Експертка Трегуб розповіла головне про F-16 в Україні: переваги та недоліки, чи відправлять винищувачі на фронт

Проблема полягає в тому, що Україна отримала старіші моделі американських винищувачів, тож літати поблизу лінії фронту вони не зможуть

Трегуб, F-16
Про це Трегуб розповіла в коментарі Інформатору

Отримання Україною винищувачів F-16 є великим досягненням як для України в цілому, так і для громадянського суспільства та військових, які активно просували цю ідею. Водночас у застосуванні американських літаків є свої обмеження. Все через те, що нам передали старішу версію повітряних суден.

Це робить небезпечним їх знаходження поблизу лінії фронту. Однак винищувачі можуть застосовуватись для закриття українського неба від російських ракет та дронів. Про це в ексклюзивному коментарі Інформатору розповіла Олена Трегуб, виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) та членкиня Антикорупційної ради при Міністерстві оборони України.

Трегуб зазначила, що отримання F-16 стало можливим завдяки об’єднаним зусиллям на різних рівнях, починаючи від громадянського суспільства та військових і закінчуючи Офісом Президента. Вона підкреслила роль Андрія "Джуса" Пільщикова, пілота та активіста, який, завдяки своїм знанням і дипломатичним зусиллям, зміг переконати американських партнерів у необхідності надання винищувачів Україні (Пільщиков загинув 25 серпня 2023 року внаслідок авіатрощі на Житомирщині - ред).

Хоча отримання F-16 стало великим досягненням, Трегуб підкреслила, що ці літаки мають свої обмеження. Зокрема, Україна отримала старіші моделі літаків з обмеженими радіолокаційними можливостями, що ставить їх у небезпеку на лінії фронту. Проте, ці літаки можуть бути ефективними для збивання дронів і ракет.

"У цих літаків не дуже сильні радари, які бачать максимум на 75 кілометрів, у той час, як російські Су і МІГи можуть бачити ціль аж до 100 кілометрів у найпросунутіших модифікаціях. Тому це, звичайно, неможливо на даному етапі використання літаків F-16 на лінії фронту, адже вони там можуть бути збиті і російськими літаками, і російською протиповітряною обороною. Але ми будемо, очевидно, використовувати F-16 для часткового закриття українського неба", - пояснила експертка.

F-16

За словами Трегуб, важливо продовжувати роботу над отриманням літаків дальнього радіолокаційного виявлення, таких як ті, що пообіцяла Швеція. Ці літаки, які можуть виявляти цілі на відстані 300-400 кілометрів, стануть ефективним доповненням до F-16, створюючи мобільну систему протиповітряної оборони. Авіація також допоможе відганяти ворожі літаки, що робить її невіддільною частиною протиповітряної оборони. Водночас наша співрозмовниця наголосила, що зберігання літаків в Україні повинно бути дуже захищеним, оскільки Росія може спробувати їх знищити. Логістика зберігання має бути на високому рівні, а місця розташування повинні залишатися у таємниці.

F-16 мають значну перевагу завдяки ракетам типу повітря-повітря, які менш помітні для росіян і більш ефективні. Однак, для збиття російських літаків необхідні ракети AIM-120 нової модифікації та доступ до раннього радіолокаційного виявлення. Тому співпраця з іншими літаками та партнерами є критично важливою.

Олена Трегуб
Олена Трегуб

Трегуб пояснила, що російські літаки, такі як Су-27, Су-30, Су-32 та Міг-31, становлять загрозу для F-16 через свої потужні радари. Проте F-16 можуть ефективно збивати вертольоти та Су-25 після певного періоду адаптації та напрацювання тактичних прийомів.

"Стосовно можливості збиття російських літаків, то якщо російський літак побачить наш літак першим і зможе завдати удару, це, я думаю, наразі не буде робитися. Якщо Україні нададуть ракети AIM-120 нової модифікації, які б’ють на 160 кілометрів, це дозволить збивати російські літаки, лише якщо ми матимемо можливості доступу до інформації раннього радіолокаційного виявлення", - додала Трегуб.

Отримані F-16 мають подовжений ресурс, що є великою перевагою у порівнянні з радянською авіаційною технікою. Це забезпечить їх довшу службу і більшу ефективність у бойових умовах, зазначила експертка.

Україна отримала F-16

Видання The Economist розповіло, що 31 липня Україна отримала перші 10 винищувачів. До кінця 2024 року Київ має отримати ще 20 літаків.

За даними порталу "Мілітарний", українські багатоцільові винищувачі F-16 отримали передове обладнання для захисту від ракетного нападу. Зокрема на них встановили спеціальні пілони Terma PIDS+ з системою раннього попередження про ракетний напад. Такими пілонами та системами оснащувалися свого часу усі винищувачі країн-учасників Європейських повітряних сил (EPAF)

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube