Чим пізніше пройдуть вибори, тим менше шансів у чинної влади перемогти на них, - Андрій Єременко

На думку соціолога, попередня і нинішня влада досить швидко втратили довіру

Вибори
Соціолог Єременко про вибори в Україні

Соціолог, керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єременко заявив, що наразі провести вибори в Україні неможливо через бойові дії. Він вважає, що з часом претензії і питання до нової влади накопичуватимуться. І чим далі, тим менше шансів її переобрати.

Як йдеться у публікації Єременка, коли є базове несприйняття влади, то будь-яке її рішення натикається на опір десь третини населення. Але все могло б бути й не так. 

"Про легітимність. Якщо поставити запитання в стилі "влада (будь-якого рівня) зробила Х. Як ви вважаєте, чи покращиться від цього ваше життя?". Незважаючи від власне конкретної дії, яку зробила влада, є щонайменше 30% людей, які скажуть, що життя від цього рішення погіршиться. Решта розбиратиметься (і з них, теж буде ще якісь відсоток, який вважатиме рішення поганим, а буде такий, який вважає рішення хорошим. І більшість, які скажуть, що не вплине). Так от. Коли є базове несприйняття влади, то будь-яке її рішення натикається на опір десь третини населення. Але все могло б бути й не так. Якби до влади зберігалась довіра рівня довіри до Порошенка і його коаліції у 2014 році чи до Зеленського і його монобільшості у 2019 році, ті самі 30% підтримували б будь-яке рішення влади. Але влада (і попередня і нинішня) досить швидко втратили довіру. І ближче що середини терміну вже не могли так легко проводити свої рішення. Так, війна додала підтримки Зеленському і його команді. Але і цей "буст" закінчується. А рішення які приймає влада знов "за замовченням" починають сприйматись як погані", - вказав Єременко. 

За його словами, очевидно, що зараз провести вибори практично неможливо через бойові дії. Але з часом претензії та питання до нової влади накопичуватимуться. І чим далі, тим менше шансів її переобрати.

"Ми не знаємо коли будуть вибори...Звичайно, завжди можна сподіватись на диво чи геніальне рішення технологів. І дива трапляються (73% не дадуть збрехати). Але чи можна вважати правильною тактику розраховувати на дива?", - цікавиться Єременко. 

Про можливість проведення виборів у Дії

Одним з варіантів проведення виборів під час війни може стати електронне голосування. У Дії вже є інструмент опитувань. Близький партнер України – Естонія запровадила майже 20 років тому електронне голосування iVoting. Старший експерт в академії електронного управління розповів, чи підходить це нашій країні. Як повідомляло Liga.Tech, Прііт Вінкель понад 15 років обіймав посади в естонській виборчій системі, упродовж понад шести років очолював Державний виборчий офіс Естонії. Також він брав участь у створенні та впровадженні системи інтернет-голосування.

"Схильний погодитися, що це складно (можливість голосування через Дію, - ред.). Так, у вас є Дія. Принаймні частина українців мають цифровий ID. Є три найважливіші речі в інтернет-голосуванні – ID, екосистема, довіра. У випадку Естонії всі мають однакову цифрову ідентичність, в українському випадку це ще трохи обмежено. Але все одно у багатьох вона є. Екосистема у вас є, лишається довіра до уряду, до електронного способу ведення справ. Це те, що будується з часом. Тому ми завжди говоримо, що інтернет-голосування – це послуга пізньої стадії. Це ніколи не має бути на початку е-урядування", - зазначав Вінкель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube