Діалог крізь зуби: лідери Японії, Південної Кореї та КНР зустрілися на тлі загрозливій ситуації в Індо-Пацифіці

Демократичні країни, які мали складну історію стосунків, на саміті в Сеулі закликають Пекін утриматися від агресивної політики та пропонують співпрацю

Лі Цян, Фуміо Кісіда, Юн Сук Йоль
За день до саміту КНР завершила масштабні навчання з блокади Тайваню

У неділю, 26 травня до Сеула прибули прем’єр-міністр Китаю Лі Цян і прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда. Вони мають здійснити тристоронній саміт зі своїм південнокорейським колегою, задекларованою метою яких є розширення регіональної співпраці. Це перші переговори в такому форматі від 2019 року, коли пандемія COVID-19 та зростання регіональної напруги завадили тристоронньому діалогу. Зустріч відбувається на тлі різкого загострення безпекової ситуації в регіоні.

Як повідомляє Reuters, президент Південної Кореї Юн Сук Йоль, Лі та Кішіда мають намір прийняти на зустрічі спільну заяву щодо розширення взаємодії в економіці, торгівлі, науці, технологіях, протидії старіння населення та міграційної політики. Прем’єр Японії має намір порушити перед китайським колегою торгові обмеження на імпорт японських морепродуктів, який наклав Пекін. Токіо розцінює це як недружній крок, фактичну економічну війну.

Але ще більш вагомими буде питання регіональної безпеки, адже саміт відбувається на наступний день після завершення китайських навчань із блокади Тайваню. Кісіда заявляє, що хотів би «рішуче підтвердити напрямок взаємовигідних відносин, заснованих на спільних стратегічних інтересах, конструктивних і стабільних японсько-китайських відносинах».

Складний момент

Південна Корея та Японія намагаються налагодити зв’язки попри складне історичне минуле. Обидві країни поглиблюють тристороннє партнерство у сфері безпеки зі Сполученими Штатами на тлі загострення китайсько-американського суперництва. Водночас спроба Китаю змінити статус-кво в Тайванській протоці безпосередньо загрожує економічним та безпековим інтересам Сеула й Токіо.

Після інавгурації президента Тайваню Лай Чін Те Пекін розпочав масштабні навчання за участі 31 корабля, понад сотні бортів авіації та ракетних війсь. У вівторок Китай розкритикував рішення південнокорейських і японських законодавців відвідати бунтівний острів із нагоди інавгурації президента, якого звинувачують у сепаратизмі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube