Не дивлячись на воєнний стан, наші партнери хочуть, щоб Україна провела вибори
Деякі західні політики хочуть, щоб Україна провела вибори у наступному році, незважаючи на російську агресію та зумовлений нею воєнний стан. Тиск з метою проведення виборів попри перешкоди наголошує на постійній вимоги з боку деяких на Заході, щоб Україна довела свою відданість демократії. Про це пише американське видання Washington Post.
Журналісти зазначають, що окремі західні політики, попри агресію москви проти України та оголошений ще з 2022 року загальнонаціональний воєнний стан, продовжують тиснути на владу в Києві та підштовхувати її до проведення парламентських і президентських виборів у наступному році. WP зазначає, що ця "перспектива змусила багатьох українських посадовців чухати потилиці".
Цю пропозицію спочатку висунули нібито об'єктивно - в ПАРЄ. А згодом під час візиту до Києва це зробив сенатор-республіканець Ліндсі Грем - про це "Інформатор" робив окремий аналітичний матеріал.
В ОП це викликало досить негативне ставлення. Однак справу підхопили й інші американські політики - переважно республіканці (вони опонують Байдену). Дійшло до того, що українського лідера Володимира Зеленського звинуватили в тому, що він нібито не хоче проводити вибори. Проте Конституція України забороняє вибори в умовах воєнного стану, зазначає видання.
Українські посадовці, на яких WP посилається анонімно, також кажуть, що для проведення голосування у воєнний час необхідно подолати значні фінансові, матеріально-технічні та юридичні перепони. Також один зі співрозмовників журналістів висловив побоювання, що проведення виборів може дати росії можливість маніпулювати та створювати розбіжності в українському суспільстві та серед політиків.
"Але київські чиновники також не можуть одразу відкинути ідею проведення виборів та ризикнути відштовхнути ключових політичних гравців на Заході, які вимагають виборів та мають вирішальне значення для України для збереження міжнародної фінансової та військової допомоги", - йдеться в статті.
Україна є країною з досить конкурентною політичною системою. У всякому випадку, вона точно такою була до війни. В нас постійно змінювалися політичні лідери, склад парламенту тощо. Однак агресія рф зламала все. Повноваження Верховної Ради закінчуються (за офіційним "у вакуумі" законом) восени поточного року. А вже в 2024 президент Зеленський мав би піти на президентські перегони.
Втім, очевидно, голова держави не зробить цього. І його можна зрозуміти: в даному питанні президент діє чітко за законодавством України. А останнє прямо забороняє проводити будь-які вибори під час воєнного стану. Тобто з цього боку український лідер нічого не порушив та нічого західним партнерам не повинен. Однак на тлі корупційних скандалів, повʼязаних з народними депутатами, в тому числі серед провладних "слуг народу", Захід закликає Україну провести вибори, зокрема, парламентські, дедалі активніше.
Будуть в наступному році вибори чи ні - ніхто достеменно не знає. Однак в бюджеті на 2024 рік видатки на вибори не заплановані. Тож питання проведення електроральних перегонів під час війни є виключно політичним моментом, який залежить від волі Офісу президента та наших західних партнерів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.