, що такі місії можуть перетворитися на постійний елемент ландшафту, а в цьому випадку це означало б фактичний поділ України, який із часом може стати юридично закріпленим",  — зазначив він

Болтон риторично запитав: "Яка саме роль цього контингенту? Якщо його завдання — забезпечувати виконання припинення вогню, то правила застосування сили повинні дозволяти миротворцям застосовувати зброю для недопущення порушень. Чи це буде миротворча місія за моделлю ООН, коли порушників просто зупинятимуть помахом руки, поки ті спокійно йтимуть далі? Це критично важливі відмінності, і поки що я не чув жодних обговорень серед європейських лідерів щодо того, яку саме модель вони мають на увазі".

Колишній радник з національної безпеки наголосив, що Європа повинна зосередитися на зміцненні України шляхом постачання зброї та підтримки, а не на підготовці сценаріїв, які могли б бути узгоджені між Трампом і Путіним.

"Немає жодного обов’язку вести переговори про мир за умови припинення вогню. Тому, якщо ви не готові відмовитися від будь-якої можливості повернення Україною своїх територій, заморожування нинішніх ліній фронту є потенційно дуже небезпечним рішенням, — сказав він.

Європі варто переглянути стратегію – і звернутися до Рубіо

Президент Франції Еммануель Макрон намагався виробити єдину європейську позицію під час переговорів щодо плану Трампа-Путіна цього тижня. Однак Болтон висловив сумніви щодо здатності Європи діяти як єдиний блок проти зростаючого зближення США та Росії.

"НАТО мало спільну позицію до 11 лютого, коли відбулася телефонна розмова між Путіним і Трампом. Тепер я не знаю, де саме перебувають США щодо тієї позиції, яку НАТО формально займало як інституція. Але я думаю, що ключові європейські країни можуть говорити самостійно. Окремі держави мають силу. Вони мають військові ресурси. Вони ухвалюють рішення про надання Україні військової допомоги, включно зі зброєю. Європейський Союз цього не робить", — заявив Болтон.

На запитання, чи може щось змінити думку Трампа після того, як він ще більше утвердився в підтримці угоди й відкинув заперечення України, Болтон припустив, що європейським лідерам слід звернути увагу на держсекретаря США Марко Рубіо. За його словами, це допоможе пом’якшити наслідки ситуації та запобігти тому, щоб поразка України стала приводом для виходу США з НАТО.

"Трамп не займається політикою в тому сенсі, в якому її зазвичай розуміють. Тому робота з різними представниками адміністрації, зокрема з Марко Рубіо чи [радником з національної безпеки] Майком Волтцом, на відміну від розмов з [міністром оборони] Пітом Гегсетом, може мати значення", — сказав Болтон.

На думку Болтона, нинішня ситуація стане перевіркою для Рубіо, який раніше заявляв про свою прихильність до збереження США в НАТО. "Можливо, він вже не той Марко Рубіо, якого ми знали", — додав він.

Болтон нагадав, що Рубіо разом із демократом Тімом Кейном свого часу ініціював законопроєкт, який мав би завадити президенту США вийти з НАТО без підтримки більшості обох палат Конгресу.

"Це демонструвало його як захисника НАТО. І це було в контексті, який явно враховував загрозу російського вторгнення в Україну. Тож, можливо, він більше так не думає — я не знаю. Але мені здається, що це питання варте перевірки", — зазначив Болтон.

Трамп вибухнув погрозами після переговорів у Саудівській Аравії 

Президент США Дональд Трамп заявив, що збирається відновити угоду щодо рідкісноземельних мінералів. Він каже, що в інакшому випадку президент України Володимир Зеленський не буде "надто щасливий". Також американський лідер був обурений тим, як в Україні прийняли міністра фінансів Сполучених Штатів.

У Саудівській Аравії сьогодні, 18 лютого, пройшла зустріч делегацій США та Росії для обговорення можливих шляхів вирішення війни в Україні. Перемовини стартували зранку. І ключовими темами стали питання економічного співробітництва та стабілізації відносин між двома країнами.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що "консультації щодо України" матимуть регулярний характер. За його словами, процес мирного врегулювання війни в Україні буде запущено вже незабаром. Втім, мирного плану з трьох пунктів, про які писали у ЗМІ, він нібито не бачив. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube