Дельфіни Чорного моря опинилися на межі вимирання: у чому причина та як їх рятують

Читать на русском

Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 441 (екоцид)

Читать на русском
Дельфіни Чорного моря опинилися на межі вимирання: у чому причина та як їх рятують

Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 441 (екоцид)

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну через воєнні дії загинуло приблизно 50 тисяч дельфінів. Це пов’язано з вибухами снарядів у морі та роботою ехолокаторів на підводних та надводних човнах. Через це популяція дельфінів опинилася на межі вимирання. Для того, аби вберегти їх пропонують після війни створити заповідну зону від Тузлівських лиманів до острова Зміїний.

До повномасштабного вторгнення на 44 км Тузлівських лиманів науковці знаходили трьох померлих дельфінів за рік. Зараз з початку воєнних дій до кінця липня знайшли 44 дельфіни всього на ділянці в 6 км. Про це 21 жовтня у Media Center Ukraine – Odesa розповів начальник науково-дослідного відділу Національного природоохоронного парку «Тузлівські лимани», доктор біологічних наук Іван Русєв.

«Зараз всі тварини, яких ми знаходили були без слідів сіток і без відрізаних плавців. Були якби нормальні, але вони були мертвими, - сказав Іван Русєв. – Ніколи не було такого потужного бомбардування і такого потужного впливу сонарів або гідролокаторів. Всі ці надводні і підводні човни створювали дуже потужні звукові сигнали, які вражали дельфінів. Кити і дельфіни користуються єдиним потужним пристроєм ехолокації».

За його словами, майже 60% енергії дельфіни віддають на віддачу і на прийняття сигналу ехолокації.

«Коли працює високочастотний пристрій, то він повністю знищує внутрішнє вухо дельфінів, китоподібних. І дельфін втрачає можливість орієнтуватися в просторі. Він стає ніби сліпим. І може потрапити на міни», - заявив начальник науково-дослідного відділу Національного природоохоронного парку «Тузлівські лимани».

Дельфінів, яких потрапили на міни, знаходили в Румунії та Болгарії.

«Якщо міна вибухає, то всі дельфіни, які були поруч вони гинули та йшли на дно. Або їх на пляж десь викинуло...Коли дельфін втрачає можливість ехолокації, він не може спіймати жодної рибини. Коли не має їжі, дельфіни дуже швидко втрачають вагу. Вони становляться слабкими і втрачають імунну систему. Імунна система, впавши, не захищає дельфінів від внутрішніх паразитів, вірусів і бактерій», - пояснив Іван Русєв.

Те, що китоподібні гинуть саме від військових кораблів доведена історією з натівськими навчаннями в різних частинах світу. Тоді фіксували загибель ссавців, а зв’язок з військовими навчаннями вдалось встановити під час судового процесу.

Що вдалося зробити

Як розповів Іван Русєв, науковці зверталися до міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, щоб вони звернули увагу на те, що дельфіни масово гинуть. «Не було реакції. Ми два місяці спілкувалися різними листами, але не було підтримки. Потім ми донесли інформацію до екологічної прокуратури, що на це явище потрібно звернути увагу», - заявив науковець.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 441 (екоцид). Тільки нещодавно матеріали для досліджень в рамках цього провадження була надані експертам у Німеччині та Італії.

«Ми дізналися від колег з Румунії, що вони зібрали дельфінів, вони їх досліджували. І більше 50% дельфінів – це були дельфіни з ураженими кістками внутрішнього вуха. Це підтверджувало гіпотезу про вплив сонарів», - сказав Іван Русєв.

Що треба зробити

В минулому сторіччі, по різним оцінкам, дельфінів трьох видів було біля двох мільйонів. Два роки тому ссавців було вже 253 тисячі.

«Коли ми кажемо про вплив рибалок і браконьєрів – це кожного року гине майже 20 тисяч (дельфінів – ред.). Зараз через військові дії майже 50 тисяч загинуло. Якщо буде так продовжуватися, то це буде проблемою для цих видів. Ми запропонували створити після війни указом президента спеціальний морський резерват на площі три тисячі квадратних кілометрів. Від парку «Тузлівські лимани» до Зміїного (острова - редю). Щоб ця акваторія була захищена і там не було такого браконьєрства, як було до війни. Якщо ми це зробимо, то у дельфінів є шанс», - заявив начальник науково-дослідного відділу Національного природоохоронного парку «Тузлівські лимани. Якщо не буде цього, дельфіни поступово зникнуть», - заявив доктор біологічних наук Іван Русєв. Без них, за словами науковця, порушиться «здоров’я» Чорного моря. 

Інформатор писав, що в Одеській області на тлі війни висохли заповідні озера.

Олена Скобцева

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.