Чому Зеленський заговорив про референдум і чого він чекає від його проведення

Думки експертів

Чому Зеленський заговорив про референдум і чого він чекає від його проведення

Президент Володимир Зеленський заявив, що питання компромісів на переговорах між Україною та Росією можуть вирішити на всеукраїнському референдумі. Ця заява викликала гарячі суперечки серед українців. Люди сперечаються, що це: спроба здати національні інтереси чи тонка гра. 

Інформатор з'ясував, що за законом референдум не може пройти раніше, ніж за півроку (докладніше тут) і пішов ставити питання, які цікавлять наших читачів, експертів. Ось їхнє бачення.

Референдум – це помилка

Політтехнологу Сергію Гайдаю не подобається ідея референдуму. 

“Референдум – це дуже хороший інструмент, який українська влада за 30 років жодного разу не використала, крім маніпулятивного референдуму Кучми у 2000 році та псевдореферендуму (опитування) Зеленського у 2019. Референдум – це інструмент не воєнного часу. Йому має передувати великий соціальний діалог у суспільстві, інформаційні кампанії різних лобістів. Це можливо лише у мирний час, коли виборці вдома, у своїх округах, а підрахунок голосів працює безперебійно. Який референдум у країні, де 3 млн людей перетнули кордон? Де ще більше людей, залишившись в Україні, покинули свої будинки? Де знесено цілі міста? І про що питати? Коли обговорювали опитування 2019 року із п'ятьма питаннями, багато експертів говорили, що на це не треба витрачати папір. Відповіді на ці питання мають бути очевидні владі вже давно. Запитайте  у соціологів. Сьогодні думка народу України відома: ворога треба перемогти, ні п'яді української землі не повинно бути віддано, ЛНР та ДНР мають бути ліквідовані, вступ України до НАТО та ЄС — не питання цієї війни, це питання, яке не повинно обговорюватися агресором. Тому я не дуже розумію, навіщо потрібний цей референдум”, - сказав Сергій Гайдай.

Соціологія підтверджує слова Сергія Гайдая. Так, згідно дослідження “Active group”, вступ України до ЄС за спрощеною процедурою підтримують 93,4% українців, а за вступ до НАТО висловилися 84,4%. А дослідження групи "Рейтинг" показує, що 93% опитаних вірять у те, що Україна зможе відбити напад Росії. Впевненість у перемозі висока у всіх регіонах країни.

Референдум — це простір для маневрів у переговорах

Керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єрьоменко вважає, що такі заяви дають Зеленському величезний простір для маневрів. 

“Очевидно, для проведення референдуму потрібний мир на території України. При цьому до проведення референдуму ніхто жодних зобов'язань на себе не взяв. Якщо Росії не сподобається результат референдуму, їй доведеться розпочинати війну наново, а Україна отримає перепочинок і трохи відновиться. При цьому сам собою референдум абсолютно логічний, адже джерело влади в Україні за Конституцією народ. І жодне важливе рішення президент не може ухвалювати одноосібно. Якщо вийде, це буде здорово у всіх напрямках. Щоправда, на жаль, росіяни це теж розуміють і можуть на це не погодитись”, — каже Андрій Єрьоменко. 

Згодний із ним і журналіст Кирило Сазонов. Він упевнений, що розмови про референдум — це сигнал не для внутрішнього вживання, а для західних партнерів і Росії.

“У Кремлі ніяк не можуть зрозуміти, чому Зеленський не підписує капітуляцію та не слухає ультиматумів. Він їм пояснює всіма зрозумілими мовами, що це неможливо, якщо він підпише капітуляцію, його ніхто не послухає. У Москві це не можуть зрозуміти: як можна не виконувати наказ царя? І він пояснює, що таке рішення може ухвалити лише народ України. Зрозуміло, це й Заходу. Тут немає жодної зради. Це не для нас було сказано”, - каже він. 

Референдум — це знущання з Росії

Заява Зеленського про проведення референдуму — знущання з Росії, вважає політолог Ігор Душин. 

“Передусім це сигнал, що Україна готова домовлятися, бо страждання наші великі. Ми готові до компромісів, але президент показує, що не є одноосібним правителем країни. Він показує, що в Україні зовсім інша система прийняття рішень та президент зобов'язаний виконувати те, що вирішив народ.

Це знущання з Росії, оскільки за українськими законами референдум може проводитися не раніше, ніж через місяць після того, як буде скасовано військовий стан. Отже, мають бути припинені військові дії. І лише після цього відбувається референдум про те, на які компроміси ми готові. 

90% України може дати відповіді на ці запитання. Звичайно, ніколи жодні компроміси неможливі. Росія вибудовувала свої переговорні позиції на основі тарганів у голові своїх правителів та неприйнятних для жодної самостійної країни вимог. Росія вимагала від України відмовитися від свого існування та визнати себе підлеглою частиною імперії рашистів. Народ України відповів на це своїми діями: самообороною, волонтерством, стійкістю.

Сьогодні у всіх мешканців України зіпсоване життя. У цих умовах Володимир Зеленський чудово грає роль президента, як і у перших серіях серіалу “Слуга народу”. Найкращого виконавця ролі президента України ми собі й не уявляємо. І йому аплодує весь світ”, - сказав Ігор Душин. 

Про те, які санкції наклали на РФ США, ми писали тут. Про санкції з боку ЄС тут. Про позицію Китаю тут, про низький моральний дух російської армії тут.

Ольга Палій



Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube