Державний департамент США призупинив надання Україні допомоги на цивільні потреби
Державний департамент США отримав вказівку від нової адміністрації призупинити надання іноземної допомоги на термін у 90 днів. В тому числі під призупинку допомоги потрапили програми, пов'язані з Україною. Виключення в США зробили тільки для Ізраїля та Єгипту.
Про це повідомляє видання Politico. Стверджується, що наказ стосується й надання Україні військової допомоги від США. Інформаційне агентство Reuters пише, що співробітники USAID також отримали наказ заморозити усі програми надання допомоги Україні.
"Представник USAID, який побажав залишитися анонімним, сказав, що співробітникам, відповідальним за проєкти в Україні, наказано припинити всі роботи. Серед проєктів, які були заморожені, є підтримка шкіл і медична допомога, як-от невідкладна допомога матерям і вакцинація дітей, сказав чиновник", – пише видання.
Усі програми іноземної допомоги, в тому числі ключовим союзникам США, заморожуються невідкладно. Приймати рішення щодо відновлення або остаточного припинення допомоги буде новий державний секретар США Марко Рубіо після вивчення усіх деталей. Загалом без допомоги залишаються низка країн, включаючи Україну, Грузію, Естонію, Латвію, Литву, Тайвань, Індонезію, Філіппіни, Таїланд, В’єтнам, Джибуті, Колумбію, Панаму, Еквадор та Йорданію.
В Держдепартаменті указ Трампа та розпорядження щодо призупинки допомоги називають незаконним. Співрозмовники сказали агентству, що призупинка допомоги завдасть величезної шкоди США.
"Заморожування цих міжнародних інвестицій призведе до того, що наші міжнародні партнери будуть шукати інших партнерів з фінансування — ймовірних конкурентів і супротивників США — щоб заповнити цю діру та витіснити вплив Сполучених Штатів, чим довше триватиме ця незаконна конфіскація", – сказало виданню одне з джерел в установі.
Втім, промінчик надії все ж є. Кореспондент "Радіо Свобода" Остап Яриш пише, що указ не стосується надання Україні військової допомоги.
"В Пентагоні мені кажуть протилежне - що цей указ військової підтримки не стосується. Не знаю, що саме має на увазі POLITICO. Підозрюю, може йтись про програму FMF, але закладені кошти на підтримку України давно витратили", – припустив він.
Зазначимо, що 21 січня Сенат більшістю голосів схвалив кандидатуру Марка Рубіо на посаду Держсекретаря США – це була перша номінація Трампа, яку затвердили сенатори. У своєму виступі він заявив, що для завершення конфлікту РФ та Україна мають зробити певні поступки. Він також зазначив, що Україні, ймовірно, доведеться відмовитися від мети повернути всю територію, захоплену Росією за останнє десятиліття.
Навряд чи позиція Марка Рубіо про поступки територіями чи подібні "компроміси" знайде підтримку серед українців, які щодня платять високу ціну за свою свободу. Нагадаємо, що президент США Дональд Трамп, який планував продовжити постачання зброї Україні після своєї інавгурації, призупинив всю допомогу іноземним державам. І Україна теж опинилася у цьому списку. Відтепер будь-яку допомогу від США надаватимуть лише тоді, коли вона буде узгоджуватися із зовнішньою політикою американського президента.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.