Світова арена 11 вересня охопила низку визначних подій, які впливають на політичні й безпекові питання, а дебати головних гравців президентської гонки у США демонструють складність глобальних викликів та взаємопов’язаність економічних і військових стратегій
11 вересня стало днем, коли світові новини сфокусувалися на ключових подіях, які матимуть вплив як на глобальну політику, так і на питання світової безпеки. Війна в Україні продовжує об'єднувати навколо питання допомоги нашій країні партнерів, представники яких сьогодні брали участь у саміті Кримської платформи. Водночас події напередодні виборів в США також вимагають дедалі більшої уваги на міжнародній арені.
Основні події дня включають дебати Трампа і Гарріс, підсумки Кримської платформи та візит Блінкена до Києва. Зосередимося на цих трьох новинах детальніше.
У США відбулися перші дебати між Дональдом Трампом та Камалою Гарріс, які можуть вплинути на вибір американців на виборах 2024 року. Гарріс отримала перевагу, згідно з опитуванням CNN - 63% вважають її переможцем, тоді як Трампа підтримало 37%. Серед головних заяв претендентів на президентське крісло були обговорення війни в Україні, конфлікту в Ізраїлі та економіки США.
Гарріс звинуватила Трампа в симпатіях до світових диктаторів (зокрема, до Путіна), а Трамп наголошував на необхідності завершення війни в Україні шляхом переговорів із Путіним і Зеленським. До речі, як повідомляє CNN, Трамп під час дебатів збрехав не менше 33 разів, коли Гарріс – 1 раз.
Після дебатів Трампа та Гарріс журнал Time вийшов з новою обкладинкою, яка має назву "У біді". Журнал Time зобразив Трампа на гольф-карі, який збився з курсу. Як зазначають журналісти видання, ще ніхто не розправлявся з Трампом так холоднокровно, як Гарріс.
"За 9 років жоден опонент - ні демократ, ні республіканець - не справлявся з 800-фунтовою горилою американської політики так холоднокровно як Гарріс", - пишуть журналісти.
До речі, після 90-хвилинних дебатів акції компанії Трамп Trump Media & Technology Group впали на 18,4%.
У Києві відбувся четвертий саміт Кримської платформи, де понад 60 учасників, включаючи міжнародних лідерів і представників, підтвердили підтримку України у поверненні Криму та боротьбі з російською агресією. Президент Зеленський підкреслив роль платформи у зміцненні міжнародної солідарності та збереженні уваги до окупації Криму. Він також висловив подяку країнам-партнерам за підтримку. Ось основні заяви світових лідерів за результатами Кримської платформи (ці слова вони сказали як під час відеозвернення, так і особисто під час візиту в Київ 11 вересня - ред.)
Латвія оголосила про новий пакет військової допомоги для України, куди увійдуть бронетранспортери. Нові пакети допомоги також оголосили Британія та Хорватія.
Державний секретар США Ентоні Блінкен також прибув до Києва 11 вересня. Він оголосив про новий пакет військової допомоги для України, який буде включати додаткові системи ППО та боєприпаси.
"США виділяють Україні понад 700 мільйонів доларів допомоги у її війні з РФ", - сказав він.
Блінкен заявив, на що будуть спрямовані кошти: 325 мільйонів – на енергетичну підтримку; 290 мільйонів - на фінансування харчових продуктів, води, житла, охорони здоров’я та освітніх програм для потребуючих в Україні та біженців; 102 мільйони - на розмінування територій.
Також він додав, що членство України в НАТО неминуче і країна перебуває на шляху вступу до альянсу. Блінкен підтвердив непохитну підтримку України з боку США, наголосивши на важливості подальшої співпраці для протистояння російській агресії та відновлення територіальної цілісності України.
На жаль, інтрига з наданням дозволу на далекобійні удари по РФ не підтвердилася. Блінкен не сказав нічого щодо дозволу від США на такі удари вглиб Росії під час сьогоднішнього візиту до Києва. Ймовірно, що президент США Джо Байден та британський прем’єр Кір Стармер лише будуть обговорювати це складне питання найближчими днями.
До речі, МЗС України спростувало інформацію, яку помилково поширили у ЗМІ про нібито заплановану зустріч Байдена і Зеленського через 2 дні. Перекладені синхроністом МЗС України слова Блінкена можна зрозуміти, як анонс зустрічі президентів США та України, але він мав інше на увазі:
"Через 2 дні буде зустріч наших керівників у Вашингтоні", - сказав Блінкен.
Як пояснили в МЗС України пізніше, синхроніст мав на увазі якраз зустріч президента США Байдена з британським прем'єром Стармером. Ця зустріч, сподіваємося, і вирішить головне безпекове питання України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.