Кожен крок лідера Піднебесної у Сан-Франциско оточений увагою ЗМІ та громадськості, а масштаби заходів безпеки вражають
Китайський лідер Сі Цзіньпін прибув на територію Сполучених Штатів, у Сан-Франциско, уперше за останні шість років. Його візит у центрі уваги світових ЗМІ, місто кипить через чисельні прокитайські та антикитайські демонстрації. У зв’язку із цим вжито безпрецендентних заходів безпеки — китайці винайняли для перебування своєї делегації сорокаповерховий готель. Місце проведення перемовин із президентом США Джо Байденом не розголошують, але витоки інформації говорять на користь одного із заміських маєтків. Крім зустрічі з американським лідером, Сі Цзіньпін також має стати почесним гостем на вечері, а щоби потрапити туди потрібно викласти 40 тисяч доларів.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін прибув до Сан-Франциско на Західному узбережжі Сполучених Штатів у вівторок, 14 листопада. Він має взяти участь у саміті країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), а найважливіше — провести перемовини віч-на-віч із президентом США Джо Байденом. Зустріч лідерів країн запланована на ранок середи за місцевим часом, в Україні буде пізній вечір. Як заявив американський президент журналістам перед відправленням до Сан-Франциско, сторони мають невеликі очікування, але зустріч необхідна.
«Ми не намагаємося від’єднатися від Китаю. Ми намагаємося змінити стосунки на краще», — сказав Байден.
Літак Air China прилетів до міжнародного аеропорту Сан-Франциско о 15 годині. Біля трапу китайського лідера зустріли офіційні особи США, зокрема міністр фінансів Джанет Єллен і губернатор Каліфорнії Гевіном Ньюсомом. У свиту Сі увійшли його керівник апарату Цай Ці та міністр закордонних справ Ван І, повідомляє офіційне агентство новин Сіньхуа. Після привітання Сі Цзіньпін сів у китайський лімузин Hongqi, що означає «Червоний прапор», і виїхав з аеропорту.
На тлі прохолодних відносин між країни, представники китайського консульства потурбувалися про коридор пошани біля аеропорту. Автобусами приїхали китайські мігранти та студенти з усієї Каліфорнії, пише Bloomberg. Вони розташувалися також уздовж маршруту кортежу Сі Цзіньпіна та поблизу розкішного готелю St. Regis, де зупинилася китайська делегація. Люди тримали прапори США та Китаю, плакати з привітаннями та співали патріотичні пісні.
«Мобілізація місцевих етнічних китайських громад і місцевих громадян КНР, щоб вітати вищого лідера, є звичайною практикою. Це допомагає створювати образ сили», — пояснює Чонг Джа Ян, з Національного університету в Сінгапурі.
Проте це не означає, що серед присутніх не було тих, хто дійсно висловлював свою позицію. Багато голосів лунало за зниження напруги між державами та покращення взаємовідносин.
«Я сподіваюся, що все може покращитися. Це дуже позитивний знак, що він тут і намагається мати більш гармонійні та процвітаючі відносини для обох сторін», — сказала одна з мітингувальниць тайванській South China Morning Post.
Але були також мітингувальники налаштовані проти Сі Цзіньпіна. Вони принесли плакати, на яких викривали злочини Пекіну. Над центром Сан-Франциско, навіть, літав невеликий літак, буксируючи за собою банер із написом «Закінчуйте з КПК, свободу Китаю, свободу Гонконгу, свободу Тибету, свободу уйгурам». Представники уйгурського народу принесли етнічну символіку та закликали «припинити геноцид» їхнього народу, проти якого компартія проводить політику асиміляції. Біля готелю дійшло до сутичок між двома групами мітингувальників, але поліція швидко відновила спокій.
«Ми хочемо показати американській аудиторії, що Комуністична партія звична до порушення прав людини. І ми хочемо показати аудиторії в Китаї, що багато людей насправді виступають проти Комуністичної партії», — сказав один з організаторів протесту.
Вашингтон прагне, аби зустріч із Сі Цзіньпіном пройшла гладко. До того ж на саміт з’їхалися більшість лідерів 21 країни регіону, на частку яких разом припадає близько 60 % світової економіки. Тому безпеці приділяють велику увагу.
Побудували металеві огорожі, які відокремлюють тротуар і вулицю біля Moscone Center, де має відбутися саміт АТЕС. Це має гарантувати, що натовп не ринеться до Сі Цзіньпіна, коли його кортеж прибуде за місцем призначення. Прокитайські та антикитайські демонстранти збираються заздалегідь, перших помітно більше. У вівторок мітингувальників було відносно мало, але на середу очікують, як мінімум, тисячу людей.
Задля уникнення зіткнень із протестувальниками на вулиці вивели підсилені патрулі поліції. Діють також каліфорнійський дорожній патруль, секретна служба Білого дому та найняті охоронці. Загалом 14 листопада на Moscone Center їх було більше, ніж пішоходів.
Тайванським репортерам заборонили знімати готель St. Regis, де буде проживати Сі Цзіньпін, повідомляє Fcus Taiwan. Китайськомовний чоловік підійшов до них і наказав не знімати частину під’їзної дороги, яку накривав тимчасово споруджений навіс із білої тканини. Журналісти повідомляють, що до споруди заїжджають транспортні засоби із закритими номерними знаками. Виявилося, що з метою гарантування безпеки, Китай забронював усю сорокаповерхову вежу п’ятизіркового готелю в історичному центрі міста. А слід зазначити, що кожен із 260 номерів St. Regis має особистого дворецького, який стежить за дотриманням якості обслуговування.
Місце та час зустрічі не розголошують через міркування безпеки, але Associated Press з посиланням на власні джерела повідомляє, що Сі Цзіньпін та Байден зустрінуться в заміському маєтку Filoli Estate, приблизно за 40 кілометрів від Сан-Франциско.
Для Сі Цзіньпіна це буде третя закордонна поїздка у 2023 році, але вона також стане найскладнішою. Раніше він відвідував путіна в росії та саміт БРІКС у Південній Африці — там він виступав у якості мало не сеньйора. У США Сі доведеться говорити на багато складних питань, при чому, цього разу не з позиції сили.
Кажуть, що китайські дипломати хотіли, аби Сі зустрівся із західними інвесторами раніше, ніж відбулася б зустріч із Байденом. Йдеться про вечерю на честь Сі Цзіньпіна, організаторами якої є Американо-китайська бізнес-рада та Національний комітет з американо-китайських відносин. Список присутніх не розголошують, але це будуть впливові люди, керівники потужних компаній США. За можливість посидіти за одним столом із Сі потрібно заплатити 40 000 доларів. І багато хто в Америці вважає це продажністю.
«Зараз Сі Цзіньпін дивиться на Америку й не бачить нічого, крім натовпу найманців», — каже конгресмен-республіканець Майк Галлахе.
ВВС пише, що, ймовірно, економічні питання для китайського лідера є пріоритетними через значні проблеми КНР. Після пандемії китайська економіка стала млявою, ринок нерухомості, колись ключова галузь зростання ВВП, перебуває в кризі кредитування і це створює «боргову бомбу», росте безробіття серед молодого населення, а рівень споживання постійно падає. За таких умов життєво важливо мати зовнішні ринки збуту та інвесторів. В умовах санкційної боротьби та напружених стосунків зі США, які потенційно можуть навіть перерости в зіткнення, Сі Цзіньпіну потрібно заспокоїти бізнес.
«Президент Сі є ще одним прикладом того, як відновлення американського лідерства у світі закріплюється. У них є реальні проблеми», — сказав Байден, який, як і Сі, прибув до Сан-Франциско вівторок.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.