В цей день дякуємо та вшановуємо пам'ять
У п'ятницю, 14 жовтня — День захисників та захисниць України. Його відзначають одночасно з Днем українського козацтва та святом Покрови Пресвятої Богородиці. Офіційно свято запроваджене у 2014 році на початку збройної агресії росії проти України.
Інформатор зібрав все про День захисників та захисниць України в одному матеріалі.
Після початку російсько-української війни у 2014 році постала потреба заснувати день для вшанування всіх, хто став на захист України. Одночасно з цим в Україні тривав процес декомунізації та відмови від усього радянського. Тому у 2014 році на заміну 23 лютого — Дня захисника вітчизни, президент запровадив День захисника України.
Дату обрали невипадково - 14 жовтня також святкують Покрову Пресвятої Богородиці та День українського козацтва, тож у цей день українське військо вшановували історично. Також 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.
З 2015 року 14 жовтня день офіційно зробили державним святом та вихідним.
14 липня 2021 року парламент змінив колишню назву свята на День захисників і захисниць України. Колишня назва не в повному обсязі передавало його суть і зміст. Адже поруч із чоловіками-захисниками країни, її захищають також і жінки. Використання коректних назв дозволяє адекватно відобразити роль обох статей — і жінок, і чоловіків у боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України.
В сучасній Україні в цей день вітають тих, хто причетний до захисту країни. В першу чергу це військові — і чоловіки, і жінки. Окрім того, доречно вітати всіх, хто причетний до оборони України в той чи інший спосіб:
Точно не потрібно вітати з Днем захисників та захисниць всіх чоловіків, а тим паче хлопчиків — наявність тих чи інших статевих ознак не робить з людини захисника та "майбутнього захисника". Не варто розсилати всім навколо мільйон листівок у вайбері, влаштовувати спектакль з роздачею в школі чи в колективі на роботі шкарпеток, дезодорантів і шоколадних пістолетів. Натомість краще подякувати захисникам та захисницям за їхній вклад, вшанувати загиблих, а у навчальних закладах — влаштувати просвітницько-патріотичні заходи.
В Україні цього року масштабних заходів до свята не заплановано — за зрозумілих причин. Святкувати будемо вже після нашої Перемоги.
Натомість в рамках Всесвітньої компанії #DefendingUkraine мітинги на честь Дня захисників та захисниць пройдуть у 50 містах різних країн світу. Під час мітингів учасники будуть ставати у символічне "Коло оборони" навколо пам’ятників, будівель чи впізнаваних споруд у своїх містах, ніби захищаючи те, що всередині (символ свободи, демократії чи свободи).
За бажанням можна також буде залишити побажання для захисників України на прапорах, які потім передадуть безпосередньо українським воїнам.