Юрій Буглак запевняє, що він не повертається до України через "особисті обставини". Після розслідування журналістів він написав заяву про звільнення, однак її досі не розглянули
Член ЦВК Юрій Буглак, який залишив Україну перед повномасштабним вторгненням і не повернувся з того часу, все ще утримується на своїй посаді. Водночас постійне проживання за кордоном, згідно з законом, має призвести до втрати повноважень. Його заява про відставку, написана після оприлюднення розслідування про життя посадовця в США біля Маямі, досі залишається без розгляду.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", однією з підстав для припинення повноважень члена Центральної виборчої комісії є "вибуття на постійне місце проживання за межами України". Заяву про це повинен подати голова комісії президенту. Однак цього він досі не зробив, повідомив проект "Схеми".
Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що для застосування цієї норми закону необхідно офіційне підтвердження вибуття відповідними органами, такими як Державна міграційна служба та Державна прикордонна служба. Вони, за словами Діденка, мають поставити відповідні позначки у паспорті Буглака.
Водночас Буглак у своєму коментарі для ЗМІ стверджував, що має "особисті обставини" для проживання за кордоном і не порушує закони, оскільки виїхав до повномасштабного вторгнення, а робота ЦВК стала дистанційною з того часу. Проте, він подав заяву про відставку наступного дня після оприлюднення розслідування. Зараз ця заява розглядається в комітеті з питань організації державної влади.
Своєю чергою народний депутат Віталій Безгін вважає, що заява Буглака є юридично необґрунтованою і має бути надіслана президентові. Парламентар зазначив, що звільнення Буглака через постійне проживання за кордоном є складним варіантом, оскільки потрібно мати докладну інформацію про тривалість його перебування в Штатах.
Раніше профільний комітет двічі запрошував голову ЦВК, але через відсутність кворуму засідання не відбувалися. Діденко також вважає, що заяву про відставку Буглак повинен був надіслати не до Ради, а до Офісу президента. Закон про ЦВК передбачає звільнення члена комісії рішенням Ради за пропозицією голови держави, проте парламент може передати заяву до Офісу президента для внесення відповідного подання.
Буглак обійняв посаду члена ЦВК у 2019 році. Раніше він працював головним радником з юридичних питань кондитерської корпорації Roshen. Також він був нардепом Верховної ради від партії "Блок Петра Порошенка".
"Схеми" опублікували розслідування, у якому розповідається, як він виїхав з України за 12 днів до повномасштабного вторгнення росії і відтоді не повертався, живучи з родиною в американському штаті Флорида поблизу Маямі. Протягом усього 2022 року Буглак, за даними ЗМІ, отримував зарплату й інші виплати -сумарно йому нарахували півтора мільйона гривень, в тому числі матеріальну допомогу з держбюджету "для вирішення соціально-побутових питань". Із весни 2023 року член ЦВК взяв декретну відпустку зі збереженням посади.
Буглак володіє 4-ма ділянками в Києві площею майже 50 соток. Також у нього є два будинки - на 390 і 85 квадратів - у Вишгороді та селі Хотянівка Вишгородського району. Окрім цього член ЦВК має дві квартири - у центрі Києва та на Подолі. Ще дві квартири в столиці має його дружина.
В останній, публічно доступній декларації за 2018 рік Буглак задекларував позашляховики Land Rover Discovery Sport 2017 року та Land Rover Freelander 2013 року, а також колекцію дорогих годинників: Rotap Maranello з рожевого золота, Breguet - із жовтого, Chopard з білого та Marius Lacroix - з титановим корпусом, а також смарт годинник Louis Vuitton. Тоді Буглак декларував, що має готівкою 990 тисяч доларів, 725 тисяч гривень та 120 тисяч євро.
Після виходу розслідування Буглак вийшов з групи Telegram "Барахолка Майами", його дружина досі лишається учасницею групи "Живем в Майами, говорим по-русски". 14 лютого, через два дні після виїзду Буглака, президент Володимир Зеленський закликав усіх представників держави повернутися протягом 24 годин в Україну. На думку члена ЦВК - це його не стосувалося, розповіли "Схеми".
Тим часом в ЦВК розповіли, скільки часу потрібно для організації виборів в Україні. Відповідна заява пролунала в той час, як деякі представники країн-партнерів виступили за проведення виборів попри повномасштабну війну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.