Депутат Кнесету Зеєв Елькін: "Росія звинувачує Україну у фашизмі, а сама підтримує нацистів із ХАМАСу"

Читать на русском

Інформатор поговорив з співголовою парламентського лобі «Дружба Ізраїлю з Україною» про перспективи знищення ХАМАС, можливе втручання у військовий конфлікт Хізболла та тісні зв'язки терористів з Іраном та росією

Читать на русском
Зеєв Елькін
В ексклюзивному інтерв'ю Інформатору Зеєв Елькін - про те, кого Ізраїль вважає своїм ворогом, як буде розвиватися війна на Близькому Сході та коли у Тель-Авіві очікувати на Зеленського

Інформатор поговорив з співголовою парламентського лобі «Дружба Ізраїлю з Україною» про перспективи знищення ХАМАС, можливе втручання у військовий конфлікт Хізболла та тісні зв'язки терористів з Іраном та росією

Зеєв Елькін – один із небагатьох ізраїльських політиків, який побував у нашій країні після повномасштабного вторгнення росії. Як депутат Кнесету та співголова парламентського лобі «Дружби Ізраїлю з Україною» зустрічався з Президентом Володимиром Зеленським. Після різанини, яку влаштували терористи ХАМАС на півдні Ізраїлю 7 жовтня кореспондент Інформатора поговорив із Зеєвом Елькіним у будівлі Кнесету в Єрусалимі, щоб дізнатися про причини нападу терористів з ХАМАС на Ізраїль, ролі Ірану та росії в новому вітці. тісної співпраці між Ізраїлем та Україною. 

 

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/1000

 

«Ми не зупинимося доти, доки повністю не звільнимо Газу від ХАМАС»

- Давайте, почнемо розмову з подій 7 жовтня. У «чорну» суботу (так називають цей страшний день в Ізраїлі), терористи ХАМАС із Сектору Газа увірвалися до міст та поселень на півдні Ізраїлю та влаштували справжню різанину нещадно розстрілюючи людей похилого віку, жінок та дітей. Загалом загинуло близько 1400 осіб. Ще 240 ізраїльтян були захоплені як заручники і досі перебувають у полоні. Яку мету ставив ХАМАС, влаштовуючи «криваву бійню»?

- Хазяї ХАМАС перебувають в Ірані. Я думаю, що однією з головних причин атаки терористів є бажання Ірану зірвати тристоронній американо-ізраїльсько-саудівський договір про співпрацю, що планувався. Цей документ мав супроводжуватися встановленням дипломатичних відносин між Ізраїлем та Саудівською Аравією, а також договором про військову підтримку між Вашингтоном та Ер-Ріядом. Крім того, він показав би всьому світу, що співпраця між мусульманськими країнами та Західним світом можлива. Але Іран належить до тієї частини представників ісламського суспільства, яка бачить у Західній цивілізації смертельно ворога і діє, виходячи з цього. Задля того, щоб не допустити зближення двох світів, вони готові на все.

- Розквартована в Лівані, ще одна терористична організація Хізболла також є дітищем Ірану. Починаючи з 7 жовтня вона вже неодноразово обстрілювала ізраїльські міста та поселення на кордоні з Ліваном. Яка ймовірність глобального втручання Хізболла у конфлікт?

- Я не схильний говорити, що Хізболла завдає точкових ударів по Ізраїлю. Вона робить все можливе, щоб відвернути увагу та сили ізраїльської армії від Гази, в якій засів ХАМАС. Наприклад, нещодавно обстріляла околиці столиці Півночі – Хайфи, а це вже третина території країни. Але при зіткненнях з нашими військовими Хізболла зазнає значно більших втрат, ніж ізраїльська сторона. Тому, на мою думку, зараз керівництво Хізболла перебуває в роздумах. З одного боку, вони дуже хочуть допомогти ХАМАС (до речі, багато бойовиків ХАМАС, зокрема й брали участь у звірячій різанині 7-го жовтня, проходили тренування у бойовиків Хізболла в Лівані). З іншого боку, побоюються нашої повноцінної реакції у відповідь. Бо розуміють – у цьому випадку в Лівані будуть дуже великі руйнування і відповідальність за це буде покладена на Хізболла. Тому поки вони намагаються атакувати Ізраїль у певних межах – не скочуючись у повномасштабну війну. А яке, зрештою, рішення вони ухвалять – невідомо. Звичайно, якщо буде прямий наказ від Ірану, їм доведеться його виконати. Але, ми не знаємо, чи готовий останній пожертвувати заради ХАМАС – Хізболла. У Тегерані розуміють, якщо ця «рушниця» вистрілить зараз – ця рушниця зламається.

- А ізраїльська армія витримає війну на два фронти? Хізболла обстрілює Ізраїль із Півночі, ХАМАС із півдня…

- Ми готові до всього. Зараз ми провели необхідні військові дії, які дозволяють нам завдавати болючих ударів по Хізболла у відповідь на їхні спроби атакувати нас. Впевнений, що ми впораємося і в тому випадку, якщо терористи розв'яжуть повномасштабну війну.

Солдат позує для фотографів на кордоні із Газою. Фото: gettyimages.com
Солдат позує для фотографів на кордоні із Газою. Фото: gettyimages.com

 

- Скільки ще часу може тривати операція ізраїльської армії у Газі?

- Це невідомо. Тому, що ця операція має дуже чітке завдання - ХАМАС не повинен більше контролювати Газу. Ми більше не зазнаємо існування цього терористичного угруповання на території своєї держави. Думаю, не одна країна з цим не погодилася б. Але з огляду на те, що ХАМАС засів усередині Гази (це дуже щільно забудований міський простір), викурити їх буде звідти не просто. США з усією їхньою потужністю витратили від 7 до 8 місяців на вирішення подібного завдання в іракському місті Мосул. А це місто не було так щільно забудоване, як Газа. Тож, напевно, я можу сказати лише одне: ми не зупинимося доти, доки повністю не звільнимо Газу від ХАМАС.

«Загравання з іранськими релігійними фанатиками та радикалізація ісламського населення в росії закінчиться вибухом»

- Як ви вважаєте, чи існує зв'язок між нападом терористів ХАМАС та агресією росії проти України? Зараз багато говорять про те, що країни так званої «осі зла» - росія, Іран та Китай утворили коаліцію, сподіваючись змінити світоустрій…

- Я б остерігався говорити про осі зла з трьох держав. Тому що Китай – це наддержава, яка в економічному плані є конкурентом США. Вона грає виключно у свої ігри, які не підкоряються інтересам росії чи Ірану. До речі, не виключено, що російсько-китайське співробітництво ще може «вийти боком» росії, створивши деяку залежність останньої від Китаю. Але це ми побачимо згодом. А зараз я можу сказати, що не бачу прямого причинно-наслідкового зв'язку між російсько-українською війною та різаниною, яку влаштував ХАМАС. Але війна в Україні могла вплинути на рішення, які приймали та приймають політичні гравці Близького Сходу. А міжнародні процеси, які зараз відбуваються у зв'язку із ситуацією в Ізраїлі, ймовірно, вплинуть на подальший розвиток російсько-українського конфлікту.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/999» data-width=

- Але, російсько-іранське співробітництво останніми роками значно посилилося...

- Так, це безперечно. Іран – це держава, якою керують релігійні фанатики. Своїм стратегічним завданням вони вважають боротьбу із Західною цивілізацією, а тактичною – знищення держави Ізраїль. США вони зазвичай називають великим сатаною, а Ізраїль – малим. Крім того, Іран прагне підкорити своєму впливу всю територію Близького Сходу в концепції півмісяця Шиїта. Простіше кажучи, Ліван, Сирію, Ірак, Ємен. Є в Ірану намір і до Азербайджану, і до багатьох інших географічних точок. Не кажучи вже про країни Перської затоки. У своєму прагненні стати наддержавою Іран активно підтримує терористичні утворення, що обслуговують його інтереси. Зокрема:

  • шиїтську міліцію, яка сьогодні активно дестабілізує ситуацію в Іраку;
  • шиїтські добровольчі дивізії з усього Близького Сходу, які буквально розривають Сирію;
  • Хізболла в Лівані, яка є однією з найбільших ракетних армій у світі і має у своєму розпорядженні близько 150 тисяч ракет;
  • ХАМАС у Секторі Гази та хуситів у Ємені.

Крім того, Іран дуже зблизився з росією на тлі її лобового зіткнення із США та Західним світом після нападу на Україну. Зазначу, що Іран та росія співпрацювали і раніше. Наприклад, у Сирії. Але тоді вони ставилися один до одного з великою взаємною підозрою. А зараз Іран став стратегічним союзником Росії у війні проти України. Іран постачає росії зброю, а росія надає Ірану допомогу в галузі військово-технічних розробок.

- Ця дружба з релігійними фанатиками, мабуть ще відгукнеться москві...

- Звичайно! Гоніння на євреїв у Махачкалі — прямий доказ того, що на території Росії вже спостерігається радикалізація ісламського населення.

До цього призвели загравання з іранськими радикалами та активна антиізраїльська пропаганда. У перспективі це може закінчитись вибухом на території самої росії. Але кремль ігнорує цю небезпеку. З одного боку, через російсько-іранське геополітичне співробітництво. З іншого, через російсько-американське протистояння. Адже США однозначно прийняли бік Ізраїлю та посилили свою військову присутність на Близькому Сході, щоб дати зрозуміти Ірану – йому не варто втручатися у наші справи.

- До речі, нещодавно делегація ХАМАС побувала з візитом у кремлі.

- Сьогодні росія єдина не ісламська країна, яка відкрито приймає у себе терористів. І це після звірств ХАМАС в Ізраїлі, спалених дітей та жінок із відрубаними головами. Навіть, ІДІЛ не робив таких звірств! І незважаючи на все це, лідери ХАМАС були з шаною прийняті в москві на найвищому рівні. За словами самих хамасівців, тепер їхні російські партнери вивчатимуть їхній досвід у військових академіях росії!

Родина загиблого на ім'я Элі Гнассіа, який мешкав поблизу кордону із сектором Газа. Фото: gettyimages.com
Родина загиблого на ім'я Элі Гнассіа, який мешкав поблизу кордону із сектором Газа. Фото: gettyimages.com

 

- В Ізраїлі багато хто проводить паралелі між Голокостом і жахливою акцією ХАМАС 7 жовтня…

- А як інакше?! Жахлива акція хамасівців є прямим продовженням дій нацистів гітлерівської Німеччини під час Другої світової війни. Звинувачуючи Україну у фашизмі, росія підтримує нацистів із ХАМАСу. Це видно з риторики російського керівництва та політики, яку здійснюють на замовлення російські ЗМІ. Про це свідчить і закрита інформація, яка просочується у пресу. Наприклад, про те, що росія запропонувала ХАМАС прямі постачання зброї в обмін на заручників із російським громадянством.

"Я давно знаю Володимира Зеленського, він дуже змінився"

- З огляду на ситуацію, яка сьогодні склалася у світі і трагедію в Ізраїлі, чи можна розраховувати на те, що тепер між Україною та Ізраїлем буде більш щільна співпраця? Чи зміниться якось взаємини двох країн? Можливо, якісь домовленості між Ізраїлем та Україною вже є?

- Відносини між Україною та Ізраїлем завжди були добрими. Як на державному, там і на особистому рівні між політиками. Ізраїль посідає чітку позицію щодо російсько-української війни: ми підтримуємо територіальний суверенітет України та засуджуємо російську агресію щодо України. Цього року ізраїльська делегація (і, я в її складі) вперше мала бути присутньою на засіданні парламентської конференції Кримської платформи в Празі. Але, на жаль, у нас почалася війна, і ми не змогли поїхати. Тому відправили спеціальне звернення до керівництва українського та чеського парламенту та попросили вважати нас присутніми на заході.

Звичайно, я не заперечуватиму, що у наших колег з України були певні очікування, які Ізраїль не завжди міг виправдати з цілком об'єктивних причин. Наприклад, коли вони просили нас передати Україні системи протиракетної оборони, ми намагалися їм пояснити, що є країною, в якій будь-якої секунди може розпочатися повномасштабна війна. На жаль, так і сталося. Сьогодні системи протиракетної оборони Ізраїлю постачають ззовні – зокрема наші американські союзники.

- Виходить, Ізраїль не міг більше зробити для України?

- Ні, я не це мав на увазі. На мою думку, Ізраїль міг і мав зробити для України більше. Я постійно критикую ізраїльський уряд за недостатньо активну позицію як у галузі декларацій на підтримку України, так і у сфері реальних кроків. Попереджаю, що так званою стриманою політикою щодо російсько-української війни Ізраїлю не вдасться задобрити росію. Доказом цього є абсолютно обурлива реакція росії на події 7 жовтня. Думаю, що зараз ізраїльтяни (зокрема й ті, що сидять у кабінетах, де приймаються рішення) – розуміють, що помилялися в цьому питанні. У нас в країні, всі вражені розпалом антиізраїльської істерії в росії. І не виключено, що це може вплинути на ситуацію в галузі підтримки України. Я на це сподіваюся.

Люди на центральній площі Тель-Авіва спостерігають за виступом Зеленського у Кнессеті 20 березня 2022. Фото: gettyimages.com
Люди на центральній площі Тель-Авіва спостерігають за виступом Зеленського у Кнесеті 20 березня 2022. Фото: gettyimages.com

 

- Простіше кажучи, ви не впевнені...

- Я думаю, що зараз важливо, щоб Україна теж активно підтримувала Ізраїль. Це важливо не лише для зміцнення українсько-ізраїльської співпраці. Ізраїль має величезну підтримку в США. Причому не лише в колах демократів, а й серед республіканців. А останні, як відомо, так і не зайняли певної позиції щодо вторгнення росії в Україну. Тому мені здається, що активна підтримка Ізраїлю допоможе Україні просувати свої інтереси.

- Ходять чутки, що Президент України Володимир Зеленський планує візит до Ізраїлю

- В останній місяць практично всі серйозні світові лідери вже відвідали Ізраїль. Я сподіваюся, що приїде й Володимир Зеленський. Мені здається, що його візит буде знаковим для майбутніх відносин між нашими країнами. Крім того, як я вже сказав раніше, це важливо для формування позитивної американської громадської думки щодо України.

- Я чула, що ви давно знайомі із Зеленським…

- Так, я знаю його давно. Ми спілкувалися з моменту його обрання ще до інавгурації – коли я приїжджав в Україну і коли він бував в Ізраїлі. Я його дуже шаную, він пережив непростий період. Бути лідером країни у такий момент – неймовірно складно. Він досяг величезних успіхів на міжнародній арені, досягнувши підтримки України, про яку і не думали спочатку на Заході. Багато в чому це його особиста заслуга - вплив на уряди цих країн через громадську думку. Тим самим він забезпечив більшу підтримку України. Безумовно, мені було важливо та цікаво поспілкуватися з ним, коли я був у Києві востаннє. Дізнатися, якою вона бачить ситуацію в Україні. Звісно, ​​він дуже змінився під час війни. Думаю, це сталося б із будь-якою людиною, на плечах якої опинилася б така відповідальність як війна. Ми будемо раді бачити його в Ізраїлі.

- Коли ви були у Києві, яке враження справила на вас столиця України?

- Попри всі прогнози Україна показала, що спроможна боротися за свою незалежність із вкрай небезпечним та великоваговим агресором. У ізраїльтян це викликає величезну повагу. Ізраїль, як ніхто інший розуміє Україну. Ми маленька країна, яка змогла успішно вистояти у численних війнах із сусідами, які набагато більші за нас. І знаємо, яку ціну доводиться за це платити.

Довідка: Зеєв Елькін

Зеєв Елькін
Зеєв Елькін

 

Народився 1971 року в Україні (м. Харків). В Україні носив ім'я Володимир. 1990 року репатріювався до Ізраїлю, де зробив успішну політичну кар'єру. Обіймав посади:

  • заступника міністра Іноземних справ Ізраїлю
  • міністра Охорони навколишнього середовища
  • міністра Будівництва та житлового будівництва
  • міністра абсорбції та стратегічного планування

Довідка: ХАМАС

Терористичний палестинський ісламістський (суннітський) рух, а також політична партія, яка була заснована у 1987 році. Контролює Сектор Гази.

В організації є військове крило бригади «Із ад-Дін аль-Кассам», але ХАМАС також займається соціальним обслуговуванням населення.

ХАМАС має багато прихильників на території, якою керує ФАТХ (політична партія керуюча Палестинською автономією). Під керівництвом ФАТХ знаходяться території, що розташовані на Західному березі річки Йордан. Історична назва – Іудея та Самарія.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.