Е-декларації відкриють, але не всі: в Раді розповіли деталі

Читать на русском

Громадяни не матимуть доступу до всіх документів посадових осіб, розказав представник президента у ВР Федір Веніславський

Читать на русском
Е-декларування
Декларації військовослужбовців побачити не можна

Громадяни не матимуть доступу до всіх документів посадових осіб, розказав представник президента у ВР Федір Веніславський

В Україні відновлять обов'язкове електронне декларування для чиновників. Однак громадяни не матимуть доступу до абсолютно всіх документів посадових осіб. Все через воєнний стан та загрозу національній безпеці.

Про це розказав представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський під час спеціального брифінгу. Він зазначив, що через війну не можна буде продивлятися декларації військовослужбовців

Так, на думку Веніславського, вето президента Зеленського щодо е-декларацій є важливим та правильним рішенням. Воно повністю відповідає вимогам воєнного часу.
"Мова йшла про те, що президент наполіг аби всі декларації високопосадовців, народних депутатів, керівників центрального органу виконавчої влади, керівників сектору безпеки й оборони й інших тих посадових осіб, діяльність яких пов'язана з підвищеними ризиками, були у відкритому доступі", - пояснює нардеп.

Український парламент врешті підтримав ці ініціативи. Однак знову ж таки з поправкою на воєнний стан. Тому декларації військовослужбовців залишаться закритими. Громадяни не матимуть доступу до їхнього вмісту. Втім, подивитися, що є за душею в того чи іншого цивільного чиновника, відтепер можна буде так само, як і до війни.

Окрім цього, є певні обмеження щодо тих осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.

"Представники органів держвлади, місцевого самоврядування - на них також не будуть поширюватися вимога щодо відкриття цілодобового доступу до цих декларацій. Оскільки це також пов'язано з їх безпекою", - резюмував Веніславський.

 Галас довкола е-декларацій: контекст ситуації

Нагадаємо, що з початком російського вторгнення е-декларації відмінили. Хоча точніше буде сказати їх тимчасово призупинили. Мотивація - ворог не повинен мати доступ до особистої інформації чиновників, депутатів, посадовців тощо. 

Майже півтора роки ситуація залишалася замороженою, адже все це було, по-простому кажучи, "не на часі". Однак згодом відновлення відкритого декларування стало принциповою вимогою західних партнерів України. Більше за всіх наполягав МВФ, хоча свою думку з цього приводу висловлювали навіть в Європарламенті

Врешті-решт Рада повернула е-декларації. Однак зробила це досить хитро: головна правка, яка стосується публічності цього процесу, не набрала потрібну кількість голосів. Через це відкриття декларацій для громадськості стало добровільним, а фактично вони залишалися закритими ще щонайменше на рік.

Через таке "єзуїтське" піднявся скандал. Ветувати закон Зеленського закликали західні партнери, а також окремі політичні сили всередині країни (більшість з них афільовані із західними грантовими організаціями). Врешті президент ветував рішення Ради, а також закликав ухвалити рішення "по-новому", з поправкою про відкритість декларацій. Власне, це парламент невдовзі й зробив. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.