Українці, які втекли від війни – не біженці: у ДМС зробили важливе пояснення

Читать на русском

За словами голови ДМС, статус біженця надається безстроково

Читать на русском
Українці за кордоном
У чому різниця між біженцями та українцями, які отримали тимчасовий захист за кордоном. Фото: ДМС

За словами голови ДМС, статус біженця надається безстроково

Статус біженця видається як захист від держави, з якою людина втекла. У міжнародно-правовому значенні його не надають через те, що в країні почалася війна. Це робиться лише тоді, коли твоя держава тебе переслідує. Водночас українці, які тікали від російського втогнення, отримали тимчасовий захист.

Це пояснила голова Державної міграційної служби України Наталія Науменко. За її словами, суспільство сприймає біженство як явище, що описує людей, змушених покинути домівку та шукати захисту в більш безпечному місці, але це не так.

Вона наголосила, що не можна прирівнювати значення “біженець” і відчуття, яке викликає це слово. Міжнародний захист у такому статусі надається людям, які бояться стати жертвою переслідувань за ознаками:

  • раси
  • релігії
  • громадянства
  • належності до певної соціальної групи
  • політичних поглядів
  • перебуває за межами своєї країни і не в змозі користуватися її захистом внаслідок таких побоювань.

Для отримання статусу біженця проводять довготривалі перевірки всіх обставин, які змусили людину тікати. Вона має надати докази переслідувань. Обставини для цього можуть бути лише індивідуальні. Люди, які стають “біженцями”, фактично “бояться своєї держави”, тому не можуть повертатися туди навіть на короткий термін.

Коли особа отримує відповідний статус, то держава, яка надає захист, починає інтегрувати її у своє суспільство. Статус біженця надається безстроково. Інтеграція проводиться для того, щоб у подальшому людина могла отримати громадянство. Для цього створюються відповідні умови, щоб перестати відчувати себе громадянином країни, з якої втік.

“Українці, які опинилися за межами України у зв’язку з війною, отримали статус тимчасового захисту – не статус біженця. Наголошуємо: тимчасовий захист! Надання тимчасового захисту не означає автоматичного отримання статусу біженця! Українці – не біженці у розумінні міжнародного права. Тимчасовий захист за всіма нормами міжнародного права є обмеженим у часі. Це винятковий захист, який надає держава у зв’язку із масовим прибуттям іноземців – у випадку з Україною причиною є збройна агресія рф”, – підкреслила Науменко.

Для того, щоб отримати статус тимчасового захисту, не потрібно проходити всі процедури, які передбачені для біженців. Для цього достатньо бути громадянином України або членом його родини, який прибув в іншу країну після початку повномасштабної війни. Допомога надається, зокрема, грошова, соціальна, освітня і медична.

Країни ЄС погодилися продовжити тимчасовий захист для українців

Щоб забезпечити стабільну ситуацію для понад 4 мільйонів українських біженців, які зараз проживають у країнах ЄС, Рада ЄС ухвалила 28 вересня продовжити з 4 березня 2024 року до 4 березня 2025 року тимчасовий захист для людей, які тікають від російської агресії. Механізм передбачає негайний захист громадян ще на один рік.

Про продовження тимчасового захисту для українців ще на рік повідомляється на офіційному сайті Ради ЄС. Механізм тимчасового захисту запровадили 4 березня 2022 року, всього через кілька днів після широкомасштабного вторгнення російських збройних сил в Україну. Потім його автоматично продовжили на рік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.