Китай почав вводити санкції проти Тайваню
Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі у рамках свого турне країнами Азії все ж відвідала Тайвань. Китай обіцяв жорстку реакцію у відповідь на цей візит, деякі медіа сповіщали навіть про те, що КНР погрожує збити літак з Ненсі Пелосі, коли той увійде до повітряного простору, який Китай вважає своїм. У підсумку Китай заявив, що рішучі міри у відповідь на візит Пелосі - попереду.
Інформатор намагався розібратися, що це було та чи варто чекати ескалації.
2 серпня тисячі людей по всьому світу спостерігали за польотом літака Ненсі Пелосі. Основне запитання, що турбувало всіх: чи наважиться 82-річна спікерка Палати представників Конгресу США приземлитися на Тайвані, враховуючи загрози Китаю, який обіцяв ледь не оголосити війну США, якщо літак з Пелосі зайде у повітряний простір Тайваню. У підсумку спікерка не просто відвідала Тайвань, а й вирішила зупинитися там, щоб провести різного рівня зустрічі.
Офіційно президент США Джо Байден заявив, що цей візит не узгоджено з його адміністрацією, тобто, якщо Пелосі вирішить відвідати острів, то це буде її особиста ініціатива. Водночас Пентагон заявив, що, попри неузгодженість, надасть військові літаки для супроводу спікерки Палати представників Конгресу США. Сама Пелосі ще перед поїздкою заявила, вона не має наміру називати всі пункти свого турне, оскільки дбає про власну безпеку. Після того, як американська політик все ж ступила на землю Тайваню, США офіційно зазначили, що цей візит не суперечить зовнішній та внутрішній політиці країни.
Історія з польотом Ненсі Пелосі почалася ще завдого до 2 серпня. У відповідь на інформацію, що почала з’являтися у різних медіа щодо наміру спікерки Палати представників Конгресу США відвідати Тайвань, Китай розпочав військові навчання поблизу острова. Також у КНР обіцяли жорстку відповідь на такі кроки з боку США, погрожували навіть тим, що згідно до внутрішньої безпекової доктрини, Китай має повне право збити літак з Ненсі Пелосі, якщо вона використає для візиту на Тайвань військовий, а не цивільний повітряний транспорт. Деякі з фахівців побачили у цьому намагання Китаю врегулювати питання, мовляв, у такий спосіб представники КНР натякають США, що готові заплющити очі на вчинок Пелосі. Тобто, вона використовує цивільний літак, а Китай робить вигляд, що це був неофіційний візит. Та зрештою Пелосі використала військовий літак, а влада Китаю оголосила посилені військові навчання у берегів Тайваню з 4 по 7 серпня.
Окрім навчань та намірів заблокувати острів, Китай почав вводити санкції проти Тайваню. Йдеться про імпорт імпорт цитрусових та деяких видів рибної продукції з острова. Також до чорного списку потрапили компанії, які займаються виробництвом чаю, сухофруктів, меду, какао-бобів та овочів. Під забороною опинилася також продукція близько 700 рибальських суден.
Та, як вважають фахівців, не слід забувати про те, що між Тайванем та Китаєм можлива й ескалація.
«Не треба забувати, що це острів, і якщо його заблокувати з усіх боків, а у Китая є для цього можливість, оскільки військово-морська міць не співвідноситься. У Тайваню немає такої кількості кораблів, щоб цю блокаду пробити. Чисто теоретично, вони можуть країну загнати у жорстке економічне становище, плюс ввести там безпольотну зону, заборонити проліт цивільних лайнерів, посилити тиск у якості відповіді на візит спікерки», - пояснює свою точку зору політолог Ігор Рейтерович.
Погоджується з тим, що ескалація можлива і політолог Артур Харитонов.
«У перспективі все можливе. Але це питання не одного дня і не одного тижня. Китай налаштований на захоплення Тайваню, але прямо зараз ми не бачимо жодних ознак, що Китай зробить це. Такого, як було в Україні, що війська на кордоні і вторгнення скоро має початися, такого не було. З боку Китаю це була провокація, але світ показав, що йому глибоко начхати на позицію Китаю. І в результаті на тлі дуже гучних завдань ми отримали з боку КНР введення мораторію на ввезення тайванських продуктів», - каже Артур Харитонов.
За словами політолога Ігоря Рейтеровича, останні дні весь світ спостерігав змагання наддержав, кожна з яких намагається досягти своїх цілей.
«І в США, і в Китаї вибори, тому передвиборчий порядок денний теж зіграв свою роль. Демократам важливо показати, що вони не поступаються у силі Республіканцям і роль США як глобального гравця залишиється лідируючою. А Китаю не відповісти на це теж буде дуже важко, там достатньо специфічна система Сі Цзіньпін збирається йти на 3 термін, хоча є неформальна домовленість, що президент КНР може перебувати на посаді не більше двох термінів», - каже Рейтерович.
Паралельно російська пропаганда всіма відомими засобами намагалася підігріти цікавість своєї аудиторії до теми можливого протистояння США та Китаю. Як вважає юрист Майкл Фейгін, росія була впевнена, що весь світ переключиться з російсько-української війни на Тайвань.
«Це недалекоглядна позиція, що ситуація з Тайванем нашкодить Україні. Якщо уважно слідкувати за тим, як світ дивиться на всю цю ситуацію, фактично всі медіа і весь світ дивилися на цю ситуацію крізь призму України. І всі говорили, що може статися щось у контексті України. Це були паралелі, які проводяться у світі, де всі прекрасно розуміють, що є прямий зв’язок між росією та Китаєм, що це єдиний організм», - підсумовує політолог Артур Харитонов.
Раніше Інформатор писав, чому весь світ стежить за Ненсі Пелосі
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.