Радник глави ОП зазначив, що треба дочекатися додаткових роз'яснень, коли запрацює закон про мобілізацію
Після рішення МЗС призупинити консульські послуги для військовозобов'язаних чоловіків за кордоном Україна перестала видавати документи дистанційно. Це послуга, яку держава має право призупинити. Будь-який чоловік віком від 18 до 60 років, який втік від війни, має перед країною конституційні обов'язки.
Про це заявив радник глави Офісу Президента України Михайло Подоляк в інтерв'ю 24 Каналу. Він різко висловився з приводу того, що не існує жодного "Варшавського майдану", а просто є люди, які будь-якими шляхами, законно чи незаконно, втекли з воюючої країни, а тепер намагаються протестними акціями "відстоювати свої права", забувши про свої обов'язки.
За його словами, будь-який громадянин України, навіть якщо він незаконно втік на початку війни, має певні обов'язки.
"Держава наполягає на тому, щоб, окрім права користуватися її сервісними послугами, громадянин України мав би усвідомити свої обов'язки або прийняти для себе відповідні рішення. Я не розумію ці всі популістські розмови про те, що держава може щось робити чи не може, може чи не може виконувати певні сервісні функції через ДП "Документ" чи консулати. Держава може ухвалити будь-які рішення з огляду на необхідність виживання",- заявив Подоляк.
Він зазначив, що видача дистанційних документів - це послуга, а не обов'язок держави. Тепер "держава зупинила цю послугу, зважаючи на те, що певні громадяни зупинили свої обов'язки перед державою". Подоляк зазначив, що треба дочекатися додаткових роз'яснень, коли запрацює закон про мобілізацію.
"Є абсолютно компетентна позиція міністра, абсолютно компетентна і фахова позиція Міністерства закордонних справ. Треба дочекатися додаткових роз'яснень, коли буде працювати вже закон про мобілізацію, як будуть працювати консульські служби. Є абсолютно чітка позиція держави - дистанційних документів не буде. Будь ласка, приїжджайте, отримайте ці документи на місці", - сказав він.
Також Подоляк упевнений, що всі ці протести за кордоном у паспортних сервісах, інформаційно працюють проти України, і акцентував, що вважає їх прямими образами держави.
З 23 квітня консульства України тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Відтепер отримання внутрішнього та закордонного документу чоловіками призовного віку здійснюється виключно на території України в органі чи підрозділі Державної міграційної служби.Таке рішення в МЗС називають тимчасовим кроком, пов'язаним з ухваленням Верховною радою нового закону про мобілізацію. Обіцяють скасувати обмеження 18 травня - того дня закон якраз набере чинності.
Міністерство закордонних справ України дало роз'яснення, що всі заяви про надання консульських послуг, подані до 23 квітня, буде розглянуто та опрацьовано консульськими установами в повному обсязі. Тимчасово не будуть прийматися лише нові заяви від визначеної в новому законі категорії громадян, оскільки строк розгляду таких заяв може перевищити час, який залишився до набуття ним чинності.
На фоні цього Польща заявила, що готова допомогти Україні повернути додому чоловіків призовного віку у разі, якщо це буде необхідно. Ці люди зможуть стати до лав Збройних сил України. До Польщі приєдналася і Литва, Міністр оборони Литви визнав, що Вільнюсу необхідно подумати, як допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, які виїхали з країни. Водночас він додав, що Литва поки що не розглядає конкретних заходів й стежить за тим, які рішення з цього питання ухвалить Польща.
Нагадаємо, що українці за кордоном мають всі шанси вигравати суди проти держави. Про це заявила позафракційна народна депутатка Оксана Савчук, яка представляє ВО "Свобода". Вона наголосила, що процес щодо заборони консульських послуг для чоловіків був не до кінця продуманий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.