Чи загрожує Чорному морю екологічна катастрофа через російські міни, ракети та снаряди

Великою проблемою для оцінки збитків та усунення наслідків дій окупантів є хаотичне мінування

Чи загрожує Чорному морю екологічна катастрофа через російські міни, ракети та снаряди

росія розкидала в акваторії Чорного моря від 400 до 600 мін, які періодично зриває з якоря і вони дрейфують біля берегів Туреччини, Румунії, Болгарії та, звичайно, України, повідомив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

Інформатор звернувся до Оперативного штабу з фіксації еко-злочинів із питанням, наскільки така ситуація є небезпечною для екосистеми Чорного моря.

“Мінування акваторії Чорного моря несе одразу комплекс ризиків. Звісно, ​​насамперед це ризики для цивільного населення. Проте для екосистеми – це також надвелика проблема”, - пояснила заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, головна координаторка Оперативного штабу з фіксації еко-злочинів Олена Криворучкіна.

В Оперативному штабі з фіксації екозлочинів при Держекоінспекції створено окрему робочу підгрупу, яка займається питанням впливу мін, бомб на інших знарядь війни на навколишнє природне середовище. І тут можна виділити першочергове питання – це хімічний склад таких знарядь.

“Вже відомо, що у війні з Україною росія використовує зброю різних часів: від періоду Афганської війни до сучасних типів зброї, створених останніми роками. І ось щодо сучасної зброї, її хімічний склад, частка небезпечних речовин у кожному конкретному снаряді чи міні не завжди відомі, що ускладнює оцінку ризиків та реальних збитків, які завдають екосистемі. Також багато шкоди водним ресурсам завдає паливо, яке є в бомбах та ракетах, що падають у водоймища. Це окрема проблема”, - каже Олена Криворучкіна.

Великою проблемою для оцінки збитків та усунення наслідків дій країни-окупанта є хаотичне мінування. Сьогодні немає повних даних щодо кількості російських мін, їх розташування (з огляду на той факт, що значна частина з них неконтрольовано дрейфує морем), їх конфігурації тощо. Оперативний штаб залучив до роботи представників Міністерства оборони України, щоби спільними зусиллями максимально ефективно побудувати роботу за цим напрямом.

“І є ще один аспект, який у мене, як в екологині, викликає великий смуток: через мінування акваторії Чорного моря ускладнено діяльність наших науково-дослідних інститутів, зокрема, Інститут морської біології НАН України у попередні п'ятдесят років щороку одного того ж дня відбирали проби моря, але цього року через війну вони цього зробити не змогли. Фактично, через агресію росії було зірвано дослідження, яке тривало півстоліття”, - каже Олена Криворучкіна.

Про те, чи загрожує Азовському морю екологічна катастрофа через російські бомбардування «Азовсталі», Інформатор писав тут. А про екологічні ризики, що виникли у Маріуполі – тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Рисунок: Юрій Шаповал

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube