Власник SpaceX завдає головного болю не лише ЗСУ та обороні України, але й світовим політикам, які все більше переконуються, що на слова Маска марно сподіватися
Заява президентки SpaceX Гвінн Шотвелл про те, що кампанія вжила заходів, щоб українські військові не могли використовувати супутниковий інтернет-сервіс компанії Starlink для керування дронами, викликає щонайменше подив. Чому раптом в кампанії SpaceX прийняли таке рішення і як на нього реагувати?
За словами президентки SpaceX Гвінн Шотвелл , супутниковий інтернет-сервіс Starlink від SpaceX, який забезпечив українську армію широкосмуговим зв’язком для захисту від російської армії, «ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї». Саме тому компанія внесла операційні обмеження.
Ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї? Ок, Ілон Маск! Але ж пройшов майже рік з того дня, коли Україна отримала перші станції супутникового інтернету Starlink. І вже тоді було відомо і ніхто цього не приховував, що супутниковий зв’язок буде використовуватися в тому числі і для дронів в бойових діях.
Наприклад 18 березня 2022 року The Telegraph повідомляла, що Starlink Ілона Маска допомагає Україні виграти війну безпілотників. І не тільки розвідкою, але й в керуванні безпілотниками для бомбардувань ворога.
«Команди безпілотників у полі, іноді в сільській місцевості з поганим зв’язком, можуть використовувати Starlink для зв’язку з ціле вказівниками та розвідувальними даними в їхній базі даних на полі бою. Вони можуть керувати безпілотниками скидати протитанкові боєприпаси, іноді безшумно підлітаючи до російських сил вночі, коли ті сплять у своїх машинах», - пише видання.
Робота української армії з дронами виявилася настільки ефективною, що в тому ж березні Пентагон вирішив відправити Україні Switchblade — так звані дрони-камікадзе.
«Ми б'ємо ночами, коли росіяни сплять. Вночі дрони абсолютно непомітні, завдяки чому можна підбиратися максимально близько. Ми спеціально шукаємо вантажівку з найціннішим вантажем, а потім б'ємо точно по ній. Це можна зробити з дуже низькими побічними збитками, навіть в умовах села», - цитували The Times слова командира Аеророзвідки Ярослава Гончара.
Тоді ж генерал Джеймс Дікінсон, командувач Космічного командування США, заявив, що війна в Україні стала першим великим випробуванням для Starlink і система з честю проходить цей тест, допомагаючи українській армії знищувати ворогів.
SpaceX вже вдруге висувають претензії щодо постачання та роботи Starlink в Україні.
Нагадаємо, в жовтні 2022 року стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX попередила Пентагон, що може припинити фінансування надання супутникового зв'язку Starlink в Україні, якщо відомство відмовиться виплачувати десятки мільйонів доларів на місяць. Як повідомляли CNN, вимога SpaceX про те, щоб американські військові оплачували рахунки, викликала роздратування у вищого керівництва Пентагону.
Один високопосадовець Міноборони США зазначив, що SpaceX "має нахабство виглядати героєм", тоді як інші платять так багато, і тепер висуває їм рахунок на десятки мільйонів на місяць.
У той час також повідомлялося, що українські військові нарікали на ненадійну роботу Starlink під час контрнаступу на південному сході. В результаті підрозділи ЗСУ втрачали зв'язок у найкритичніші моменти у Харківській, Донецькій та Луганській областях.
Втім, вже 15 жовтня Ілон Маск після низки заяв щодо припинення фінансування систем Starlink в Україні змінив свою позицію, заявивши, що готовий допомагати безкоштовно попри збитки. Він натякнув: SpaceX втрачає гроші, доки інші компанії заробляють мільярди.
В Офісі президента України зазначили, що Україна знайде рішення, щоб супутниковий зв'язок працював і надалі. До речі, уряди таких країн, як США і Франція, оплатили ще навесні поставки терміналів Starlink на додаток до тих, що були профінансовані SpaceX у приватному порядку.
Через два тижні після інциденту з заявою Ілон Маска з’явилася інформація, що США вперше від початку війни передадуть Україні комплекси супутникового зв'язку для військових. При цьому американці підкреслили, що поставки не пов'язані із заявами засновника SpaceX Ілона Маска щодо втрат компанії у зв'язку з наданням допомоги Україні. Але навряд це насправді не пов’язане одне з одним. Світ точно зробив свої висновки щодо можливих ризиків з боку SpaceX.
Як повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федорів, на початку 2023 року, в Україні вже працювали близько 30 тисяч терміналів Starlink. Також західні партнери, зокрема Польща і Німеччина, продовжують передавати українцям термінали Starlink як гуманітарну допомогу.
У липні минулого року Генштаб Збройних сил України, Міністерство цифрової трансформації та UNITED24 запустили проєкт “Армія дронів”. Це комплексна програма, що включатиме системну закупівлю дронів, їх ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. Вже в серпні в Україну доставили першу партію безпілотників, закуплені в рамках проєкту «Армія дронів» - розвідувальні безпілотники FlyEye, які використовують країни НАТО, і понад 20 мультикоптерів DJI Matrice.
На кінець січня проєкт "Армія дронів" забезпечив на запит військових вже десятки сотень дронів.
«За 7 місяців проєкту за запитом військових уже законтрактовано майже 1600 дронів на 3,3 млрд грн. Частина з них – це дрони українських виробників», - повідомив віцепрем'єр – міністр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров.
У той же час, в січні, створення ударних рот ухвалив на Ставці Головнокомандувач ЗС України генерал Валерій Залужний. В межах проєкту “Армія дронів”, створено Координаційний штаб з ключовими міністерствами і службами, для повноцінної реалізації проєкту.
«Це необхідно, щоб втілити низку ключових реформ та масштабувати виробництво БпЛА аби забезпечити ними Сили оборони України. Вже відібрано найпрофесійніших військовослужбовців, які очолять ударні роти. Кожна з них отримає дрони та боєприпаси, Starlink та інше необхідне обладнання, щоб долати ворога у гарячих точках», - йдеться в повідомленні Міністерства оборони України.
І «вишенька на торті» - Олексій Резников на зустрічі з українськими розробниками та виробниками БПЛА заявив, що для закриття потреб і запитів української армії оборонне відомство має за мету розвиток ринку дронів широкого спектру застосування – повітря-земля-вода.
«Наразі потреби Сил оборони України вимірюються сотнями тисяч БПЛА різних модифікацій», – зазначив Резніков.
І вже 7 лютого Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому законопроєкт №8360, згідно з яким ПДВ та мито під час ввезення до України безпілотників не сплачуватимуть.
“За 2022 рік з початку повномасштабної війни в Україну офіційно ввезли лише 657 дронів зі сплатою митних платежів. За наявних обставин скасування необхідності сплати митних платежів щодо придбаних закордоном квадрокоптерів суттєво спростило б їх імпорт та збільшило б їх кількість для потреб військових”, – кажуть депутати.
Відтепер і до 1 січня наступного року безпілотники ввозитимуть до України без сплати ПДВ та мита.
Якщо згадати припущення Ілона Маска про те, що «SpaceX втрачає гроші, доки інші компанії заробляють мільярди», то можна зробити певний висновок. Ймовірно, заява президентки SpaceX Гвінн Шотвелл в черговий раз пов’язана з підвищенням ставок за використання Starlink. Коли говорять про ринок, а в українському випадку про величезний ринок дронів, то така прагматична людина, як Ілон Маск навряд пропустить це повз свої інтереси – «доки інші заробляють мільярди».
До речі, за перші дві доби заява Гвінн Шотвелл великого резонансу не викликала. Тоді Ілон Маск ще раз згадав у своєму Twitter проблему Stralink, але вже без конкретики.
"Комерційні термінали SpaceX, як і інші комерційні продукти, призначені для приватного використання, а не для військових, але ми не скористалися своїм правом їх вимкнути. Ми щосили намагаємося робити правильні речі, де «правильні речі» є надзвичайно складним моральним питанням", - в такий спосіб він відповів американському астронавту Скоту Келлі, який, один в полі воїн, звернувся до Маска з проханням не відбірати Starlink у ЗСУ.
І знов без резонансу. Ось тут мабуть у чому справа:
Тому є надія, що українські військові заздалегідь підготовлені до можливого і поки незрозумілого обмеження зв’язку Starlink.
9 лютого у Вашингтоні президентка SpaceX Гвінн Шотвелл заявила, що компанія SpaceX вжила заходів, щоб українські військові не могли використовувати супутниковий інтернет-сервіс компанії Starlink для керування дронами в регіоні під час війни країни з Росією.
В кампанії відмовився уточнювати, яких саме заходів вжила SpaceX, однак заявила, що використання Starlink з безпілотниками виходить за рамки угоди між SpaceX і українським урядом, оскільки контракт призначений для гуманітарних цілей, таких як надання широкосмугового Інтернету лікарням, банкам і сім’ям, які постраждали від вторгнення Росії.
Відповідаючи на запитання, чи передбачала SpaceX використання Starlink для наступальних цілей в Україні, вирішуючи відправляти термінали в зони конфлікту, Шотвелл сказав:
«Ми не думали про це. Я не думала про це. Наша команда, можливо, не думала, я не знаю».
Раніше ми повідомляли, що 9-го лютого радник голови Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував заяву президентки SpaceX про Starlink для України. Компанія ввела обмеження, аби наші військові не могли використовувати інтернет для військових цілей. Подоляк заявив, що компаніям світу час визначатися, чи вони підтримують свободу та Україну, чи все ж таки допомагають російським вбивцям.