ДТЕК завдав шкоди чоловіку, який вимагає компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень - що вирішив суд

У ДТЕК вказують, що намагались врегулювати питання компенсації витрат чоловіку на побутовий та звичайний догляд за спірний період в досудовому порядку

ДТЕК
Чоловік вимагає від ДТЕК компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень

Чоловіку у віці 6 років були завдані тяжкі тілесні ушкодження в трансформаторному пункті, що наразі належить ДТЕК, внаслідок чого він став інвалідом 2 групи з дитинства. Компанія має відшкодовувати йому витрати на побутовий та звичайний догляд, проте не робить це у добровільну прядку. Тому громадянин вимагає стягнути компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень. Про це йдеться у рішенні Бориспільського міськрайонного суду Київської області, опублікованому 28 березня 2025 року. 

Згідно із рішенням Залізничного районного народного суду Києва від 23 вересня 1969 року "Київенерго" (компанія, яка пізніше стала називатися "ДТЕК Київські електромережі") було визнано винним у заподіянні шкоди, а за чоловіком було визнано право на її відшкодування. Відповідно до рішення Залізничного районного суду від 9 липня 2001 року визнано за ним права на відшкодування витрат на побутовий та звичайний догляд. "Київенерго" було зобов'язано сплачувати необхідні платежі на побутовий та звичайний догляд. Зокрема вказує, що рішенням Апеляційного суду Київської області від 26 лютого 2015 року у справі №1005/10787/2012 позовні вимоги в частині стягнення з "Київенерго" витрат на побутовий та звичайний догляд за період з 1 березня 2003 року по 26 лютого 2013 року та моральну шкоду задоволені в повному обсязі. Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 30 червня 2016 року у справі №359/3755/16-ц за позовом громадянина було стягнуто з "Київенерго" витрати на побутовий та звичайний догляд та моральну шкоду, рішення суду набрало законної сили. Згідно з рішенням Бориспільського міськрайонного суду від 17 січня 2020 року у цивільній справі №359/4797/19-ц за його позовом до ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» було стягнуто відшкодування витрат на побутовий та звичайний догляд за період часу 1 січня 2019 року по 1 січня 2020 року, судом було визнано відповідача правонаступником АТ «Київобленерго» у зобов'язанні з відшкодування шкоди, Постановою Київського апеляційного суду від 03 вересня 2020 року вказане рішення Бориспільського міськрайонного суду від 17 січня 2020 року залишено без змін. Рішенням Бориспільського міськрайонного суду від 5 березня 2024 року у цивільній справі №359/9400/23, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 2 липня 2024 року, його позов до ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» задоволено, стягнуто понесені у 2023 році витрати на побутовий та звичайний догляд у повному обсязі.

"Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 23.06.1968 року, йому у віці 6 років були завдані тяжкі тілесні ушкодження в трансформаторному пункті № 1298, що належить відповідачу, внаслідок чого він став інвалідом 2 групи з дитинства", - вказувалось у матеріалах справи №1005/10787/2012.

Чоловік зазначає, що з урахуванням встановлених судовими рішеннями, яку набрали законної сили обставин, а також вимог ст. 1195 ЦК України ДТЕК має відшкодовувати йому витрати на побутовий та звичайний догляд, проте не робить це у добровільну прядку. За період з 01.01.2024 року по 01.04.2024 року витрати на побутовий догляд, виходячи з 25% від встановленого розміру мінімальної заробітної плати (7 100 гривень), за три місяці становлять 5 324 гривень; витрати на звичайний догляд за цей же період, виходячи з 50% від встановленого розміру мінімальної заробітної плати (7 100 гривень), за три місяці становлять 10 650 гривень; за період з 01.04.2024 року по 01.01.2025 року витрати на побутовий догляд, виходячи з 25% від встановленого розміру мінімальної заробітної плати (8 тисяч гривень), за три місяці становлять 16 тисяч гривень; витрати на звичайний догляд за цей же період, виходячи з 50% від встановленого розміру мінімальної заробітної плати (8 тисяч гривень), за три місяці становлять 36 тисяч гривень. Крім того, це його сьоме звернення до суду за останні десять років, що ДТЕК знав про свої обов'язки здійснювати щомісячні платежі на відшкодування витрат пов'язаних з побутовим та звичайним доглядом, проте свої обов'язки не виконує, внаслідок чого позивач вимушений звертатися до суду за захистом свої порушених прав. Заподіяну йому діями ДТЕК моральну шкоду з урахуванням вимог розумності та справедливості оцінює в сумі 50 тисяч гривень.

У ДТЕК вказують, що намагались врегулювати питання компенсації витрат чоловіку на побутовий та звичайний догляд за спірний період в досудовому порядку. Також звертають увагу, що, звертаючись з позовом до суду, він заявив про стягнення витрат за три місяці наперед, хоча ст. 1202 ЦК України визначено, що за загальним правилом відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я потерпілого здійснюється щомісячно, тобто кожного місяця. Вважають, що відсутні підстави для задоволення позову у заявленому розмірі.

Яким було рішення суду? 

Суд частково задовольнив позов чоловіка. З приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» на його користь стягнуть витрати на побутовий та звичайний догляд за період з 01.01.2024 року по 01.01.2025 року в сумі 69 975 гривень, а також заподіяну моральну шкоду в сумі 11 805 гривень. 

"Відповідач ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» тривалий час ухиляється від виконання у добровільному порядку судового рішення, яке набрало законної сили, попри те, що судами встановлено, що саме ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі є правонаступником ПАТ «Київенерго» у спірних правовідносинах, та що до відповідача перейшов обов'язок з відшкодування шкоди, зокрема щодо відшкодування витрат на побутовий та звичайний догляд довічно. Таким чином, невиконання відповідачем своїх зобов'язань, встановлених рішенням суду, яке набрало законної сили, створює для позивача ситуацію, яка потребує від нього вжиття додаткових зусиль для організації свого життя, у тому числі в частині організації побутового та звичайного догляду коштом власних засобів і коштів, а також вживати додаткових зусиль для звернення до суду з метою стягнення цих витрат з відповідача. Безумовно така поведінка відповідача завдає громадянину, якому встановлено 2 групу інвалідності з дитинства, душевних переживань та спричиняє моральну шкоду. Враховуючи глибину, тривалість таких страждань, вимоги розумності і справедливості заподіяну позивачу моральну шкоду слід визначити в розмірі 11 805 гривень (що відповідає п'яти розмірам прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та фактично становить близько 1 тисяча гривень за кожний місяць ухилення відповідача від виконання своїх зобов'язань). При цьому суд враховує, що належних і допустимих доказів того, що погіршення стану здоров'я позивача знаходяться у прямому причинному зв'язку з протиправною поведінкою відповідача, а не виникло внаслідок наявних у нього хвороб, суду не надано. Довідки про стан здоров'я та встановлені йому діагнози не можуть бути такими належними і достатніми доказами", - наголосив суд. 

Віктор Ожогін з 2014 року захищає Україну

Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Герой України
Image

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube