Київ може призупинити безвізовий режим та виключити країну з "Рамштайну"
Між Україною та Ізраїлем, схоже, назріває серйозний дипломатичний скандал. Через недружні дії ізраїльского уряду Київ хоче скасувати безвіз між нашими країнами, а також домогтися виключення Ізраїлю з формату "Рамштайн".
Про це повідомляє "НВ" з посиланням на джерело в дипломатичних колах. Причина конфлікту - бездіяльність ізраїльскої держави щодо передачі нам озброєння та жорстока політика по відношенню до наших біженців.
Так, згідно з інформацією, яку "злили" журналістам, РНБО пропонує вдатися до скасування або призупинення безвізу з Ізраїлем. Окрім цього, представників країни нібито бажають "прибрати" з військово-дипломатичної групи "Рамштайн".
Є кілька причин роздратування української сторони. По-перше, Тель-Авів досі не бажає допомогати Україні зброєю в її боротьбі проти російської агресії. Також є деякі підозри, що Ізраїль може таємно "зливати" третім особам інформацію по зустрічах "Рамштайну". Окрім цього, Київ дратує недружнє ставлення ізраїльської держави до українських біженців та припинення дії в цій країні програми медичного страхування для наших людей.
"Мало того, що ізраїльський уряд відмовляється продавати Україні засоби захисту від убивств наших громадян росіянами, тепер Ізраїль також припиняє надання медичної допомоги біженцям, які втекли до Ізраїлю", - заявив нещодавно український посол в Тель-Авіві Євген Корнійчук.
Зазначимо, що жодне українське профільне відомство офіційно не підтвердило журналістам дану інформацію. В РНБО та МЗС залишили запит преси без уваги.
Офіційний Тель-Авів з самого початку російського вторгення зайняв досить неоднозначну позицію. З одного боку, уряд держави засудив агресію проти України та неодноразово закликав її припинити. Також Ізраїль відправляв нам гуманітарну допомогу та приймав - хоча й не дуже охоче - наших біженців (переважно тих, у кого були єврейські корні або родичі в країні).
З іншого боку, Ізраїль відмовляється поставляти Україні будь-яку зброю, снаряди, засоби ППО, тощо. При цьому офіційний Київ не раз заявляв, що може навіть купити все це, а не просто прийняти в дар - але марно. Також Тель-Авів поступово зменшував підтримку українських біженців та ще більш неохоче впускав до себе нових. Нарешті, Ізраїль не став вводити санкції проти агресора, заявивши, що не може цього зробити через особливості національного законодавства. Окрім цього, держава зберігає досить близькі контакти з рф.
Така позиція Ізраїлю постійно викликає непорозуміння між нашими країнами. Цього літа криза у відносинах вступила в гостру фазу. Тож не дивлячись на відсутність офіційного підтвердження інформації, яку оприлюднили журналісти "НВ", виключати такий розвиток подій все ж не варто.
Неоднозначна поведінка країни, яка сама неодноразово страждала через агресію войовничих сусідів, викликає в українців нерозуміння та негативні емоції. Багато хто починає обвинувачувати Ізраїль у нібито "проросійськості" - це зробило навіть наше посольство. Втім, така оцінка є хибною.
Справа в тому, що ізраїльська держава є дуже орієнтованою на власні інтереси. Вона ніколи не робитиме те, що їй завадить або зашкодить. І якщо економічне партнерство та військово-політична комунікація з москвою (перш за все по ситуації на Близькому Сході) вигідно Ізраїлю - останній не рубитиме ці контакти та зв'язки.
Також не слід забувати, що близько 20% населення Ізраїлю - російськомовні вихідці з колишьного СРСР (переважно з росії). Часто це представники старшого покоління (50-60+), які мають досить консервативні та проросійські погляди. Оскільки Ізраїль вважається демократичною країною, то позиція цієї соціальної групи також враховується при формуванні державної політики.
Нарешті, між Україною та Ізраїлем і раніше неодноразово ставалися конфлікти. Найчастіше причиною цьому була героїзація ОУН-УПА, особистостей на кшталт Степана Бандери, тощо. Це нерідко викликало різку реакцію офіційного Тель-Авіва та призводило до погіршення відносин.
Раніше ми писали, що за думкою Єрмака, Ізраїль має зайняти "українську позицію" в війні з рф. Ми також повідомляли про різкі заяви українського посольства щодо ізраїльскої державної політики.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.