Ситуація з вимкненнями світла покращиться для населення вже на початку вересня. Можливо, вимикати світло вже не будуть. Втім, озвучені прогнози на зиму наразі невтішні - на нас можуть очікувати кількаденні блекаути
Відключення світла, як планові, так і аварійні, повернулись в життя українців. Чим вони викликані? Як довго триватимуть? Інформатор знайшов відповіді на ці питання. Коли українці зможуть знову жити без багатогодинних вимкнень електроенергії - читайте у матеріалі.
У понеділок, 26 серпня, Росія атакувала Україну 127 ракетами, з яких 102 були перехоплені, заявив командувач українськими військово-повітряними силами Микола Олещук. Він додав, що російські війська також запустили 109 безпілотників, з яких 99 збили. Загалом ворог завдав ударів по 15 регіонах України, маючи на меті залишити українців без електроенергії. На цю зухвалу атаку росіяни витратили близько 1,2 млрд дол.
Якщо раніше Росія здебільшого атакувала генеруючі потужності електроенергії (теплові, гідро- та сонячні електростанції), то останнього разу вона вдарила по розподільчій інфраструктурі - електропідстанціям, через які доставляється електроенергія від електростанцій до споживачів. Росія це вже робила масовано у 2022 році. Також були пошкоджені лінії електропередач (ЛЕП). Були атаковані підстанції в Одеській, Хмельницькій, Вінницькій, Дніпропетровській, Миколаївській областях, повідомлялося про атаки на об'єкти енергетики у Житомирській, Рівненській, Львівській, Івано-Франківській, Запорізькій областях. Відповідно навіть ту енергію, яку виробляють атомні електростанції, не можуть постачати споживачам у достатній кількості через пошкодження розподільчої мережі.
Також атакована дамба Київської ГЕС поблизу міста Вишгорода, може бути пошкодженим обладнання, протягом кількох годин спостерігався густий дим. Укренерго внаслідок масованого удару по енергетиці були запроваджені аварійні та екстренні відключення світла. У частині регіонів не діяли графіки відключень світла. На тлі відключень у Києві та деяких інших містах розгорнули Пункти Незламності. У Києві, Вінниці та на Житомирщині спостерігалися проблеми з водопостачанням, у великих містах обмежили рух електротранспорту. Електропоїзди курсували зі значними затримками через знеструмлення.
Водночас ряд експертів з енергетики ставлять актуальне питання: чи були достатньою мірою захищені електропідстанції від ворожих дронів? Адже Кабмін виділив значні кошти на будівництво захисних споруд для об'єктів енергетики - цим займаються Укренерго та Державне агентство з розвитку та відновлення інфраструктури (Держвідновлення). Втім, прем'єрміністр Денис Шмигаль навпаки вважає, що "захисні споруди проявили себе непогано" на об'єктах енергетики та завдяки цьому наслідки атаки менші, ніж могли б бути.
"Ворог знову тероризує всю Україну ракетами. Під прицілом енергетика. Ворог не залишає планів позбавити українців світла. Оператор системи передачі терміново ввів режим екстренних відключень електроенергії. Ситуація складна, наслідки атак уточнюються. Енергетики вже працюють над їх ліквідацією", - зазначав 26 серпня міністр енергетики України Герман Галущенко.
Президент України Володимир Зеленський та прем'єрміністр Денис Шмигаль повідомили, що по частині електропідстанцій України росіяни вперше застосували боєприпаси з касетною бойовою частиною - щоб завдати більшої шкоди. Відповідно для відновлення цих об'єктів потрібно проводити розмінування, що затягує ремонтні роботи.
Пізніше міноборони РФ заявило, що російські військові завдали удару по об'єктах енергетичної інфраструктури України. Свої воєнні злочини там виправдовували тим, що нібито електроенергія використовується для оборони України. Йдеться, зокрема, про газокомпресорні станції у Львівській, Івано-Франківській та Харківській областях України. Також у міноборони РФ додали, що росіяни вдарили по електропідстанціях у дев'яти регіонах України: в Київській, Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Полтавській, Миколаївській, Кіровоградській та Одеській областях.
Точної відповіді ніхто не зможе надати. Все залежить від того, наскільки швидко зможуть відремонтувати або замінити пошкоджені енергетичні підстанції. В Укренерго та Міненерго вважають, що ситуація покращиться вже на цих вихідних (31 липня - 1 вересня). Втім, після кожної атаки відремонтовані об'єкти енергетики, які розподіляють електроенергію між споживачами, втрачають потужність.
Опитані нами експерти також зазначають, що полагодити підстанції зможуть на початку вересня. Відповідно вимкнення електроенергії припиняться. Відновлення підстанцій триватиме 1-2 тижні, якщо не буде нових масованих обстрілів - тобто максимум до середини вересня 2024 року.
Втім, радість триватиме не довго. Вже з листопада можуть почати діяти обмеження на споживання енергії знову. Два головні фактори - російські обстріли об'єктів енергетики Україні та погода (у спеку та холодну погоду зростає споживання електроенергії, відповідно її не вистачає). Тому робити якісь точні прогнози на зиму не варто.
Міністр енергетики України Герман Галущенко попередив, що майбутня зима буде ще складнішою, ніж зима 2022/2023 років. Нагадуємо, тоді були блекаути до 3 діб, а телефонний зв'язок та інтернет у більшості випадків працювали ледь-ледь. В окремі дні не було електроенергії по 8 чи більше годин поспіль. Подібне може повторитися і наприкінці цього року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.