Розповідаємо, чому виросли ціни на дрова
В Україні суттєво подорожчали дрова. Усе через те, що різко зросла вартість пального, а отже і доставки.
Крім того в частині областей ліси є закритими, бо там були бойові дії і можуть лишатися нерозірвані снаряди або заміновані ділянки, - повідомляє Інформатор. Тож і везти деревину доводиться з більш віддалених регіонів.
З початку року дрова подорожчали приблизно на 50 відсотків. А деревина твердих порід (наприклад дуб), яка є найбільш цінною, підскочила в ціні аж на 70 відсотків. Про це “Інформатору” розповів директор приватної фірми, яка займається постачанням дров, Дмитро Штиба. Ось за яку ціну він продає кубічний метр:
"Ми привозимо зараз до Києва і за 20 кілометрів від Києва по ціні 2200 гривень. Це вже сюди входить доставка, розвантаження. Це колоті дрова, готові для опалення", - каже Дмитро Штиба.
Звісно, можна купити значно дешевше. Якщо готові самі колоти дрова і самі їх везти. Продаються вони у лісництвах – такі є у кожному районі. Це підрозділи Лісгоспів. Ціни там коливаються від 500 до 1200 гривень за кубічний метр. Про це «Інформатору» розповів заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко.
"Все залежить від регіону і від того, які це дрова – чи це хвойні породи чи листяні", - каже Сергій Власенко.
Ми вирішили перевірити це. В Інтернеті зараз є номери телефонів лісничих, які працюють у Лісгоспах. Яка ціна на Київщині? Телефонуємо у Кийлівське лісництво Бориспільського району.
"З доставкою кубометр дров буде коштувати 950 гривень", - каже нам лісничий.
І додає, що це – сосна. Інших дерев вони не заготовляють. До речі, сосна, далеко не найкраща деревина для опалення. Як і будь-які хвойні дерева, вона погано підходить для печей та камінів. Дуже швидко згорає та виділяє велику кількість смол. Запитуємо, чому так дорого?
"Нам ціни формують згори. Можна дешевше – якщо самі забираєте своєю машиною, кубічний метр буде коштувати 670 гривень", - відповідає лісничий.
Маніпулятора в лісництві немає. Дрова треба буде завантажувати у транспорт вручну. Це двометрові поліна.
Дрова і справді подорожчали, каже «Інформатору» заступник міністра захисту довкілля Сергій Власенко. Попит на них – дуже високий. Тому міністерство шукає можливості, де взяти додаткові об’єми деревини. Власенко запевняє – дефіциту не буде. Каже, вже знайшли додаткові 3 мільйони кубічних метрів лісу.
"Це буде за рахунок невикористаних раніше дров, які залишилися. Є невикористані рубки минулих періодів", - каже Власенко.
На додачу до цього збільшать і вирубки лісів – але лише там, де вони й раніше буле заплановані. Наприклад, санітарні вирубки, де хворі дерева. Чи там, де ліс потрібно проріджувати. Резерви, каже Власенко, знаходять в першу чергу на північному заході країни. Ще знизити ціну будуть намагатися з допомогою перевезень залізничним транспортом.
"Ми ведемо переговори з «Укрзалізницею». Бо було піднято залізничний тариф . А ми просимо знижок для перевезення дров для соціальних потреб, тому що зараз на півдні, на сході країни зруйнована інфраструктура – і збільшилася потреба в дровах", - каже Інформатору заступник міністра захисту довкілля.
Іще найближчим часом у Міністерстві захисту довкілля обіцяють створити інтернет-магазин дров. Таку собі онлайн-платформу. З її допомогою можна буде замовити дрова будь-якої породи. При чому як колоті, так і не колоті. Можна буде також порівняти ціни у різних лісництвах, а ще – вартість доставки.
Тим часом через величезний попит на дрова і зростання їх ціни, в Україні можуть збільшитися незаконні вирубки лісів. Про це попереджають екологи. Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко розповів Інформатору, що ризик цього – дуже високий.
Адже в Україні зараз ще й фактично заборонені перевірки лісництв Держеконіспекцією.
«Немає такого контролю, як було раніше, та а громадські активісти не скрізь можуть перевірити – бо є заборона їздити в ліси. В країні вже була подібна заборона в 2014-2015 роках. І після цього Карпати багато де лисі через це стали. Тобто лісники знали, що їх ніхто не затримає і робили в лісі все, що завгодно», - каже “Інформатору” еколог Володимир Борейко.
До того ж уряд ще й закрив доступ до офіційної «карти рубок». Це електронний ресурс, де будь-хто через свій смартфтон чи комп’ютер міг побачити, на яких ділянках лісів відбуваються законні вирубки лісу.
«Ви приїжджаєте в ліс, бачите рубку, відкриваєте на смартофні, а цієї вирубки на карті немає. Значить, ви як громадянин можете направляти цю інформацію в органи. А тепер оприлюднення цієї карти заборонили. Чому? Які там є військові таємниці? Це для чого, щоб ворог не отримав інформації, скільки рубиться дров? Смішно», - обурюється Володимир Борейко.
Натомість заступник міністра захисту довкілля Сергій Власенко переконує – доступ до «карти рубок» закрили обґрунтовано.
“На час війни не публікуються дані, тому що вони мають чутливий характер. Щоб ворог не знав, де розташовувати свою артилерію, ракетні війська, щоб не було видно лісових доріг, по яким частково теж було вторгнення”, - каже “Інформатору” Сергій Власенко.
А також він переконує – масових незаконних виробок лісів не буде, тому що “в лісагенства є своя лісова охорона, яка також захищає ліс від лісокрадів”. Втім екологам такі аргументи здаються дуже непереконливими. Усе частіше з’являються повідомлення від Нацполіції. Ось на Сумщині чоловіка впіймали на незаконній вирубці лісу.
Перед цим на тій же Сумщині поліція зловила чотирьох чоловіків, які встигли спиляти 50 дубів. І невідомо, скільки би сплили ще, якби люди не викликали поліцію.
А ось у Сваляві на Закарпатті правоохоронці зупинили для перевірки вантажівку «УРАЛ», яка перевозила деревину. Перевірка показала розбіжність між фактичним об’ємом вантажу та тим, що вказаний у документації. Та й деревина в машині була явно на те, що у документах.
А тим часом звичайним громадянам заборонено збирати навіть опавши сухі гілки в лісі – так званий сухостій. Усе це прописано в українському законодавстві. Мешканець одного із міст на Київщині на умовах анонімності розповів “Інформатору” - йому доводиться домовлятися з лісником, «віддячувати» йому – щоб той дозволив приїхати в ліс легковою машиною з причепом і назбирати сухих гілок.
“Не можна збирати. Хоча в лісі таке робиться, що це просто капєц. Навалено все, гниє, розводяться всі ці комашки, грибки різні. Але все одно не дозволяють, сказали, що не можна навіть заїжджати», - скаржиться “Інформатору” чоловік і показує фото лісу, де фактично нелегально збирає для себе гілки.
Працівники лісгоспів усе це не прибирають. І деревина, яка могла би зігрівати будинки українців, просто гниє у лісі.
"Тем є місяця, де все завалено – це береза, вона впала, лежить, гниє, але не дозволяють збирати", - скаржиться нам чоловік.
І каже, якщо його впіймають із причепом, завантаженим гілками, можуть оштрафувати. Та він ризикує. На те, щоб цей повний причеп гілок назбирати, витрачає дві години часу. Деревини цієї йому вистачає, щоб обігрівати зимою свій будинок у 80 метрів квадратних приблизно протягом двох тижнів. І батьки його теж ходять в ліс по гілля.
"Вони живуть лише на пенсію, а їм будинок отопити зимою, треба корові води нагріти. Їх влаштовує все – всі ці гілочки. Батько там ці всі гілочки привозить. Вони буває і шишок привозять на розпал – все в них іде. Таких же людей багато в селі", - каже чоловік.
Він згодний – логіка у тому, що будь хто не може приїхати з причепом до лісу і збирати деревину, є. Інакше люди будуть рубати дерева, а потім казати, що це вони сухостій назбирали.
"Але ж можна це зробити цивілізовано. Що в якісь дні лісхоз сказав людям, що в кого немає за що купити дров, приїжджайте в такий то день – буде лісник на місці, він буде дивитися, щоб там не пиляли ось на цій ділянці. Людина собі позбирає, а лісник подивиться, що там немає живої деревини. Спиляного. А що тільки сухі гілки", - пропонує своє бачення чоловік.
І зараз – коли дрова стали ледве не стратегічним товаром – вирішувати цю проблему необхідно. Або виробити механізм, як люди можуть збирати сухостій під контролем лісгоспів, або змусити лісгоспи збирати його. Тим більше з цієї деревини можна робити сучасні матеріали для опалення, наприклад пелети.
З України ж тим часом деревину і далі вивозить за кордон. Про це розповів «Інформатору» директор приватної фірми, яка займається постачанням дров, Дмитро Штиба. Це теж один з факторів, чому для українців дрова обходяться так дорого.
“Деревину виставляють на торги – а там хто більше платить, той і забирає ці дрова. Більша частина йде за кордон. На жаль. Дуже велику ціну дають ті фірми, які вивозять деревину за кордон. Це я знаю точно”, - каже Дмитро Штиба.
Він упевнений – вивозити деревину з країни зараз – неприпустимо. Україна у першу чергу має створювати запаси для себе. На випадок, якщо росіяни нищитимуть комунальну інфраструктуру – і будуть перебої із газом та електрикою.
Максим Урлапов