Європа та США усвідомлюють, що українці б’ються за спільне краще майбутнє, але легко не буде нікому
Ситуація на полі бою в Україні, які західні ЗМІ називають «патовою», провокує «миротворців» у США та ЄС шукати варіантів для заморожування бойових дій. Наразі здійснити це можна лише на умовах кремля, що означає потурання агресору і неминуче повернення війни на континент. Усвідомлення цього спонукає розглядати інші варіанти дій, які дали б можливість Україні зрештою перемогти росію і таким наразі видається підготовка до затяжної війни. Поступово Захід усвідомлює екзистенційну необхідність продовження підтримки Києва і ця точка зору стає мейнстрімною.
Кожного дня з Заходу приходять тривожні новини про падіння рівня підтримки України, в деякі з них важко повірити. Колумніст німецького Bild Юліан Рьопке з посиланням на джерело в уряді, заявив, що очільники двох наших найбільших держав-донорів, президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Олаф Шольц, змовилися та вирішили змусити Київ до невигідних перемовин з москвою. При чому, роблять це, як останні боягузи: не кажуть на пряму, а зменшують поставки озброєнь, щоб українська влада сама дійшла такої думки. Для чого тягнути кота за хвіст і скільки часу має минути, аби Київ зрозумів цей тонкий натяк — джерело не повідомляє. Вашингтон та Берлін заперечили цю інформацію, Зеленський заявляє, що ніякого тиску немає.
Але не один співрозмовник Рьопке склалося таке ж враження: американський журнал Newsweek випустив статтю під промовистим заголовком «Чи справді США хочуть, щоб Україна перемогла росію?» у якій зазначають, що підтримка Вашингтону обмежена і має на меті лише стримувати просування росіян. Видання пише, що Білий дім побоюється успіхів ЗСУ, адже стратегічна поразка кремля в Україні може спровокувати повалення президента володимира путіна та хаос у рф, яка володіє другим за розміром ядерним потенціалом на планеті.
Newsweek повідомляє, що деякі групи в політикумі США вбачають вихід з ситуації у мирних перемовинах. Білий дім розглядає варіант, за якого відбувається заморожування конфлікту з надією, що ситуація вирішиться після «появи постпутінського лідерства або пост-постпутінського лідерства». Але ж умови, на яких готовий проводити перемовини путін давно відомі — позаблоковий статус України та визнання територіальних загарбань — чому б він мав погоджуватися на менше?
На щастя, є й альтернативна точка зору, найкраще це засвідчують коментарі читачів під статтею Newsweek. Хай і з запізненням, але ставлення до російсько-української війни, як здебільшого до проблеми Києва, переосмислюється.
Агресія росії не лише може підштовхнути інші авторитарні країни, як то КНДР та Китай, і собі розпочати війни, але й спонукає москву до нових загарбань та війни проти Заходу. ЄС, який саме переживає бум право-популістських політичних сил, це усвідомив першим і не на жарт стривожений перспективою падіння підтримки України у США. У тому, що за такого розвитку подій на Євросоюз чекають війни з рф, абсолютно переконані польський президент Анджей Дуда, президент Латвії Едгарс Рінкевичс, чеський президент Петер Павел. Останній закликав дати Україні, все, що потрібно для перемоги.
«У нас немає іншого вибору, окрім як дати Україні все необхідне для успішного виконання місії щодо відновлення суверенітету та контролю над своїми кордонами: все що менше буде нашим провалом», — сказав президент Чехії.
Перемир’я на вигідних для кремля умовах стане лише тимчасовим перепочинком і гібридна війна путіна проти Заходу відновиться, не мине й десятиліття — так вважають експерти видання Zeit Карло Масала, професор університету Бундесверу, та Ніко Ланґе, колишній співробітник міністерства оборони Німеччини. Якщо замороження конфлікту станеться, вони рекомендують ЄС використати час аби терміново нарощувати виробництва зброї.
Францію теж зачіпає гібридна агресія рф. Видання Politico виявило, що російська пропаганда розпалює протиріччя всередині Заходу, використовуючи війну в Газі. В Парижі росіяни винаймали людей, аби ті малювали на стінах зірки Давида. Уряд Емануеля Макрона змушений балансувати між суспільними настроями, адже Франція має потужну арабомовну меншину, яка вимагає припинити війну в Газі.
«З початку бойових дій 7 жовтня пов’язані з кремлем облікові записи Facebook збільшили свою кількість майже на 400 відсотків, а близькосхідна криза зараз домінує в публікаціях російських дипломатів, державних ЗМІ та прихильників путіна на Заході», — пише видання.
Криза довкола Гази, яку розпалює рф, не лише спричинила поширення пропалестинських акцій протесту в ЄС та США, але й загрожує єдності НАТО. Туреччини, яка зайняла відверто пропалестинську позицію, знову заблокувала вступ Швеції до Альянсу та наростила торгівлю з росією підсанкційними товарами.
У Foreign Affairs з’явився матеріал Ліани Фікс, наукової співробітниці з питань Європи в Раді з міжнародних відносин США, та Майкла Кіммаджа, професора історії Католицького університету, який в часи Обами працював у Держдепі. На їхню думку, песимізм на Заході частково спровокований завищеними сподіваннями суспільства: чекали на двобій Давида та Голіафа у стилі Голівуду. Зараз нових територіальних здобутків Києва нема, тож у декого складається враження, що Україна недопрацьовує. Але зважаючи на потенціали країн, «патову ситуацію» на фронті можна вважати чудовим результатом.
«У суто військовому плані шлях України до перемоги неясний. Але Україна та її союзники повинні дивитися в очі проблемі, а не боятися нинішньої реальності війни. Їм слід обрати багаторічну війну та довгострокове стримування росії та підготуватися до нього, а не сподіватися на швидкий український тріумф або, за його відсутності, неминуче рішення шляхом переговорів… І будь-яка надія на те, що зараз переговори можуть піти на користь Україні, наївна: росія не стає більш піддатливою чи більш сприятливою для компромісів. Насправді прагнення кремля змінити весь міжнародний порядок через насильницький конфлікт можуть бути більш амбітними зараз, ніж вони були рік тому», — пишуть Фікс та Кіммаджа.
Замість гарячкового пошуку швидкого виходу з ситуації експерти пропонують згуртуватися навколо досяжних стратегічних цілей. На їхню думку, такими є:
Стримування росії має стати довготривалою стратегією, тому підйоми та падіння суспільних настроїв у країнах-союзниках, як і періодичне відчуття «зради» в Україні, стануть нормальним перебігом речей. Потрібно ставитися до цього, як до чергового виклику. Іншого виходу, окрім як продовжувати підтримку Україні, Захід просто немає і це поступово стає мейнстрімною точкою зору і в Берліні, і у Вашингтоні.
«Ми продовжуватимемо цю підтримку, поки це буде необхідно. Ця підтримка має екзистенційне значення. Для України… але й для нас у Європі. Ніхто з нас не хоче уявляти, які ще серйозніші наслідки виникнуть для нас, якщо путін виграє цю війну», — заявив у вівторок, 28 листопада, канцлер Шольц.
Помічник Державного секретаря США Джеймс О'Браєн заявив, що перемовини з москвою «не мають сенсу», оскільки путін не піде ні на які поступки, і так буде ще щонайменше рік. Новообраний спікер Конгресу, трампіст Майк Джонсон, хоч і пов’язує виділення допомоги Україні та Ізраїлю з розбудовою укріплень на кордоні з Мексикою, сподівається, що відповідний законопроєкт проголосують «до свят».
«Я думаю, що все це владнається найближчими днями. Я впевнений і оптимістично налаштований, що ми зможемо це зробити – перейдемо до цього… Звичайно, ми не можемо дозволити володимиру путіну марширувати Європою, і ми розуміємо необхідність допомоги там (в Україні - ред.)», – сказав він Politico.
Для Європи стримування росії означає безпеку всього континенту, для Сполучених Штатів — майбутнє міжнародного порядку, який вони очолюють, для нас — існування Батьківщини. Ще багато крові проллється, але хто зна, у стратегічній перспективі, довготривале протистояння з росією може навіть піти на користь Україні, адже приз може виявитися набагато вищим ніж просто перемога на полі бою — перетворення на повноправного і, ймовірно, потужного члена західної спільноти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.