Дрова подорожчали вдвічі. Хто визначає ціну на дрова і чи заборонять їх експорт?

Ціна на дрова у різних регіонах суттєво відрізняються

Дрова подорожчали вдвічі. Хто визначає ціну на дрова і чи заборонять їх експорт?
Фото з відкритих джерел

Через війну і попит в Євросоюзі паливна деревина в Україні подорожчала у кілька разів. При цьому лісові господарства заготовили дров вдвічі менше потреби. Чи вистачить Україні дров і де їх можна купити?

Причини зростання цін та скільки Україні потрібно дров

Причини різкого подорожчання не лише у недостатніх темпах заготівлі і високому попиті в середині країни, але і в експорті в ЄС, який страждає від високих цін на енергоресурси.

В уряді з'явилася ініціатива заборонити експорт дров в ЄС, проте остаточне рішення затягується.

Потреба у дровах по всій території України оцінюється приблизно у 5,5 млн м3. Заготовлено значно менше.

Через військові дії та окупацію заготівля деревини в Україні суттєво обмежена. Зокрема, там, де тривають бойові дії чи нещодавно звільнили території,— це Житомирщина, Чернігівщина та Київщина, лишається ризик замінування. Тому виросло навантаження на лісництва в інших регіонах. Наприклад, в Івано-Франківській області попит виріс вдвічі, у Волинській – у 2,5 раза.

Дрова від держави

Уряд, щоб допомогти населенню пережити зиму в умовах війни, запровадив кілька програм допомоги.

Зокрема, було організовано доставку безоплатної паливної деревини в райони восьми прифронтових областей: Донецької, Запорізької, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Дніпропетровської та Чернігівської.

Допомога передбачена в першу чергу вразливим категоріям: людям похилого віку, багатодітним родинам та людям з інвалідністю.

На закупівлю та доставку дров для них уряд виділив для місцевих адміністрацій 563 млн грн.

Також було запущено державний онлайн-магазин дров "ДроваЄ". Через нього можна замовляти дрова безпосередньо у державних лісгоспів. Авторизуватись у додатку "ДроваЄ" можна через ДІЯ або банк-ID.

На опалювальний сезон одна фізособа може замовити не більше 15 м3 дров.

Зараз у додатку представлено 144 держпідприємств -лісних господарств.

Є послуга доставки, проте вона доступна далеко не у кожному лісгоспі.

Також дрова можна придбати особисто в будь-якому з існуючих лісництв. Людина з паспортом може звернутися у лісництво, написати заяву і купити дрова.

Хто визначає ціну дров

За словами голови Держлісагентства Юрія Болоховця, ціни на паливні дрова встановлюються місцевими обласними державними адміністраціями. Ніби-то їх продають з мінімальною рентабельністю, що становить 3-5%.

Ціна на дрова у різних регіонах суттєво відрізняються. Наприклад, найдешевші дрова другої групи на умовах самовивозу, за інформацією Болоховця, зараз у Чернігівській області, вони коштують в межах 600-700 грн/м3. Водночас на заході та півдні країни дрова дорожчі — 1100-1200 грн/м3.

Як прокоментували у прес-службі Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства (ОУЛМГ), ціни на дрова формуються за методичними рекомендаціями з формування собівартості продукції, робіт та послуг на підприємствах лісового господарства. Вони включають витрати на заготівлю, штабелювання на верхньому складі (у лісі), і довезення до нижнього складу лісгоспу. До ціни реалізації входить також 20% ПДВ.

В цьому році ціни на твердолистяні породи у Сумській ОУЛМГ , за їх даними, вищі на 15-20% від минулорічних через збільшення затрат на заготівлю.

У лісгоспах Івано-Франківської області повідомили, що підняли ціну на 10%. Колоті дрова там коштують від 1 900 грн/м3.

Чи заборонить Україна експорт дров

На початку жовтня на сайті Міністерства розвитку громад та територій (Мінрегіонбуд) з’явився проєкт рішення про заборону з України експорту деревного палива. Цим документом пропонується внести зміни в постанову Кабміну №1424, яка визначає перелік товарів, що підпадають під ліцензування та квотування при імпорті/експорті.

Зокрема, уряд пропонує встановити нульову квоту на деревне паливо: колоди, поліна, хмиз, гілки, сучки, тріску, стружку, тирсу, уламки та відходи деревини, скрап, вироби у вигляді брикетів або гранул.

Нульова квота означає повну заборону на експорт паливної деревини з України. Така необхідність пояснюється високою потребою в дровах для фронту та цивільного населення.

До речі деякі країни ЄС уже заборонили експорт дров, зокрема Угорщина та Греція.

Зростання цін на енергоресурси в ЄС, в тому числі і на паливну деревину, робить привабливим європейський напрямок для лісозаготівельників з Україну через високі ціни.

Раніше ми писали, що користуючись тяжким становищем українців, аферисти, за допомогою соцмереж, фішингових сайтів та психологічного тиску, виманюють грошові кошти. Особливо поширеними стали афери з продажу  дров. Географія шахраїв – вся Україна.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube