Київська ГЕС може витримати навіть ядерний удар, тому експерти заспокоюють киян, щодо наслідків у вигляді прориву дамби чи потопу, якими в мережі вже лякають у разі ймовірного влучання російських ракет по об'єкту
Міністерство закордонних справ України категорично спростувало заяви представника МЗС РФ Марії Захарової про нібито підготовку українців до ударів по дамбах Київської ГЕС і Канівського водосховища з метою звинуватити Росію. У Києві кажуть: вже йде нагнітання паніки на фоні схожих на алібі заяв країни-терориста, яка нібито може повторити свій злочинний сценарій з трагедією Каховської ГЕС, яку зруйнувала 6 червня 2023 року, звинувативши Україну. Щоправда, українські військові експерти і фахівці стверджують, що дамба має міцну конструкцію, здатну витримати значні навантаження, зокрема й удари сучасних ракет і навіть ядерний удар. Її неможливо зруйнувати ззовні, а у разі пошкодження конструкцій російським ракетним обстрілом, вода підніматиметься поступово, що дозволить уникнути катастрофічних наслідків.
У своїй заяві МЗС наголосило, що категорично спростовує заяви про нібито підготовку ударів по українських об'єктах інфраструктури з метою звинуватити РФ. Тут пояснили, що чергові російські фантазії на тему дніпровських дамб - це привід для міжнародної спільноти ще уважніше слідкувати за діями Росії.
"Що стосується "покладання провини на рф", то російський режим сам чудово справляється з цим завданням власними воєнними злочинами. У разі втілення Москвою будь-яких злочинних намірів щодо дамб Київської ГЕС, Канівського водосховища, чи іншої інфраструктури відповідальність за такі дії нестиме виключно держава-агресор росія", — заявили у МЗС.
Українські дамби неможливо зруйнувати ззовні, наголосив директор Агентства реформування сектору безпеки та генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун. Про це він заявив у прямому ефірі телеканалу Київ 24.
"Ні Київську, ні Каневську дамби, навіть Дніпрогес не можна зруйнувати ззовні. Зовні їх можливо зруйнувати тільки якщо цілеспрямовано в одну точку бити 20-ма ракетами. І на це навіть Росія при всій її міці неспроможна. Зруйнувати можна виключно зсередини. Так як це зробила Російська Федерація, контролюючи Каховську плотину. Тобто підірвати можна, якщо занести в машинне відділення, яке знаходиться нижче рівня води значну кількість вибухівки. І йдеться про тонни. 10 тонн точно", - заявив Ягун.
Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко прокоментував заяви Марії Захарової про руйнування Київської ГЕС та Канівського водосховища. Він зазначив, що ці заяви непросто про шантаж. Вони намагаються таким чином українців залякати і силою нав'язують наративи щодо мирних переговорів і припинення вогню на своїх вимогах.
"У Росії чудово розуміють своє патове становище і саме тому через всі можливі їй ресурси, від голів рівня ЛОМ, до продажних політиків рівня "Орбан", нав'язують в інформаційному просторі наратив про мирні переговори та “припинення вогню”. У свою чергу Росія впливає на посилення цієї думки виключно ультимативними методами... Нас намагаються залякати масштабними катастрофами на ГЕС... які зробити Росії не під силу, але через свою впевнену риторику терорист, намагається схилити нас до свого умиротворення, але, як і завжди, на його ж умовах", - пояснює Олександр Коваленко.
У Центрі протидії дезинформації запевнили, що попри те, що заява Захарової має вигляд спроби забезпечити Росії алібі перед терактом, у РФ немає засобів та можливостей для знищення дамб біля Києва та Канева. Знищити ці об’єкти ракетними ударами неможливо, а варіант підриву через диверсію виключений, оскільки дамби перебувають під посиленою охороною.
Лейтенант та керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко зазначив, що з'являються експерти, які намагаються "хайпанути на паніці", і це створює велику відповідальність як для медіа, так і для тих, хто потім змушений буде розбирати ці дурниці на молекули.
"Зараз вже несеться, знаєте, різні пророцтва в Тік-Тоці про те, що якісь там гадалки побачили воду і, значить, це знак, що ворог буде бити по греблях після заяви Захарової. все це робиться. Просто деякі люди або відпрацьовують за гроші свідомо оці от нагнітання паніки, або просто хейпують на цьому, роблять собі трафік", — підкреслив Коваленко.
За його словами, паралельно з цим на різних телеканалах з'являються експерти, які розповідають про можливі кількості жертв та наслідки. Проте такі заяви не мають під собою реальної основи.
"Друзі, скажу по-перше так: знищити греблю київську нереально ось цими ракетами, які запускає ворог. Це перший момент. Другий момент. Вся ця кампанія, ця кампанія "Мир ворога" по примушуванню через терор українців до миру на умовах ворога. Вони будуть вас залякувати інформаційно. Залякувати страхами ударів, будуть намагатися влучити по чомусь, як по Охмадиту, вас залякати. Досить вже цю паніку сіяти", - наголосив Коваленко.
Тему можливого влучання російських ракет у Київську ГЕС у суспільстві обговорюють не вперше. Так, ще наприкінці березня в ході запуску російського ІПСО лунали заяви про можливе затоплення Оболонського району, Троєщини або ж навіть центру Києва. Українська сторона їх називала виключно фейковими і мала на це переконливі аргументи.
Так, начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заспокоював киян, наголошуючи, що заяви про миттєве затоплення Києва внаслідок можливого удару по Київській ГЕС є фейковими. А розповіді про 4-метрові хвилі, які накриють столицю - це вороже ІПСО (до речі, станом на 12 липня пропагандисти РФ твердять про 20-метрові хвилі після знищення Київської ГЕС - ред.).
"Не вірте жодним фейкам, ніби Оболонський район Києва за 3 хвилини накриє 4-метрова хвиля, а ще за дві хвилини вода дістанеться Троєщини, а потім буде в центрі Києва. Це неправда. Це вороже ІПСО. Намагання нас залякати і посіяти паніку. Хочу заспокоїти киян – такі об'єкти критичної інфраструктури як гребля ГЕС перебувають під пильною цілодобовою охороною Збройних сил України, Національної гвардії, Національної поліції. Вживаються усі необхідні заходи безпеки щодо прикриття від повітряних ударів і щодо неможливості дій диверсійно-розвідувальних сил противника", - підкреслював він.
Попко також зазначав, що навіть у разі пошкодження дамби, вода підніматиметься поступово, що дозволить уникнути катастрофічних наслідків. За його словами, у разі чого люди зможуть евакуюватись.
"Якщо навіть щось, не дай Боже, станеться з дамбою Київської ГЕС, то вода у Дніпрі буде підніматися поступово, затоплюючи прибережні смуги та низини. Якоїсь критичної небезпеки не буде, люди спокійно зможуть евакуюватися з місць, які тимчасово підтопить вода – нічого апокаліпсичного не станеться", - наголошував він.
Фахівці підкреслюють, що Київська ГЕС має міцну конструкцію, здатну витримати значні навантаження. Директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Сергій Сергієнко пояснював, що конструкція об'єкту є надміцною і витримує навіть ядерний удар.
"Будуючи споруди Київської ГЕС, проєктанти закладали у об’єкт можливість найгіршого сценарію розвитку подій, а це – ядерний удар. Дамба Київського моря – величезна маса бетону, вона дуже стійка. Тому навіть пряме влучання сучасних потужних ракет типу "Циркон", з бойовою частиною в 1 чи 1,5 тонни не повинно призвести до руйнування споруди та прориву води", - зазначав він.
Вчені підрахували обсяг води у Київському водосховищі і виявили, що він не здатен завдати серйозної шкоди столиці. Сергієнко запевнив, що у будь-якому випадку Київ катастрофічно не затопить, навіть його низинні райони - Поділ чи Оболонь.
"Максимум, що можливе - це тимчасове підтоплення деяких територій столиці біля Дніпра", - казав він.
Нагадаємо, що й самі кияни не вірять у те, що Росія зможе підірвати Київську ГЕС. Зважаючи на те, що таку конструкцію можна підірвати лише великою кількістю вибухівки зсередини, мешканці столиці виключають навіть ризик диверсії. У випадку, якби з ГЕС щось сталося, опитувані заявляли, що у першу чергу почали б займатись волонтерською допомогою тим, хто може опинитись у зоні підтоплення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.