ДТЕК планує збільшити імпорт електроенергії в Україну вдвічі: хто може її купити

Читать на русском

Імпортована енергія дорожча за українську, але дешевша за енергію, отриману від генераторів

Читать на русском
ДТЕК планує збільшити імпорт електроенергії в Україну вдвічі: хто може її купити
Енергосистема

Імпортована енергія дорожча за українську, але дешевша за енергію, отриману від генераторів

Енергетична компанія ДТЕК уже розпочала імпортувати електроенергію з Європи для того, щоб зменшити дефіцит в українській енергосистемі. Завдяки цьому вдалося відновити роботу багатьох підприємств, для яких безперебійне постачання електроенергії критично важливе. Найближчим часом Україна може подвоїти обсяги імпорту електроенергії зі Словаччини та Румунії. Про це в ефірі телемарафону повідомив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.

В першу чергу імпортована електроенергія надходить підприємствам. Ціни на неї майже вдвічі більші за українські, однак значно дешевші за витрати на генератори. До того ж нинішні ціни, що платять українські споживачі є зафіксованими державою. За словами Дмитра Сахарука, у випадку, якщо Росії не вдасться уразити нові енергооб'єкти, скоротити дефіцит енергосистеми можна буде уже наприкінці лютого.

“Ми ремонтуємо пошкодження наших теплоелектростанцій та відновлюємо генерацію на тих блоках, які не працюють. На жаль, є такі, на ремонт яких піде багато часу: 16-18 місяців”, – зазначає виконавчий директор ДТЕК.

Як придбати електроенергію

25 січня на ринку електроенергії були зафіксовані перші значні угоди. Про це повідомив генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко. Він сказав, що великий бізнес зможе убезпечити себе від стабілізаційних відключень, і водночас більше електроенергії буде доступною для населення. Сергій Коваленко назвав передумови, які дозволяють клієнтам скористатись такою можливістю:

  • Технічна можливість не відключати цей бізнес під час стабілізаційних (не під час екстрених) відключень. Тут важливо мати окрему лінію на виробництво. 
  • Клієнти мають надати прогнозовані погодинні обсяги споживання, щоб енергетики розуміли, чи можемо забезпечити їхні потреби.
  • Клієнти мають бути підключені до автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії АСКОЕ.

“Я впевнений, ця механіка буде корисною. Певним бізнесам важлива безперервність виробництва, і так вона може бути забезпечена (звісно, якщо не буде нових прильотів). Також енергосистема буде менш навантаженою. А отже світла в наших домівках буде більше”, - відзначив Сергій Коваленко.

Коли розпочався імпорт електроенергії

27 жовтня, державний трейдер "Енергетична компанія України" здійснив перший в історії тестовий імпорт електроенергії з Європи. тестовий імпорт електроенергії відбувся зі Словаччини, його потужність становила 1 МВт. Право на імпорт "Енергетична компанія України" отримала в результаті відкритого аукціону з доступу до міждержавних електромереж, який 25 жовтня провів оператор національної системи передачі НЕК "Укренерго".
Через місяць, 27 листопада, державний енерготрейдер АТ "Енергетична компанія України" (АТ "ЕКУ") у тестовому режимі імпортував некомерційні обсяги електроенергії з Румунії потужністю 1 МВт протягом двох годин.
У січні ДТЕК почав імпортувати електроенергію з Європи для покращення ситуації в українській енергосистемі.

Чи продовжує Україна експортувати електроенергію?

Центр стратегічних комунікацій звернув увагу на розповсюджувані російською пропагандою заяви щодо нашої електроенергії. Зокрема, рашисти стверджують, наче Україна продовжує експорт електроенергії, не звертаючи уваги на наявні в країні проблеми. Посилаються псевдоексперти на європейські ресурси та на відключення світла в Молдові. 

Центр розібрався у ситуації, аби підтвердити, що Україна використовує наявні ресурси тільки для підтримання власної мережі, і нікуди їх не експортує. Заяви пропагандистів та колаборантів є лише частино ІПСО рф, або ж простої необізнаності. Серед іншого, розповсюджуються заяви, наче ми експортуємо енергію до Молдови, Румунії та інших країн. При цьому, на фоні постійних відключень та ударів по енергоструктурі нашої країни, це виглядає дивним рішенням. 

«Удар по енергетичній інфраструктурі України спричинив відключення світла в Молдові. З цього можна зробити висновок, що київський режим заробляв на продажі електрики Кишиневу, тоді як українці сиділи в темряві», – стверджує один з пропагандистських ресурсів.

Фактчекінговий проєкт StopFake зазначає, що причина відключень в іншій країні через удари по нашій зовсім в іншому. Справа в тому, що наші енергосистеми з Молдовою пов’язані, тому проблеми в одній можуть спричинити відключення в іншій. Проте, наша енергія залишається на території України, і нікуди не експортується. 

Іншій аргумент недолугих пропагандистів базується на даних з європейського сайту моніторингу функціонування єдиної електромережі ЄС. Вони знайшли там згадку України, і ні в чому не розібравшись, почали будувати свої дурнуваті теорії. 

«Ми не експортуємо електроенергію. Деякі можуть показати скріншоти із сайту ENTSO-E, на яких видно, що експорт є. Пояснюю. На сайті entsoe.eu є дашборд із вкладкою Scheduled Commercial Exchanges, тобто комерційні постачання. Там Україна нічого не має ні на імпорт, ні на експорт», – повідомив директор компанії YASNO Коваленко

Раніше Інформатор писав, чи варто очікувати більш тривалих відключень електроенергії через зниження температури повітря. 

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.